Cumartesi, Kasım 26, 2022

Covid-19 ile Tanışmadan Yaz Tatili Yapabilecek miyiz?

Abone ol

Birçoğumuzun aklında bir soru mevcut, cevabı ise bana göre meçhul. Sizce önümüzdeki günlerde Covid-19 ile tanışmadan yaz tatili yapabilecek miyiz?

Covid-19 salgınında merkez üssü haline gelen ülkeler başta olmak üzere, tüm dünyada salgın sebebiyle sosyal hayattan izole edilenlerimizin birçoğu güzel bir tatil hayali kurmakta. Malumunuz ülkemizde yaz sıcakları da son günlerde kapıyı çaldı, içeri erken bir giriş yaptı. Vaka sayılarının azalmasıyla karantina sürecindeki kısıtlamalar hafifletilmeye başladı. Ayrıca halihazırda birçok şeyin belirsizliğini koruyor olması, Covid-19 gündemini şiddetli bir tartışma konusu yaptı.

Hükümetler günden güne yeni ekonomik kalkınma yollarını daha fazla konuşur oldu. Bu bağlamda ülkelerin can damarlarından başlıcaları olan yaz turizmi de tekrar gündeme geldi. Avrupa Komisyonu, yaz turizmi sezonunda en azından bir dereceye kadar, insanların seyahatlere çıkabilmesi için bazı rotaların kademeli olarak geziye açılması önerisini getirdi.

blank

Enfeksiyon oranları umut verici eşiğe ulaştığında, pek çok kişinin uçuşların eklendiği ve otellerin açıldığı bir yolculuğa çıkmaya eğilimli olduğunu varsayalım. Burada soru, ülke sınırından geçildikten sonra iki haftalık karantinayı tamamlamak zorunda kalınıp kalınmayacağı. Zira bu süre tüm tatili mahvedecek boyutta olabilir. Enfeksiyon oranlarının güvenli seyahat için yeterince düşük kalıp kalmayacağı da akıllarda önemli bir soru işareti.. Etkili bir aşının geliştirilmesinden önce seyahat etmek ne derece doğru? Buna bir de dövizin pik yapışı eklenince, kaçımızın yurt dışı hayalini gerçeğe dönüştürmesi akıllıca olur bilinmez.

Kanaati siz okurlara bırakıyor ve ekliyoruz: Turistik güzergahlar ziyaretçileri tekrar karşıladığında, enfeksiyon oranlarının tekrar kontrolden çıkmaya başlayabileceğini göz önünde bulundurmalıyız. Bu bilinç ışığında seyahat ederek her yerde Covid-19 varmışcasına tedbirler almalı ve aldırmalıyız!!!

İşte bu yaz Covid-19 ile tanışmadan nispeten güvenle gezebileceğiniz güzergahların kısa bir listesi:

Yunanistan

Aerial view on Athens, Greece coronavirus covid-19 travel tourism
Atina

Yunanistan her sene yüksek turist çeken ülkelerden. Turizmden elde ettikleri gelir GSMH’nin neredeyse %20’si. Nispeten düşük oranda Covid-19 vakasına sahip Yunanistan, bu yaz gittikçe kötüleşen ekonomisine merhem olması umuduyla bu yaz turist çekebilmeyi önemseyen ülkelerden. Yetkililer, son zamanlarda ayrıntılar az olmasına rağmen, Temmuz ayında ziyaretçileri karşılamaya başlamak istediklerini belirttiler. AB sınırları yabancılara kapalı kaldığı sürece başka yerlerden buraya yaz gezisi yapmak imkansız olacak, ancak şimdilik karantina 15 Haziran’dan itibaren sona eriyor.

Meksika

Caribbean travel tourism coronavirus covid-19 mexico quintana roo riviera maya
Cancun Sahili

Meksika, ekonomisi ağırlıklı olarak turizme dayanan bir ülkedir. Bu yaz oraya seyahat etmenin mümkün olup olmadığı henüz belli değil, ancak Meksikalı yetkililer bunun olmasını istediklerini açıkça belirtti.

Artık Covid-19 Vakası Bulunmayan İzlanda’ya ne dersiniz?

Icelandic horse during winter snow, Iceland
Icelandic horses enjoying the local landscape. GETTY

Sınırları içinde Covid-19 vaka sayısını tamamen ortadan kaldıran İzlanda, bu yaz ziyaretçilere kapılarını açmayı hedefliyor. Planı şimdiye kadar herhangi bir ülkeye göre en iyi düşünülmüş prosedüre sahip. Ziyaretçiler ülkeye varışta hükümet tarafından karşılanan bir Covid-19 testi alacak ve test sonucu gün içerisinde gelene kadar kalmaları gereken lojmanlarına götürülecekler. Testlerinin negatif çıkması halinde ülkeyi keşfetmekte özgür olacaklar. Bu planın en geç 15 Haziran’da yürürlüğe girmesi bekleniyor. Ziyaretçileri güvenli bir şekilde ağırlamayı öngören bu prosedür, diğer ülkelere de örnek olacağa benziyor.

Aruba

Sun loungers on beach aruba coronavirus tourism travel
Palm Beach, Aruba

Resmi olarak Hollanda Krallığı’nın bir parçası olan Aruba, son zamanlarda sınırlarını yeniden açmak ve turistlerin tekrar gelmesine izin vermek için belirsiz planlarını açıklayan ilk Karayip Ülkesi oldu. Şimdilik hedeflenen tarih 15 Haziran ile 1 Temmuz arasında.Ülkede sadece 101 Covid-19 vakası ve 3 ölüm görülen Aruba, ziyaret etmek için çok güvenli bir yer olabilir.

Kazakistan

Kazakhstan steppe horses travel tourism
Kazakistan

Farklı ve güzel bir rota olabilecek Kazakistan, acil durumunun bu hafta sona ermesi nedeniyle Orta Asya’yı merak eden maceracı gezginleri cezbedebilir. Ancak şimdilik bir Covid-19 testi ve sonuçları beklerken iki günlük karantina gerekiyor. Ayrıca, vizesiz seyahat askıya alındığından vize ihtiyacı da doğuyor. İyi yönünden bakarsak iki günlük karantina 14 olmasından çok daha iyi, değil mi?

Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler