Cumartesi, Aralık 2, 2023

Mewing Nedir? Mewing Nasıl Yapılır? Mewing’in Yararları

Abone ol

Mewing dilin ağzın içinde doğru bir şekilde yerleştirilmiş olmasıdır. Günlük hayatımızda aslında farkında olmadan bazılarımız ağzı açık ve dilini de alt damağına yapıştırmış bir şekilde geziyor ve genelde bunu yapanlar ağızlarından nefes alanlar oluyor. Mewing yaptığımızda ise dilimiz üst damağımızda durduğu için otomatik olarak burundan nefes alıyoruz. Bu da yüzümüzü düzgün bir biçimde geliştiriyor.

blank

Ağızdan nefes alanlar, dillerini alt damaklarına yapıştırdıkları için çeneleri dolayısıyla yüzleri düzgün bir biçimde gelişemeyip, çirkin bir görünüme sahip oluyorlar. Üstteki görselde ağızdan nefes alan kişi (Mouth Breather) ile Burundan nefes alan kişi’nin (Nose-Breather) farkını görüyoruz.

Altta ise tam gelişim çağında ağzından nefes almaya başlayan bir çocuğun yüz gelişimini görüyoruz.

blank

Tabii yüz gelişiminin düzgün olmamasını sağlayan başka bir etkende son yüzyıllarda yiyeceklerin işlenmesi ve daha yumuşak yiyecekler yememiz. Mesela bebeklere sıvı mamalar veriliyor. Böylece bebeklerin çiğneme yetileri gelişmiyor bu yüzden de yüzleri gelişemiyor. Emzirme ve sert gıdalar olmadan dil kası gelişemez bu da çenenin gelişememesine yol açar.

Mewing Nasıl Yapılır?

Dili doğru pozisyona (Mewing) getirmenin bir kaç tane yolu vardır. Bu yolları size anlatacağım.

Not:Eğer dilinizin sadece ucunu kaldırırsanız diliniz üst damağınıza değer bu da çenenizin altında bir şişkinlik oluşmasına yol açar. Bu pozisyon yanlıştır. Tüm dil üst yumuşak damağı kaplamalı. Doğru dil pozisyonunda çenenizin altındaki deri içeri çekilecek ve çeneniz daha belli olacak. Daha estetik gözükeceksiniz.

Not:Mewing yaparken tüm dilinizin yumuşak üst damağınızda dinlediğinden ve orayı ittiğinden emin olmalısınız. Ağzınızın kapalı, dudaklarınızın birbirine değdiğinden emin olmalısınız. Arka dişleriniz birbiriyle hafifçe birleşmeli ancak fazla baskı yapmamalısınız.

blank

Mewing yapmanın 1.yolu:

Biraz su için veya tükürüğünüz ile yutkunun dilinizin arkası da dahil olmak üzere tüm diliniz ve Adem Elma’nız yukarı çıkacak. İşte diliniz hep yutkunduğunuzda olan bu pozisyonda durmalı ve bunu yaparken arka dişlerinizi hafifçe birbiriyle birleştirmelisiniz.

Mewing yapmanın 2.yolu:

Sonu -ng ile biten sözcükleri (sing, lung, sting vs.) sondaki -ng seslerini vurgulayarak söyleyin. Diliniz otomatik olarak yumuşak üst damağınıza yapışacak.

blank

Mewing yapmanın sonuçları ve yararları

  • Çene asimetrisini düzeltecek
  • Çenenin gücünü arttıracak
  • Daha keskin ve estetik bir profile sahip olacaksınız
  • Uyku apnesini zayıflatacak
  • Ağızdan nefes almayı daha aza indirgeyecek

Mewing yapmanın yaşı yoktur. Her yaşta etkili olur. Ancak zaman isteyen bir egzersizdir eğer uzun süreler boyunca yaparsanız sağlıklı sonuçlar alacaksınız.

Bazı Mewing yapan kişilerin elde ettiği sonuçlar:

blank
blank

Eray Aydın
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

11 YORUMLAR

  1. Merhabalar dişlerin hepsi birbirine değmeli mi? Benim mesela arka dişlerim birbirine değiyor ama ön dişler tam olarak birbirine hizalı değil. Son olarak bu pozisyonda iken tükürük oluşumunu engellemenin bir yolu var mı acaba?

    • Ön dişlerin birbirine değmesine gerek yok. Arka dişlerin ise sert bir şekilde birbirine temas etmemesi uygundur. Tükürüğü engellemenin bir yolu yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler