Kısa Hikaye: Yaşlı ve Yalnız Adam’ ın Hayatı

Abone ol

”Kısa Hikaye: Yaşlı ve Yalnız Adam’ ın Hayatı” başlığıyla beraberiz. Hayat hikayeleri okumak ve dinlemek ilgimizi çekmektedir. Ben de sizlere mini bir hayatı paylaşmak istiyorum. Onun iki belirgin sıfatı var: Yaşlı ve yalnız. Merhaba diyen olursa yüzüne bile tam bakmadan, elini kalbine koyar ve ”eyvallah” derdi. Yaşını kendisi bile bilmez. Tahminen 80 olabilir diye içinden geçirdiği olurdu. Sonra, eliyle beyaz sakallarını okşayarak “aman be!” Der, geçerdi. Uzun bir hayatın kısa hikayesi sizlerle.

Kısa Hikaye: Yaşlı ve Yalnız Adam Nerede Yaşıyor?

Kısa hikaye: Yeşil ağaçlı bir tepede geçiyor. Orada yaşamak yalnız adam için keyif sebebidir. Kimseye yukarıdan bakmak değil herkesten uzak olmak isterdi. Kuşlarla atışır. Çiçeklerle koklaşır. Sularla sarmaş dolaş yaşardı. 4 mevsim doya doya…Kana kana pınarlardan su içer ve derelerde elleriyle balık avlardı. Anlayacağınız kimseye ihtiyacı yoktu. Çünkü yalnız değildi.

Kısa Hikaye: Tek Dost

Yaşlı ve yalnız adam: Onun tek dostu vardı.
Yaşlı ve yalnız adam: Onun tek dostu vardı.

Kısa hikaye kahramanımızın tek dostu var. Bir köpek. Uysal, sadık, sıcak ve güvenilir. Yaşlı adam onun adını ‘insan’ koydu. İnsan gel! İnsan yakala. İnsan… Niye bilinmez. Siz ne dersiniz? Siz olsanız böyle bir canlıya insan der miydiniz? Belki de yaşlı adam gerçek insandan bulamadığı dostluğu ve yakınlığı onda buldu ve bu isim onun hakkıdır sonucuna vardı. Ne kadar da insanımsı bir hayvan.

Yaşlı ve Yalnız Adam’ ın En Sevdiği Şey

Ellerini arkasında birleştirip, ıslık çalıp ve türkü mırıldanmak ona büyük haz verirdi. Kafasını sallaya sallaya kahkaha atardı, yalnızlığın şerefine…Bir daha ve bir daha. Sesinin tepelere çarpıp geri gelen yankısını duymak onu gülümsetirdi. “Ne de gür sesim varmış.” Derdi. Bir gözünü nişan alır gibi kısarak uzaklara bakar, dalar giderdi. Sanki ona ait uzaklarda bıraktığı bir şey var gibiydi. Kısa ve anlamlı hikaye böylece sürüp giderdi.

Gel zaman git zaman günler gelip geçti. Ahşap mini evi ziyaret eden Tanrı misafirleri de yok değildi. Avcılar, yolunu kaybedip adres soranlar, falan filan… Bu yalnızlık tahammülü, bu güç ve inat nereden gelir bilinmez. Kimseye anlatmadığından olsa gerek. Kimse onun ne geçmişini ne şu anını tahmin edemezdi. Onun ki kısa hikaye değildi, aslında uzunca bir hayat hikayesi idi.

Yaşlı Adamın Korkusu

Elbette her insan korkar. Korkmalıyız. Hayvanlardan, insandan, ölümden ve belkide yaşamdan. Yaşlı adam ise tek bir şeyden korkardı. Yalnız ölmekten. Ölümden değil, son anını ve son nefesini yaşarken bakacağı bir çift göz olmamasından korkardı. Bundan olacak ki yatmadan önce her gece köpeği insanın gözlerinin içine bakar, onun başını okşar ve öyle uyurdu. Bu gece belki sondur diye düşünerek. Bu gece son. Bu korku gerçek olur mu? Yada yaşlı adam son kez bir çift gözü ne zaman gördü? Kısa hikaye şimdilik burada son bulurken…

Kısa-hayat hikayeleri: Yaşlı ve yalnız adam sizce kimsesiz mi?
Kısa-hayat hikayeleri: Yaşlı ve yalnız adam sizce kimsesiz mi?

Sizden sorulara cevap vermenizi istiyorum. Yaşlı ve yalnız adam sizce kimsesiz mi? Sevdikleri yok mu? Yoksa terk mi edildi? Kim bilir belki de yalnızlığı tercih etti ve son anında sadece kendi nefesini duymak ve bir çift göz içinde kendi yansımasını görmek istedi? Sizce…

Diğer kısa hikaye için tıklayın…

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler