Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Karantina Günlerinde İzlenmesi Gereken Animeler

Abone ol

Karantina günlerinde izlenmesi gereken animeler adlı yazımda size tarih kitaplarında yer alan olayları kurgulaştırılıp zevkli ve sürükleyici bir şekilde ele alan bazı izlenmesi gereken animeler sıralayacağım.

Samurai Champloo

İzlenmesi gereken animeler dizisinde ilki Samurai Champloo; Mugen, Japonya’nın en güneyi, Okinawa’dan serseri,vahşi, düşüncesiz ve kadın düşkünü bir başıboştur. Jin ise bir dojoda yetişmiş ama daha sonra ustasını öldürmüş, geleneklere bağlı, terbiyeli, kibar ve güçlü bir ronin. Mugen ve Jin bir tesadüf eseri Fuu adlı kızın çalıştığı bir lokantada karşılaşırlar ve dövüşürler; ancak birbirlerini alt edemezler ve bu sırada çıkan yangın yüzünden yakalanırlar. Bölgenin daimyosu tarafından idam edilecekken kendilerini idam edilmekten kurtaran Fuu onları kurtarır. Fuu ikisini, kendisine “ayçiçeği gibi kokan” gizemli bir samurayı aramasında yardımcı olmaları için ikna eder ve yolculukları sırasında başlarından geçen hem komik, hem üzücü, hem heyecanlandırıcı olaylar başlarına gelir.

Samurai Champloo kelimesindeki ”Champloo” kelimesi Okinawa dilinde harmanlamak demektir. Anime Edo Dönemindeki olayları, yaşam tarzını adeta Hip Hop müziğiyle, grafittiyle birleştiriyor ve böylecelikle o dünyayı farklı ve güzel bir şekilde yansıtıyor. Hip Hop müziği sevmeseniz bile ortama hemen ayak uyduruyorsunuz. Bu harmanlama içerisinde grafiti yapan ninjalardan, Amerikalılarla beyzbol oynayan samuraylara kadar pek çok ilginçlikle karşılaşıyorsunuz. Tarihi referansları ve ince göndermeleri de oldukça ayarında bir zenginlik katıyor animeye.

Buradan izleyebilirsiniz.

Samurai Champloo Badass GIF

Dororo

Bir samuray lordu topraklarını kurak toplarını zenginleştirmek, güç elde etmek ve zafer kazanmak için 12 şeytan ile anlaşma yapar. Anlaşmanın gereğince oğlunun parçalarını alan Şeytanlar Lorda zafer, ülkeye de bolluk getirirler.

Oğlu Hyakkimaru ise yok edilmesi için bir ebeye verilir. Vücudunda hiç bir parça kalmayan derisi dahi olmayan bu çocuğu öldüremeyen ebe bir kayığa koyup salar. Bundan sonrası kaderin bir cilvesi ile bir doktorun bulmasıyla sonuçlanır. Doktor bir çok yapay uzuv ve iyi bir bakım ile çocuğu 16 yıl boyunca hayatta tutar.

Bu çocuk üstün bir hayatta kalma iç güdüsüne ve savaş yeteneğine sahiptir. Canavarlar ve kötü yaratıkların yanı sıra iyileri ve insanları da ruh enerjileri ile ayrıt edebilmektedir. Organlarını ondan alan 12 iblisi vücudunu geri almak için şeytanları avlayacağı bir yolculuğa çıkar.

Ancak yolculuğunda Dororo adlı bir küçük hırsız bir çocuğa rastlar. Hyakkimaru, Dororo’ya iblislerin onu sürekli takip ettiğini ve onun peşini bırakmazsa kendisine zarar geleceğini söylese de bu Dororo’nun daha çok ilgisini çeker ve Dororo, Hyakkimaru’ya vücudu geri almasına yardım etmeye karar verir.

Buradan izleyebilirsiniz.

blank

Hyouge Mono

Bu anime, Japonya’nın devletlerin birbiriyle savaştığı Sengoku döneminde geçen gerçek bir olaydan alınmıştır. Daimyo Oda Nobunaga’nın terör estirdiği Sengoku döneminde Nobunaga’nın hizmetkarı olan Furuta Sasuke çay seremonisine ve maddesel arzuları kafaya takıp beklenmedik bir yaşamı kovalamaktadır. Etrafındaki dünya savaşlarla sarsılırken o sanatını mı yoksa siyasi hırslarını mı ilerletmesi gerektiği düşünceleri arasında kendisiyle çatışır. Furuta, Oda ve dillere destan çay ustası Sen no Soueki’den bir şeyler öğrenirken bir yandan da Hyouge Mono’nun yolunu takip etmektedir.

Çalkantılı bir dönem olan Sengoku dönemini çay seremonileri ve Japon estetik anlayışı üzerinden anlatan bir seri.

Buradan izleyebilirsiniz.

blank

Basilisk

Kouga ve Iga, seçkin Ninja klanlarıdır ve savaşçılarının doğaüstü yetenekleri vardır. Bu iki klan yaklaşık 400 yıldır birbirlerini yok etmeye çalışmaktadırlar. Fakat bu savaş birinci Hattori Hanzo tarafından durdurulmuş ve barış antlaşması imzalanmıştır. Her iki taraftan da savaş yanlısı olmasına karşın antlaşma yürürlüğe girmiş ve barış sağlanmıştır. Ayrıca Kouga klanından Gennosuke ile Iga klanından Oboro birbirleri ile aşk yaşamaktadırlar ve barış sayesinde evlenmek üzeredirler. Ancak bu mutluluk tablosu uzun sürmeyecektir. Japonya’nın emekli Shogun’u Tokugawa Ieyasu, kendisinden sonraki Shogun’u belirlemek için Kouga ve Iga klanlarının yeniden savaşmasını ister ve barış antlaşması fes edilir. Her iki taraftan da seçilen on seçkin Ninja birbirlerini alt etmek için amansız bir savaşa girerler. Üstelik hem Gennosuke hem de Oboro istemeseler de bu savaşın birer parçası olmuş durumdadırlar ve bu savaş klanlardan biri yok oluncaya kadar durmayacaktır.

Buradan izleyebilirsiniz.

blank

Vinland Saga

İzlanda’da ailesiyle beraber mutluluk ve huzur içinde yaşarken gelişen bir takım olaylarla intikam arayışının gözünü kör ettiği bir çocuktur Thorfinn. Soğuk ve öfke dolu bakışları ile öç almak için her şeyi yapacak kör ettiği bu çocuk bir anda, tarihi etkileyecek büyük bir maceranın ortasına sürüklenir. Saksonlar, Danimarkalılar, Vikingler ve diğer pek çok halk Avrupa’nın kaderini belirleyecek savaşlar verdiği sırada Thorfinn ve istemeden yoldaş olduğu yoldaşları ile birlikte tarihi değiştirirken geçmişin sırları gün yüzüne çıkacak ve yolu Vinland adlı yere yönelecektir.

Buradan izleyebilirsiniz.

blank

Shoukoku no Altair

Tuğrul Mahmut, Osmanlı İmparatorluğu’nda hizmet veren genç bir paşadır. Memleketi savaşa doğru sürüklenirken, divanda sıcak savaşçılar ve pasifistler arasında kalan Mahmut, hangi şartta olursa olsun barışı sağlamayı kendisine görev bilir. Dostları ve memlekete karşı kurulan komplolar arasında ülkesinin huzurunu korumak isteyen Mahmut Paşa elinden gelen her şeyi yapmak üzere göreve koyulur. Barışı sağlamak için zorlayıcı kararlar vermesi gerekmektedir.

Buradan izleyebilirsiniz.

blank

Arslan Senki

Görkemin ve mucizenin başkenti Ekbatana’da uzanan refah içindeki Pers Krallığı, müthiş ve yenilmez Kral Andragoras tarafından yönetiliyordur. Pers prensi Arslan, elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmasına rağmen, babası gibi uygun bir kralda gereken şeylere sahip birisi olarak görülmemektedir. Arslan, 14 yaşında ilk savaşına katılır ve her şeyini, yerini kavrulan alevlere bırakan kanlı savaş sisinde kaybederek bir zamanlar şerefli olan krallığının başka ellere geçişiyle yüzleşir. Ancak, yönetici olmak ve sorunlarla karşı karşıya gelmek Arslan’ın kaderidir. Şimdi, düşmüş krallığını yeniden kazanmak için bir maceraya çıkmalıdır.

Buradan izleyebilirsiniz.

blank

Stranger: Mukou Hadan

14. yüzyılda Sengoku Dönemi’nde; geçmişinin kabuslarından kurtulamadığı için kılıcını mühürleyen Nanashi adlı bir rounin, ailesi olmayan genç Kotarou ile köpeğini terk edilmiş bir tapınakta kurtarır. Kotarou, belli bir kehaneti gerçekleştirmek için peşinde olan Çin’deki Ming Hanedanı’nın gönderdiği gizemli bir organizasyona karşı kendini koruması için Nanashi’yle anlaşma yapmak ister, Nanashi istemese de kabul eder. Gencin peşindeki organizasyonda çalışan adamlardan biri de kendine eşit bir düşman aramakta olan sarışın ve mavi gözlü usta savaşçı Rarou’dur. Ming’den gelen grup adeta Nanashi ile Kotarou’nun arasındaki bağı sınar.

Buradan izleyebilirsiniz.

Sword of the Stranger (Blu-Ray) | Shoshiki201

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Benzer içeriklerimize filmler kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Eray Aydın
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

5 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler