Cumartesi, Eylül 18, 2021

Londra’da Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler Şehir Rehberi

Abone ol

İngiltere’nin başkenti ve en kalabalık şehri “Londra” bir çok insanın mutlaka gideceğim dediği şehirlerin başında geliyor. Hem modern hem tarihi yapılarıyla, kültürü ve gelenekleri ile ilgi çekici ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri konumunda. Londra’da mutlaka görmeniz gereken yerler giderseniz görmeden dönmemeniz gereken yerleri sizin için araştırdık.

blank
Londra

Tower Of London (Londra Kulesi)

Birleşik Krallık’ın başkenti Londra’nın merkezinde, Thames Nehri’nin kuzey kıyısında bulunan tarihi bir yapıdır. Dikkat çekici bir yapı olan bina neredeyse 10 asırlık bir tarihe sahip. Kulenin yapılışının asıl amacı bir kale, kraliyet sarayı ve saray suçlularının tutulacağı bir tutuk evi olarak kullanılmaktır. Suçlular kuleye Thames Nehri’nden bir sandal ile getirilirler ve Traitors Gate (Hainler kapısı) adı verilen kapıdan geçip zindana götürülürlerdi. Kraliçe Anne Boleyn de bu kulede idam edilmiştir. Bu konuyla ilgili ‘The Other Boleyn Girl‘ filmini izlemenizi de öneririz. İçerisinde görülmeye değer birçok bölüm var. Özellikle Taç Mücevherleri bölümünde İmparatorluk Tacı’nı görmeniz gerekir.

blank
Tower Of London

Westminster Sarayı

V For Vendetta’daki ana hedef olan Westminster Sarayı’ndan bahsedelim şimdi. Saat kulesinin hemen yanında Lordlar ve Avam kamaralarının bulunduğu parlamento binası, 1512 yılından beri kullanılıyor. Gotik tarzıyla kesinlikle görmeniz gereken bir yer. 1987 yılında UNESCO tarafından Westminster Manastırı ve St. Margaret Kilisesi ile birlikte Dünya Mirası olarak ilan edilmiştir.

blank
Westminster Sarayı

Kraliçe’nin Mekanı: Buckingham Sarayı

Londra’da gezilecek yerler denilince mutlaka akla gelen yerlerden birisidir. Burası kraliyet ailesinin resmi konutu. Ayrıca çalışma ofisi olarak kullanılıyor. 1837 yılından beri kraliyet ailesini ağırlayan bu sarayda her gün 11:15’te nöbet değişimi oluyor kaçırmayın. Sarayın içini gezmek istiyorsanız Ağustos-Eylül aylarında düzenlenen turlara katılmanız gerekiyor. Çünkü saray sadece yaz sezonunda ziyarete açık oluyor.

blank
Buckingham Sarayı

Sherlock İzleyenler Tanıdı: London Eye

2000 yılı kutlamaları için inşa edildi. Ancak, birden Londra’nın simgesi haline geldi. 135 metre yükseklikte, Avrupa’da bilinen en yüksek dönme dolaptır. Birleşik Krallık’ın en popüler turistik mekanı olmak üzere yılda üç milyona yakın turist ziyaret eder. Thames Nehri kenarında bütün Londra’yı çok güzel bir açıdan görebileceğiniz her biri 25 kişi kapasiteli kapsüllere binerek yarım saat boyunca bütün Londra’yı izleyebilirsiniz. 

blank
London Eye

Tower Bridge

Gelelim bir diğer simge yapıya. Thames Nehri üzerinde yer alan iki katlı bir açılır kapanır köprüdür. Yıllar boyunca, nehir üzerinde kentin iki yakasındaki trafiği birleştirmiştir. Londra Kulesi’ne yakın olduğu için “Kule Köprüsü” olarak adlandırılmıştır. İçerisinde Glass Floor denilen bir yer vardır. Zemini camla kaplı bir koridorda yürüyorsunuz. Ayaklarınızın altında Thames Nehri.

blank
Tower Bridge

Londra’da gezilecek yerler ile ilgili seyahat rehberimizin sonuna geldik. Seyahat etmeyi düşündüğünüz yerler mi var ya da bir yeri mi araştırmak istiyorsunuz? Bunun gibi tüm ihtiyaçlarınız için sitemizin seyahat bölümüne bakabilirsiniz.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler