Koronavirüs Yeni Dünya Düzeni Korona’dan Sonraki Dünya

Abone ol

Dünya son yüzyıldır kapitalizmin küreselleşmesi sayesinde hızla küçüldü ve küçülmeye de devam ediyor. Ekonomik ve teknolojik gelişmelerin avantajlarından yararlandığımız gibi bu küçülme, dünyada yaşanan olumsuz gelişmelerden (Koronavirüs) de payımıza düşeni almamıza neden oldu. Koronavirüs salgının tüm dünyaya yayılması çok olumsuz etkiler bıraktı. Elbette, koronavirüsü salgınının dünya ekonomisini etkilediğinden söz edebiliriz.

Koronavirüsün Dünya Ekonomisine Etkisi

Koronavirüs

Küçücük bir virüsün yaptıklarına bakın! Şu an dünyada tüketim ekonomisine dayalı var olan sistem çatırdamaktaydı zaten. Corona virüs salgını bu sistemi yerle bir edecek gibi duruyor. Başta sağlık sistemi olmak üzere eğitim, adalet, savunma, güvenlik, ulaşım, çevre, sanayi gibi her şey değişecek gibi duruyor.

Dünyanın en güçlü devletleri savunma ve uzay teknolojilerine trilyon dolarlar aktarırken corona virüs için birkaç kuruşluk maske üretmedikleri ya da birkaç dolarlık aşıya sahip olmayı bırakın, herhangi bir hazırlıklarının olmadığı acı şekilde görüldü.

Koronavirüs

Dünyada şu an silah sanayisine 2-3 trilyon dolar, ilaç ve tedavi edici sağlık harcamalarına 12-13 trilyon dolar harcanırken, sıkı durun! Koruyucu sağlık hizmetlerine sadece 200-300 milyar dolar harcanmakta. Tek bir sebep var; o da insanları hastalıktan koruyacak koruyucu sağlık hizmetleri rant bırakmamakta, başka bir deyişle tedavi edici sağlık harcamalarında büyük boyutta rant mevcut maalesef.

Koronavirüs Bize Ne Ders Verdi?

Koronavirüs

Bu koronavirüs bize bir kez daha gösterdi ki:

Dünya tek bir ülke aslında. Ülkelerin bu hayali sınırlarını çizen, tanıyan sadece insanlar. Ama, gözle görünmeyecek kadar küçük gerçeklikler bu sınırları yok edebiliyorlar. Cömertliğin ve iyiliğin milliyetle inançla alakalı olmadığı, her milletten ve inançtan çıkarcı bencil korkak talancı şahsiyetlerin olduğu, ancak ve ancak iyi ve cömert insanların el birliğiyle dünyanın yaşanabilir bir hale gelebileceği ve tüm bunları yapmak; ancak insanın kendine çizdiği ya da çizilmesine izin verdiği köhnemiş, sahte sınırları kaldırmasıyla mümkün olacaktır.

Op. Dr. Tarık Gandi Çinçin
Op. Dr. Tarık Gandi Çinçinhttp://www.evaclinic.com.tr/
Genel Cerrahi & Medikal Estetik & Ozon tedavi

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler