Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Ludovico Einaudi Kimdir? Ludovico Einaudi Experience Video

Abone ol

Ludovico Einaudi, tam ismiyle Ludovico Maria Enrico Einaudi efsanevi bir italyan piyanist ve bestecidir. Yazımda en başarılı eserlerinden biri olan Experience parçasına, sanatçının hayatına, okuduğu okullara ve dahasına değindim. Keyifli dakikalar..

Ünlü piyanist Ludovico Einaudi, film ve dizi müzikleriyle piyasaya damga vurmuş piyanistlerden biri. Ünlü piyanist’in Time Out, Stanze, Salgari, Le Onde ve Eden Roc adında birçok eseri bulunmakta.

Ludovico Einaudi Kimdir?

Piyanist ve besteci Ludovico Einaudi, 23 Kasım 1955’te Torino’da doğdu. Belki de ona ilk müzikal ilhamı veren amatör bir piyanist olan annesiydi; üretken ve başarılı bir kariyerin tohumlarını ekiyordu.

Ludovico Einaudi

Ludovico Einaudi, Turin Konservatuarı’nda müzik okudu ve Milano Konservatuarı’nda Azio Corghi altında kompozisyon diplomasıyla mezun oldu. Hemen ardından asistan olarak çalıştığı Luciano Berio ve daha sonra Karlheinz Stockhausen ile lisansüstü çalışmalara başladı. 1982’de yetenekleri ona Tanglewood Müzik Festivali’ne burs kazandıracak ve burada Amerikan minimalizmiyle ilk temasa geçecekti. Sonraki birkaç yılında “Sul filo d’Orfeo” (1984), “Zaman aşımı” (1988), “Vahşi Adam” (1991) ve “Salgari” (1995) dahil olmak üzere bale, sinema ve tiyatro eserleri için besteler yaptı. Ayrıca Milano La Scala, Paris Ircam ve New York’taki Lincoln Center’da gerçekleştirilen orkestralar için birçok eser yarattı.

Ludovico EinaudiSoundtrack Besteleri

Ludovico Einaudi

1998’de ‘Treno di Panna‘ ve Dominick Tambasco’ya ait ‘Giorni Dispari‘ filminin müziğini besteleyen Ludovico Einaudi, stilini 1990’ların ortalarında film müzikleri oluşturmak için kullanmaya başladı. 1994 yılında Città’da Da qualche Parte ve 1996’da en iyi film müziği dalında Grolla d’Oro‘yu kazandı.

2000 yılında ‘Un Delitto Impossibile‘ için Antonello Grimaldi ile birlikte çalıştı, ayrıca Oscar Ödülü’ne aday gösterilen ve 2002’de Almanya’da Echo Klasik ödülünü kazandığı ‘Fuori del Mondo‘nun müziklerini besteledi. İlk albümünün yayımlanmasından sonra, Nanni Moretti’nin ‘Aprile‘ filmine bazı alıntılar eklendi. 2002 yılında ‘Luce dei Miei Occhi’ için bestelediği parça 2002 İtalyan Müzik Ödülleri’nde en iyi film müziği seçildi.

Ludovico Einaudi

2002 senesinde TV dizisi Doctor Zhivago için yaptığı beste Allmusic tarafından 4.5/5 yıldız aldı. 2004’te ise, ‘Sotto Falso Nome‘ için yaptığı beste Avignon Film Festivali‘nde en iyi film müziği ödülünü aldı.

2010 yılında, ‘Black Swan‘ filminin fragman müziğini besteledi. Yine kendisinin bestelediği ‘Due Tramonti‘ Casey Affleck’in yönettiği ‘I’m Still Here‘ (2010) filminde soundtrack olarak yer aldı. Bir diğer önemli bestesi ‘Nuvole Bianche‘ ise İngiliz TV dizisi ‘This Is England 86‘da, James Wan’ın yönettiği ‘Insidious‘ (2010) filminde, ayrıca Ricky Gervais’in yönettiği ve oynadığı ‘Derek‘ dizisinde (2012) yer buldu. Fransız tarihinin en büyük gişe filmi ‘The Intouchables‘ (2011) soundtrackleri arasında “Fly“, “Writing Poems“, “L’origine nascosta“, “Cache-cache“, “Una Mattina” ve “Primavera” isimli besteleri yer bularak filmin değerine değer katmış oldu.

Ludovico Einaudi

Einaudi, 2016 yılında Kuzey Kutbu’nu kurtarmak için Greenpeace kampanyasında performans sergiledi.

Le Onde

Virginia Woolf’un romanından esinlenen ilk solo albümü “Le Onde” (1996) ile piyano dünyasının dikkatini çekti. Ludovico Einaudi daha sonra “Eden Roc” (1999) ile ününü daha da artırmayı başardı.

Ludovico Einaudi – Experience

Belki de bu parçayı tanıyorsunuzdur, zira Xavier Dolan’ın son filmi “Mommy”nin dokunaklı bir sahnesinde kulaklarımıza çalındı. Experience yani “Deneyim”, dinleyiciyi gerçek müzik enstrümanlarının gücünü kullanarak bir dizi duyguya taşıyan yüce bir eserdir. Çok daha geniş bir kitleye sahip olması gereken ve ne yazık ki, ticari radyo kanallarında hiçbir zaman yayını yapılmayan, renksiz popüler müzik lehine niş parçalardan olarak kaldı.

Daha fazla Kültür Sanat yazısı için sayfamızı ziyaret etmeye devam edin ve sosyal medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi unutmayın lütfen.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler