Perşembe, Mayıs 6, 2021

Japon Sineması’ndan Etkileyici ve Sarsıcı Filmler

Abone ol

Hoş geldiniz, bu yazımda bana göre izleyenleri psikolojik açıdan sarsacak ve bazı konular üzerinde düşünmeye sevk edecek Japon Sineması’ndan etkileyici ve sarsıcı filmler derledim. İyi okumalar dilerim.

Soğuk Balık (Tsumetai Nettaigyo)

Japon Sineması’ndan filmler önerisinde ilk sırayı Cold Fish alıyor. Sion Sono’nun nefret üçlemesinin ikinci film gerçek olaylardan yola çıkarak film haline getirildi. Cold Fish’te yine iyi niyetli ve aşık bir adam görüyoruz; ikinci eşi ve genç kızıyla yaşayan, sakin ve küçük bir akvaryum dükkanının sahibi Shamoto balıklar gibi sakin ve huzurlu bir karakter. Yine her şey iyi gidiyor gibi görünürken Shamoto’nun sosyopat kızı markette bir şeyler çalarken yakalanır ve durgun yaşantıları ani bir değişimle sarsılır.

Bu kötü olay sonucu Shamoto ve ailesi büyük bir akvaryum sahibi olan Murata ile tanışır, Murata zamanla aileye hükmetmeye başlayacaktır, bunda en önemli rol ise paradır.

Kan, et ve erotizmle harmanlanmış bu filmde sadakatsizlik ve acımasızlık en ön planda. Murata’nın öz çıkarları için işlediği cinayetlerden sonra kurbanlarının cesetlerini yok etme gibi işlemlere zorla ortaklık ettirilen Shamoto’nun ruh hali de ister istemez böyle bir ortamda değişiyor. Hayatını mahveden, karısı ve kızını elinden alan, düşüncelerini baskıyla kendisine kabul ettirmeye çalışan Murata’ya öyle bir kin besliyor ki, yaşadığı travmalar ile de birlikte terkedilmiş evde ve devamında yaptığı şeyleri izlerken ”Bir insan gerçekten de böylesine değişebilir mi?!” diye şaşırmamak elde olmuyor.

Film sırf kandan, kıyımdan, dramdan veya korkudan ibaret değil, Murata’nın bir ölünün yüzünü keserken ağzı kulaklarına varıncaya kadar sırıttığını görünce ne demek istediğimi anlayacaksınız.

Filmde Verilmek İstenen Mesaj

Filmde seyirciye verilmek istenen mesajlardan biri de, sürekli akvaryumdaki balıkların karnının küçük balıklar ile doyurulduğu. Bu bize ”Büyük balık, küçük balığı yer.” mesajını veriyor.

Film, 90’larda karısı Hiroko Kazama ile birlikte öldürdüğü cesetleri ortadan kaldıran hayvan satıcısı Gen Sekine’den esinlenilmiş.

Cold Fish (2010) - Öteki Sinema

Kimse Farketmiyor (Dare mo Shiranai)

Japon Sineması’ndan filmler önerisinde ikinci sırayı Dare mo Shiranai alıyor. Kimse Bilmiyor, gerçekçi havası, duygu yüklü sahneleri ile insanı kalbinden vuran bir film. Bencil bir şekilde kendi hayatını çocuklarınkinden ön plana koyan bir annenin çocuklarını bırakıp gitmesi ve onların hayata tutunma çabaları çok başarılı bir şekilde anlatılmış. Konuşmalar az, sizi etkileyecek müziklerin ve ayrıntıların bol olduğu bir film.

Her birinin babası farklı olan dört çocuk, babalarının kim olduğundan habersiz, anneleri ile birlikte Tokyo’da bir apartman dairesine taşınırlar. Annelerinin okula bile göndermeyerek dış dünyadan izole bir yaşam sürmeye mahkum ettiği çocuklarını bunun bir oyun olduğuna inandırmıştır. Bir gün annelerinin arkada sadece biraz para ve bir not bırakarak onları terk etmesi ile birbirlerine tutunabilecekleri bir kaderle baş başa kalırlar bu yüzden 12 yaşındaki Akira dışarıyla iletişim kurarak kardeşlerini geçindirme sorumluluğunu üstlenir. Artık, kardeşler için dört duvar arasındaki küçük dünyalarında, kendi koydukları yeni kurallarla hayatta kalma mücadelesi başlayacaktır.

İngilizce’de ”Sugamo child-abandonment incident” diye geçen 1988’de yaşanan Sugamo çocuk terk olayından alıntılanarak yapılmış bu film Altın Palmiye’ye aday gösterildiği 57. Cannes Film Festivali’nde, filmde Akira rolünü canlandıran Yuuya Yagira En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştır.

PERŞEMBE SİNEMASI'NDA BU HAFTA: DARE MO SHIRANAI – playtuşu

Aşka Maruz (Ai No Mukidashi)

Japon Sineması’ndan filmler önerisinde son sırada Ai No Mukidashi alıyor. Sion Sono’nun nefret üçlemesinin birinci filmi. Ailesi Hristiyan olan Genç Yu’nun üç kişilik mutlu bir ailesi vardır fakat annesinin ölmesiyle etrafında birçok farklı karakter belirir. Babası rahip olur ve kendini kiliseye verir. Yu’nun annesine verdiği bir söz vardır. Kendi Maria’sını (Meryem) bulup onunla evlenecektir. Babası çılgın bir kadınla tanışana kadar her şey yolunda gider, en azından öyle görünür. O kadın babasını terkettikten sonra babası kendini dine ve kilise işlerine daha fazla vererek, daha sert bir karakter olmaya başlar. Böylece olaylar tamamıyla değişir. Artık babası normal değildir. Bu arada da Yu, Maria’yı aramaktadır. Zero kilisesinin insanların beynini yıkamasından dolayı Maria’yı hayatına sokması hiç kolay olmayacaktır.

Yu Karakteri

Yu karakteri bir yerden sonra delirmeye başlar. Babası Yu’dan sürekli günah çıkarmasını istemektedir fakat Yu’nun pek günahı olmadığı için bunu gerçekleştiremez. Yu son derece saf, iyi kalpli, sürekli çevresindeki insanlara yardımcı olan sevecen bir çocuktur. Lakin babası sürekli ona: “Herkesin günahları vardır işlediğin günahların farkına varmalısın kendini kandırma” ya da  “kesin günah işlemişsindir, yalan söyleme” gibi cümleler ile baskılar yapmaya ve sinirini oğlundan çıkarmaya başlar.  Bir süre sonra Yu ve babası arasında konuşulan tek konu “günah çıkarma” olur. Yu, eski babasını özlemektedir. Artık babası ile tek iletişimi Yu’nun günahı olup olmadığını sorma seansları olduğu için Yu yalan söylemeye başlar.

Babası ile daha fazla iletişim kurmak isteyen Yu, işlemediği halde sırf babası ile konuşabilmek için kafasından günah uydurup söyler. Zamanla babası onun yalan söylediğini anlar ve Yu bu sefer günah çıkarabilmek için gerçek günahlar işlemeye başlar. Kendini yolundan saptırır ve hayatının artık odak noktası olacak etek altı resimler çekmeye başlar. Bir yandan da Koike adında bir genç sürekli Yu’yu izlemektedir. Bu nedenle de Yu’nun yaptığı her şeyi bilmektedir. Amacı Yu ile ailesi ve ”Maria”s ve ailesini kandırıp onların kült kiliseleri Zero Kilisesi’ne katılmalarını sağlamaktır.

Filmin İçeriği

İçeriği çok basitmiş gibi görünen bu film aslında oldukça komplike ve her anı bir konuyu içeriyor. Film 237 dk. (4 saat) uzunluğunda, hatta filmin ilk versiyonu 6 saatmiş. Uzun olmasına rağmen asla sıkılmadan izlenilebilecek bir yapıda. Film çok yönlü bir film, içinde komedi, dram , aksiyon, aşkı barındırıyor ve Uzak Doğu motifleri, Hristiyanlık motifleri eleştirileri içeriyor.

Zero kilisesi ile kiliselerin insanları sömürmesi ve beyinlerini yıkaması anlatılıyor. Yu’nun ailesini film aralarında kesitler halinde büyük bir haçın etrafında tutunmuş yer yer haçı dik tutmaya çalışırken yer yer düşmüş haçın etrafında perişan halde yatarlarken görürüz. Bu da Hristiyanların aileyi nasıl parçaladığını anlatmakta. Bunlar gibi birçok gönderme var Hristiyanlığa.

Bu film de Japonya’daki bazı kiliselerin etkinliklerinden esinlenerek yapılmış bir filmdir.

Love Exposure resimleri - Fotoğraf 6 - Beyazperde.com

Sizler için Japon Sineması’ndan etkileyici ve sarsıcı filmler önerisinde bulundum. Umarım izlerken zevk alacaksınız. İzlenecek bir şeyler arıyorsanız bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Eray Aydın
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler