Perşembe, Mayıs 6, 2021

Kişisel Gelişim Kitabı Nedir? Ne Değildir?

Abone ol

Kişisel Gelişim Kitabı etiketiyle yayınlanan binlerce kitap mevcut. Aralarında hayata dokunan ve faydalı örnekler elbette var. Büyük bir kısmında ise etkileyici olmak ve dikkat çekmek adına kallavi manşetler havada uçuşmakta. Sloganlar dolu dolu. Peki içerik ve hayata katkı durumları nasıl? Okuyan kişiler manşetteki gibi geliştiğini hissediyor ya da çevresindekiler bu duruma tanıklık ediyor mu? Bilinmezlik…

Kişisel Gelişim Kitapları: İddialı Başlıklar

Her kitap bilgi birikimi ve bakış açısı sunar.
Her kitap bilgi birikimi ve bakış açısı sunar.

* 10 adımda başarı (bakın 9 değil)
** 3 kelimeyle dertlerinizi yok edin
*** 99 adımda ağrılarınız azalsın (manevi destek)
**** Düşünerek para kazanmanın ilk adımı (maddi destek)
***** Etkili bilmem ne becerisinin bilmem kaç yolu
****** Kendi depresyonunu kendin yen! (ruh sağlığı hizmeti de var!)
Ve daha nice kişisel gelişim kitabı ve değişim sloganları var.

Kitabın Bedeli

Ve sevgili okuyucusuna 9.99 liraya bu şifali ve iddialı kitabı satar. Düşünebiliyor musun? (Bahsi geçen kitabı alan arkadaş sana demedim, sen okumaya devam et sen aydınlanacaksın.) Bu esrarengiz ürün 10 liracık. Çıldırmamak elde değil. Değişim sudan ucuz. Sen de bir 10 lira bulup slogana uygun kişisel gelişim sağlayamıyorsan senin ayıbın güzel kardeşim, senin ayıbın!
İnsanların büyük kısmı kolay olanı, basit yoldan elde edilebileni ister. Az emekle büyük kazanç bekleyenler çoğunluktadır. Uyanık bir kesimse arzu edenlere istediğini verir gibi yaparak durumu kendi lehine kullanabileceğinin farkındadır. (+10 lira)

Diğer Kitaplar

Kişisel Gelişim
Kişisel Gelişim

Bütün kitaplar bilgi birikimi ve bakış açısı sunar. Özellikle kişisel gelişim vaadinde bulunmak gerçekten risk ve şüphe edilmesi gereken bir durumdur. Diğer kitaplar bu duruma alıngan ve tepkili yaklaşmalıdırlar. ”Biz de kişisel gelişime katkı yapıyoruz, ayıp ama” demelidirler.

Kişisel Gelişim ve Eleştirimiz

İnsanları ilk izlenimle etkilemek (tek hedef) onlara pamuk şekeri sunmak gerçekten tatlı su kurnazlığı. Sanatsal yönü zayıf, edebi niteliği ve bilimsel altyapısı oluşmamış, toplumsal ve kültürel nitelik barındırmayan başlıklara itibar etmeyin, etmeyin ki 9.99 liralık vaatlere kanmayasınız. Konuya muhatap başlığa sahip tüm kitapları kastetmiyorum onlar kendilerini çok iyi bilirler. Ortada kişisel bir durum var elbette. Ama iddia edildiği ve şişirildiği düzeyde gelişimi sağlamak (dertlerden arınmak-zengin olmak-hastalığı yenmek vb.) mümkün değil. Yorumlara ve değerlendirmelere göz atarak kitap okumanızı öneririm. Okuduğunu anlayanlara selam olsun…

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler