Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Korku (Stefan Zweig) Bir Nefeste Bir Kitap

Abone ol

Değerli okuyucularımız, “Korku (Stefan Zweig) Bir Nefeste Bir Kitap” başlığıyla Stefan Zweig‘ ın çok okunan kitapları arasında bulunan Korku adlı eserini inceliyoruz. Özgün dili Almanca ve orijinal ismi “Angst” olan Stefan Zweig‘ ın eserini kısa sürede ve keyifle okuyacağınızı düşünüyorum. Çok okunan kitaplar içinde 100 sayfalık mini bir kitap sizlerle.

Yazar Hakkında: Stefan Zweig

Stefan Zweig korku romanı

Stefan Zweig kimdir? Eserlerinin içeriği nasıldır? Stefan Zweig kitaplarının konu ve tema içerikleri nelerdir? Stefan Zweig kitapları nelerdir? Elbette yazarla ilgili birçok soru mevcut. Yazar eşiyle beraber zehir içerek intihar eden bir kişidir. Bu bilgi bana yazarın farklı bir ruh haline sahip olduğunu düşündürüyor. Kitaba başladığınızda siz de bunu hissedebilirsiniz. Tek oturumda bitirilebilecek kadar sürükleyici bir eser.

Stefan Zweig: Korku Kitabının Konusu ve İçeriği

Korku adlı eser, Irene isimli kadının yasak bir ilişki yaşayıp sonrasında gelişen olaylara bağlı çöken ruh halini konu alır. Aykırı bir konuya sahip ve ruhsal durum aktarımı çok başarılı. Keyif alacağınızı düşündüğüm bir eser. Sıkılmaya izin veren bir kitap olmadığını söylemekte fayda var. Okurken karmaşık duyguları, iki uçlu ruh hallerini, korkuyu, ihaneti ve aldatmayı iliklerinize kadar hissedeceksiniz. Ve asla yerinde olmak istemeyeceğiniz insanlar tanıyacaksınız. Okurken en çok kimden nefret edeceksiniz kim bilir? Konu bilindik. Süreç ve sonuç çarpıcı nitelikte yaşanıyor. Kitabın içinde olayı canlandırabilmek adına kara kalem resimlemeler mevcut.

Korku-Stefan Zweig Kitabına Genel Bakış

blank
Korku: Çok okunan kitaplar

Korku, Stefan Zweig kitabımızda: Olayların allak bullak olduğu süreç ise Irene’ nin bir gün sevgilisinin dairesinden çıkarken, önünü kesen bir kadının hakaretler savurmasıyla başlar. Fena bir başlangıç denilebilir. Rezillik çıkmasından, tanınmaktan çekinen kadın korku dolu anlar yaşar. Cüzdanındaki paraları vererek kriz anından kurtulur. En azından bu seferlik. Devam eden süreçte bir endişe ve yakalanma korkusu yaşar. Irene zaman zaman kocasının dolaylı mesajlarına maruz kalır ve bu duruma bir anlam veremez. Bu arada evlerine şantaj mektupları gelmeye başlar. Defalarca kendisinden para alınır. İhtiraslı kadın sadece para değil aynı zamanda ruhsal gücünü de kaybetmeye başlar. Avukat koca, eşine dürüstlük ve paylaşım mesajları vermeye devam etmektedir. Sanki durumu biliyor gibidir. Kim bilir? Kadın, korkulu ve endişeli ruh haliyle şantajcıya direnmekte çok zorlanır. Ne isterse verir. Parayı bulmak için nişan yüzüğünü rehin bırakır. Hedef: Yakalanmamak! Başka bir şey düşünemez hale gelir. Sevgilisiyle birlikte şantajcı kadının ona oyun yaptığını düşünür. Hesap sormak için sevgilisine gider ancak onun olanlardan haberi olmadığını öğrenir.

Korku: Karakterler Değerlendirmesi

Korku karakterlerine baktığımızda en çok ismini duyacağınız kişi, ruh hali ve hatalarıyla öne çıkan Irene’dir. Diğer karakter ise Bayan Irene’ nin kocası Avukat Fritz. Eş ve baba olarak biraz mesafeli ve kurallara bağlı bir yapıya sahip bir adam tanıyacaksınız. Şantajcı kadın ve piyanist sevgili diğer önemli kişiler.

Korku-Stefan Zweig Kitabından Bazı Yorumlar:

Bir kadının ihtirasa kapılıp eşini aldatması ve akabinde başlayan beklenmedik korku ve endişe süreci ayrıntılı olarak işleniyor. Zenginlik ve iyi imkanlar içinde yaşayan iki çocuk annesi Irene piyano sanatçısı ile sevgili olur ve birliktelik yaşar. Bu süreç tekrarlayarak devam eder. Bayan Irene bir eş yada bir anne gibi değilde bir genç kız edası ve hevesiyle hareket eder. Önceleri bu durumu keyifle devam ettirmektedir. Oysaki ailesi yaşantısında büyük bir eksiklik olumsuzluk göze çarpmamaktadır. Aldatmak için itici bir sebebi yok gibidir.

Korku: Kitabın Sırrı-Senaryosu?

Şantajcı kadın neden böyle bir şey yapıyordu? Evinin adresini bulmayı, mektup göndermeyi nasıl başarmıştı? Irene, uzun uzun düşünür ve dayanacak gücü kalmaz. En büyük cezası korkusu olur ve o korku onu tüketir. Çünkü: ”Korku cezadan daha berbattır, çünkü ceza bellidir, ağır veya hafif; bilinmeyene, kıyasla ceza, daha az ürkütür.” Ölmek artık tek seçenektir. Hazırlığını yapar intihara yeltenir. Tam intihar edeceği anda kocası onu durdurur.

Romanı’ nın Kurgusu: Gerçek Ortaya Çıkıyor

çok okunan kitaplar
”Korku cezadan daha berbattır, çünkü ceza bellidir, ağır veya hafif; bilinmeyene, kıyasla ceza, daha az ürkütür.

Avukat Fritz, karısına günlerdir anlatmasını beklediğini söyler. Onca çabasına, paylaşıma teşvik etmesine rağmen gerçeği neden anlatmadığını sorar. Her şeyin baştan kurgu olduğunu ve süreci kendisinin yarattığını söyler. Şantajcının kendisinin parayla tuttuğu bir oyuncu olduğunu söyler. Irene yıkılır ve donar kalır. Eşine ise onu teselli etmek, artık korkma demek düşer. Derin bir uykunun ardından kadın; anne, eş ve aile olma sürecinin farkına varmak üzere yeni güne uyanır. Yazar, basit diye nitelendirilebilecek ancak iyi işlenmiş bir kurguyu bize sunuyor. Bu yüzden de çok okunan kitaplar arasında yerini aldığı söylenebilir.

Korku Stefan Zweig: Bir Nefeste Bir Kitap” adlı yazımızın sonuna geldik. Diğer kitap değerlendirmemiz için tıklayabilirsiniz. Takipte ve hoşça kalın…

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler