Cumartesi, Kasım 26, 2022

Kırmızı Pazartesi : Bir Nefeste Bir Kitap 1982 Nobel Ödüllü

Abone ol

”Kırmızı Pazartesi: Bir Nefeste Bir Kitap (1982 Nobel Ödüllü )” başlığı altında Kolombiyalı büyük yazar Gabriel Garcia Marquez ‘in eserini mercek altına alıyoruz.

Eser Hakkında: Marquez: ”Kırmızı Pazartesi: Bu benim duygularımı yenerek yazabildiğim en iyi romanım.” demiş. Romanın otuz yıllık bir geçmişinin olduğunu ve bu cinayetin yakın tanıklarından olduğunu söylemiş.

Eserde İşlenen Konu

İşleneceği herkes tarafından bilinen ama engellenmeyen seyirlik bir cinayetle karşı karşıyayız. Bir “namus” cinayeti. En başından beri ölen ve öldüren kişilerin biliniyor olması asıl anlatılmak istenenin cinayet olmadığını düşündürüyor.

Kırmızı Pazartesi Özet

Kırmızı Pazartesi: 1982 Nobel Edebiyat Ödülü
Kırmızı Pazartesi: 1982 Nobel Ödülü

Olay (cinayet) yazarın çocukluğunun geçtiği kasabada yaşanıyor. Kasabaya yakın zamanda gelen gizemli adam Bayardo evlilik peşindedir. Bir gün meyhanede gördüğü Angela Vicario ile kısa sürede evlilik kararı alır ve evlenirler. Ancak evlilik birkaç saat sürer. Bayardo kızın bakire olmadığını söyleyerek ailesine yollar. A.Vicario’ nun erkek kardeşleri olan ikizler ise kimin yaptığını öğrenmek için Angela’ ya baskı yaparlar. Ve Santiago Nasar’ ın yaptığını öğrenirler. İkizler, kardeşine bunu yaptığı için onu öldürme kararı alırlar ve tuhaf bir şekilde planlarını çevreye duyurmaya başlarlar. Tekrar tekrar bunu dillendirirler. İnsanlar kayıtsız kalır, kasabanın ileri gelenleri dahil herkes duyduklarını kulak ardı yaparlar. Zaman zaman ikizlerin vazgeçeceği izlenimine kapılsak bile sonunda ikizler vahşi bir şekilde Santiago’ yu bıçakla delik deşik ederek öldürürler. Eser ve başkahramanın hayatı sonlanır. Santiago Nasar artık hayatta değildir ancak toplumun duyarsızlığı yaşamaya devam eder.

Nobel Ödüllü Eserde En İlginç Kısım: İlginç görülebilecek ilk ve en önemli nokta katillerin ve maktülün ilk satırlarda biliniyor olmasıdır. Bu alışıldık bir durum olmasa gerek.

Kırmızı Pazartesi: Kahramanlar

Marquez kitapları Santiago Nasar: Kırmızı Pazartesi
Başkahraman Santiago Nasar: Kırmızı Pazartesi

Santiago Nasar: Eserin başkahramanı, rahmetli.

Pablo ve Pedro Vicario: Cinayeti işleyen ikiz kardeşler. Angela Vicario’ nun kardeşleri.

Angela Vicario: Bayardo’ nun eşi Nasar’ ın bekaretini bozduğu söyleyen kadın.

Bayardo San Roman: Kasabaya sonradan gelen gizemli ve varlıklı bir adam. Vicario’ nun eşi.
Kasap bıçakları: Cinayet aleti olarak romandaki bazı karakterlerden daha önemli olduğunu hissettim. Bence onlar da bir miktar kahramanlar.

Altın Harfler:

1982 Nobel Ödülü
1982 Nobel Ödülü

Eser içinde yer alan bazı etkileyici sözler:

“Beni öldürdüler, Wene Hala”


“Kader bizleri görünmez kılar.”


“Bana bir önyargı verin, dünyayı yerinden oynatayım.”

Kırmızı Pazartesi: Toplum Eleştirisi

Gabriel Garcia Marquez kitapları

Temel Eleştiri: İkizler (katil) sanki bu cinayeti işlememek için uğraşır gibi hareket eder, sürekli her önlerine gelene onu öldüreceklerini söylerler. Kimse kılını kıpırdatmaz. Santiago’ ya haber dahi vermezler. Ses çıkarmayan kasaba halkı, duyarsız oluşları açısından günümüz insanının temsilidir! Santiago Nasar’ ı öldürenin ikizlerin bıçakları olsa da toplumun ön yargılarının ve umursamazlığın payının büyüklüğü eleştirilmektedir. Eser, toplumun ortak duyarsızlığına yapılan örtük ama yoğun bir eleştiri içeriğine sahip.


Kırmızı Pazartesi akıcı, mini bir eser. Özellikle sıkılmayı bahane ederek kitap dünyasından kaçmaya çalışanlar için güzel bir başlangıç sunuyor. Zaman ayırmaya değer. Okuduğunu anlayanlara selamlar…

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler