Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Karantina İçin Biçilmiş Bazı Ev Etkinlikleri

Abone ol

Bu yazımda, karantina için biçilmiş bazı ev etkinlikleri neler bir göz gezdirelim istedim. Evinizde eşiniz ve çocuklarınızla yapabileceğiniz etkinlikler kısıtlı gibi görünse de, aslında kıyıda köşede kalmış seçenekler öylesine bol ki! Bildiğiniz üzere bu sıkıntılı günlerde birçok kişi için telefona sarılıp yakınlarından moral bulmak büyük önem arz ediyor. Bununla birlikte, aile içi ve eşler arası iletişim de her zamankinden daha özverili olunması gereken bir konumda.

Evde Ve Hep Birlikte!

Dışarı hayatı olmadan romantik ilişkiler, arkadaşlıklar, ebeveyn-çocuk ve patron-çalışan
ilişkileri zaman zaman zora girmekte. Bu anlamda, zihin ve ruh sağlığınız desteklenmeyi bekliyor olabilir. İçinde bulunduğumuz bu alarm durumunda bir yandan her milletten insanla duygudaşız; burada yalnız hissederken, çok uzak bir köşede bile aslında bizden birileri var!

Gelelim bugünkü konumuza. Aynı havayı soluduğunuz insanlarla ilişkilerinizi sağlam tutabilmek adına proaktif adımlar atarsanız, aradaki bağın koronavirüs tarafından zayıflatılmasının, dahası yok edilmesinin önüne geçebilirsiniz. Tam da bu noktada en büyük görev elbette ki ebeveynlerin.

Karantina İçin Ebeveynlere Öneriler

Çocuklar yanları başındaki ebeveynlerinin tutum ve davranışlarını kopyalama
eğilimindedir. Salgın ile sebat ve özgüven içerisinde mücadele edebilen ebeveynler,
çocuklarına en büyük desteği verir. Ebeveynler bu gibi durumlara zihnen hazır
durumdalarsa, başta çocuklar olmak üzere çevrelerindeki kişilere karşı daha güven verici
olurlar.

blank
Çocuklu Aile

Çocuğunuzdaki Davranış Değişimlerini Gözlemleyin

Her çocuk ve genç strese aynı şekilde tepki vermez. Öncelikli olarak çocuğunuzdaki davranış değişimlerini gözlemleyin. İzlenmesi gereken bazı yaygın değişiklikler şunlardır:
– Küçük çocuklarda aşırı ağlama veya öfke
– Aşırı endişe veya üzüntü
– Sağlıksız yeme ve/ya düzensiz uyku alışkanlıkları
– Ergenlerde öfke ve “rol yapma” davranışları
– Kötü okul performansı veya okuldan kaçınma
– Dikkat ve konsantrasyon bozukluğu
– Geçmişte zevk alınan faaliyetlerden kaçınma
– Açıklanamayan baş ve vücut ağrıları
– Alkol, tütün veya diğer ilaçların kullanımı

Çocuğunuzu Destekleme Yolları

 • Koronavirüs hakkında çocuğunuzla konuşun, sorular sorarsa ona kaçınmadan bilgi verin.
 • Bildiklerinizi onun anlayabileceği bir dille ifade etmeye çalışın.
 • Çocuğunuzun iyi olduğundan emin olmak için ona neler hissettiğini sorun.
 • Kendilerini üzgün hissettiklerinde bunun normal ve geçici bir durum olduğunun altını çizin, herhangi bir soruna yol açmayacağından emin olmalarını sağlayın.
 • Sizden nasıl başa çıkacaklarını öğrenebilmeleri için kendi stresinizle başa çıkma yollarınızı onlarla paylaşın.
 • Aile üyelerinin, özellikle de çocukların sosyal medya dahil olmak üzere haberlere
  erişimlerini sınırlandırın.
 • Bilgi kirliliğini ayırt edemeyecek yaştaki çocuklarınızı çöp haberlerden soyutlandırın. Duyduklarını yanlış yorumlayabilir ve anlamadıkları bir şeyden
  korkabilirler.
 • Düzenli rutinlere ayak uydurmaya ve çocuklarınızı dahil etmeye çalışın.
 • Evde yapılan ders bitimlerine keyifli etkinlikler koyun. Tüm aile bireylerinin bu etkinliklere aktif katılımını sağlayın. Kutu oyunları en güzel seçenek olacaktır.
Karantina İçin Ev Etkinlikleri
Kutu Oyunları
 • Sohbet edin, etkinlik esnasında rahatlatıcı konular açarak kaliteli vakit geçirin. Aranızdaki bağı güçlendirmek için bu vakitleri bir fırsat olarak görün.
 • Stres yüklenmesinden feragat etmek için gün içerisinde bol bol mola verin, düzenli uyku uyuyun, sağlıklı beslenin.
 • En önemlisi ve sonuncusu, iyi bir rol model olun. Çocuğunuzun söylediğiniz kadarını değil, yaptığınız kadarını kendine örnek alacağı her zaman aklınızda bulunsun.

Karantina İçin Ev Etkinlikleri: Güne Tutunacak Güzellikler Bulun!

1. Bir yapboz bitirin. Ne kadar çok parça o kadar iyi!

Biraz daha zorluk alır mıydınız? O halde beklemeyin, elinize hemen bir rubik küp alın. Ne kadarını yapabildiğiniz önemli değil. Zaten büyük olasılıkla yapamayacaksınız. Burada önemli olan tek nokta kendimize ve beynimize bir farklılık hediye ediyor olmak.

Ev Etkinlikleri
Rubik Küp

2. Bir günlük veya blog başlatın. Bu, koronavirüs deneyiminiz hakkında olabileceği gibi satrançtan peynire özel bir ilgi alanı hakkında da olabilir.

3. Komşularınızı rahatsız etmiyorsa: Daha önce rafa kaldırılmış bir enstrümanı karantina günlerinde tozdan arındırın ve pratik yapın.

4. İçinizi burkan geçmişle ve şimdiyle veya herhangi biriyle ilgili bir konuyu, anınızı yazın. Tamamen içinizi dökene kadar kaleminiz durmasın. Ayrıca yine herhangi bir konuda serbest stilde şiir yazmanız, kendinizi ifade etme yetinizi güçlendireceği gibi aynı zamanda da büyük bir rahatlama aracıdır.

5. Şimdiye dek bahaneler uydurduğunuz sıkıcı, uzun, sanatsal vb. bulduğunuz filmleri en azından haftada bir izleyin. Elbette öncesinde geceye uygun loş ve hoş ambiansı yaratın.

6. Yabancı dil öğrenme uygulamalarına şans verin. Mümkünse video içerikli olanlardan ve eğlenceli egzersiz imkanı sunanlardan birini seçin. Sevdiğiniz ve bölümlerini biraz bildiğiniz bir diziyi ingilizce altyazılı olarak açın.

7. Yüzünüzü klasik romanlara dönün. Hayatın kaotik yönleri hep aynıydı. Klasiklerde evrensel sorunların işlenişini görün, hayatınızdan çok şey bulacaksınız.

8. Meditasyon ya da yoga, yahut ikisini birlikte yapın. Ben bu süreçte yogayla tanıştım. Ücretsiz veya ücretli eğitim serilerinden birine şans verin. Vücudunuz gevşediği gibi karantina kaygısına oldukça iyi gelen pek çok pozisyonun nasıl da tesir ettiğine şaşıracaksınız.

9. Kendinize sıradan bir haftada yapmadığınız 10 etaplı bakım kürü uygulayın: Maskeler, nemlendiriciler, siyah nokta temizleme, manikür, pedikür ve dahası.

10. Yavru köpek fotoğraflarına bakın. Evet, gayet ciddiyim!

Karantina Günlerinde Yaratıcı Zekanızı Harekete Geçirin

11. Kendinize ve ailenize restoranları aratacak görselde tabak sunumları hazırlayın. Burada pahalılık söz konusu değil. Görsel şölen hazırlamak yaratıcılığı harekete geçirir. Böylece zihninizi aktif tutmuş olursunuz. Görsel bittikten sonraki başarma hissinin vereceği mutluluk da cabası.

12. Mum yapımı, kağıt katlama sanatı, ebru sanatı.. Hepsi ulaşılabilir ev aktivitelerinden!

14. Kaligrafi öğrenmeyi deneyin. YouTube yardımcı olabilir. (Bana inanın, keyifli!)

13. Üzerinizde emeği olan yahut size ilham veren, bir şekilde saygınızı kazanmış insanlara gerçek mektuplar yazın.

14. Bir dizi ya da video açın. Sesi kapatın. Kendi diyaloğunuzu oluşturun.

15. Konmari metoduyla dolabınıza el atın. Böyle bir rahatlama olamaz!

16. Bulaşıklar yıkandıktan sonra tencere ve tavaların hepsini kapaklarla eşleştirin ve ona göre dolabın içerisinde muhafaza edin. Bitmiş haldeki görünümü 4-5 adım geriden izleyin, o ufacık düzen bile insana enfes bir haz veriyor.

17. Sadece Oscar’lı filmleri değil, özellikle eleştirmenlerin ödülleri kazanmış olması gerektiğini söyledikleri filmleri izleyin.

Karantina İçin Ebeveynlere Öneriler
Karantina Ev Etkinlikleri

18. Aynada kendinizi izleyin. Yüz ve vücut hatlarınızı tanımaya çalışın. Sonra da alın bir kurşun kalem, açın bir portre teknikleri videosu ve kendi portrenizi çizmeye başlayın.

19. Küvet imkanınız varsa kendinize köpük banyosu hediye etmek kadar güzeli olamaz.

20. Ertelediğiniz tüm tamir ve tadilat işlerine girişin. Rehabilitasyon aslında bu gibi detaylarda gizli!

KaynakUsatoday
Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler