Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Kaygı Nasıl Giderilir? Karantinada Kaygı Duymak Üzerine

Abone ol

Kaygı Nasıl Giderilir? Karantina ve salgının bizdeki yansıması olan kaygılarımıza ışık tutalım istiyorsanız, kalemime davetlisiniz.

Yeni Covid-19, dünyanın aylardır anlamaya ve tedavi etmeye çalıştığı küresel bir salgın boyutuna gelerek ruhsal sağlığımızı da yüksek ölçüde tehdit eder vaziyette. Salgını frenlemek için alınan önlemler, insanların çoğu aktivite formundan kaçınmasını gerektirir. Sonuç olarak, anksiyetenin etkisi büyür ve birçok insan çaresiz hisseder.

Kaygı

Öyle bir deneyim yaşıyoruz ki; sınıf, cinsiyet, ırk ve coğrafya gözetmeksizin
herkes aynı kaygı ve korkuyu tek vücutmuşcasına duyumsuyor. Her insan artık bir diğeri için empati yapabilecek yetide. Birbirimize bu süreçte anlayışla yaklaşmak, her türden yardım ve desteğe hazır durumda bulunmak gösterebileceğimiz en güzel insanlık yaklaşımı olacaktır.

Karantina boyunca kaygı nasıl giderilir, Covid-19 kaygısı için neler yapılabilir?

Covid-19

Sosyal Mesafe’ Yerine ‘Fiziksel Mesafe

Sosyal mesafe kavramına saygım olsa da, yanıltıcı ve evham yapıcı bir ifade olduğunu düşünüyorum. Günümüzde sosyalleşmek yalnızca yan yana gelmeyi gerektirmezken, öte yandan bu uzun soluklu günlerde sosyalleşebilmek ve destek bulmak belki de birincil ihtiyaç. Fiziksel mesafemizi her daim korumaya özen gösterirken, bilakis sosyal anlamda yakın durmak; telefonlaşmak, görüntülü konuşmak ve de kaygılarımızı sevdiklerimizle paylaşmak en geçerli mücadele yöntemi olacaktır. Bunu ‘uzak sosyalleşme‘ diye nitelendirebiliriz.

Başkalarıyla bağlantılı hissetmek yalnızlık ve stresi ortadan kaldırır. Ailenizle kaliteli zaman geçirin. Hiç konuşmadığınız kadar konuşup sevdiklerinizle online olarak sosyalleşin. Biraz olsun yazın ve yazmanın terapisine inanın. Süreçle ilgili tüm his ve kaygılarınızı kağıda dökün. Güzellikler üzerine yazmaktan geri durmayın; benim şu anda burada yaptığımı yapın, yazarak gevşeyin.

Kaygı Bozukluğu

Fizik ve Ruh! Birbirini İyileştiren İkili

Vücudunuza iyi bakmaya öncelik verin. Zinde bir vücut ile güne başlama motivasyonunu
kazanmakla kalmayıp, zihnen de güçleneceksiniz. Kendinizi zorlamadan 15 dakikalık
esneme hareketleri yaptığınız takdirde, bedeniniz gevşeyecek ve yeni güne daha hazır
hissedeceksiniz. Bu hareketlere ilave olarak nefes egzersizleri ya da meditasyon da yapabilirsiniz.
Unutmayın, hepsinden önemlisi uzun ve derin bir uyku! Ayrıca evde geçen günlerde alkol
tüketiminin motivasyonu epey düşüreceğini de bilmenizde fayda var.

Kendinizi Kaosa Kaptırmayın

Karantina

Salgın yayılmaya devam ettikçe endişe de artmaktadır. Endişe, beraberinde daha fazla haber takip etme ihtiyacını doğurur. İyi haber duyma umudu ve bir yandan kötü olana duyulan umutsuz merak, bu takibi artırmaktadır. Sosyal medyadan, televizyondan ve basılı kaynaklardan gündemi sürekli takip etmemeye çalışın. Kendinize, kendinizi ve ihtiyaçlarınızı dinleyecek vakti tanıyın. İhtiyacınız olan, pandemi haberlerine sürekli olarak maruz kalmak değil. Önemli noktaları öğrenin ancak kurgusal senaryolara ve bilgi kaosuna kendinizi kaptırmayın.

Kaygı Nasıl Giderilir
Kaygı Yönetimi

Sakin kalmak hem ruh sağlığı hem de bağışıklık fonksiyonu için anahtardır. Günlük rutinler oluşturarak vaktinizi doldurun ve sizi sakinleştiren etkinlikleri bulun. Gerekirse danışın. Şimdiyi anlamlandırmak ile yarına daha mutlu uyanacağınızı düşünün. Buna bir şans verin.

Stres ve Kaygı

Stresin öne çıkan belirtileri; konsantre olma zorluğu, sinirlilik ya da üzüntü hali ve uyku sorunlarıdır. Stresin perçinlediği kaygıya ne zaman ve nasıl cevap vereceğinizi bilmek için stres belirtilerinizi gözlemleyin.

Korku

Finansal stresi gidermek içinse panik yapmak yerine pragmatik olmayı deneyebilirsiniz. Seçiciliği bu dönemde bir kenara bırakıp, part-time işlerden online para kazanma yollarına kadar her türlü potansiyel fırsatı değerlendirin. Gerekli olmayan tüm masrafları azaltın, borçlar için ödeme planları oluşturun ve yeni işler için ağ oluşturun. Unutmayın ki bu süreç öyle ya da böyle geçip gidecek.

Bakış açınızı değiştirin

Kaygı Nasıl Giderilir

Gelecek ya da en kötü senaryolar hakkında fazla düşünmekten kaçının. Öngörü, kaygıyı tetikleyebilir. Kendinize “Asla iyileşmeyeceğim” demek yerine, “Bunu başaracağım” deyin. Geçmişte başlayıp süregelen kaygılarınızı şu günlerde bir kenara bırakmanız faydanıza.
Gelecekteki günleri kurtarabilmenin tek yolu şimdiyi anlamlandırmaktan geçiyor. Bu
konuda farkındalığınızı yükseltmek için çaba göstermelisiniz. Rehberli meditasyon ve yoga ile ilgili videoları izleyin. Kullanabileceğiniz çok sayıda indirilebilir uygulama mevcut.

KaynakWebMD
Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler