Cumartesi, Kasım 26, 2022

İstanbul’da En Az 7.3’lük Deprem mi Olacak?

Abone ol

İstanbul’da en az 7.3’lük deprem mi olacak? Herkes, korona virüsü salgını ile uğraşırken İstanbul’da en az 7.3’lük deprem haberi ile sarsıldı. İstanbul’da 7.3’lük deprem Türkiye ekonomisine ciddi zararlar verebilir. Deprem İstanbul’da ne kadar büyük bir etki yapar? Prof. Naci Görür deprem ile ilgili açıklamaları…

Prof. Naci Görür İstanbul’da En Az 7.3’lük Deprem İçin Uyardı

İstanbul'da en az 7.3'lük Deprem

Bilim Akademisi Üyesi Prof. Naci Görür, “Minimum 7.3 deprem geliyor, şakası yok. İstanbul gibi yapı stokunun yüzde 60’ının zafiyet içinde olduğu bir yerde bunun sonuçları çok büyük olacak” uyarısında bulundu.

Görür sadece deprem değil, Marmara’da büyük bir tsunami tehlikesi de var. Kanal İstanbul projesi ile ilgili de uyarılarda bulunan Görür, “Bir kere depremden bağımsız Kanal İstanbul yapılmamalı. Jeolojik açıdan son derece sakıncalı, tehlikeli, İstanbul’un başında Demokles’in Kılıcı gibi problem çıkartacak, korku içinde yaşamamıza neden olacak bir proje” ifadelerini kullandı ve ekledi:

“Bu kanalın güzergâhı özellikle Küçükçekmece Gölü’nün kuzeyinde Sazlıdere’den başlayıp, Marmara’nın kıta sahanlığına açıldığı yere kadar olan bölge jeolojik olarak tam anlamıyla anormal tehlikeli ve riskli yerler. Deprem olmamasına rağmen kaymalar, heyelanlar oluyor. O bölgedeki arazi stabil değil, şu anda bile kayıyor. Depremde haşat olur buralar. İkincisi bu Kanal İstanbul’un Marmara’ya açıldığı kıta sahanlığında deniz araştırmalarında gördük.

İstanbul'da en az 7.3'lük Deprem

Bizden önce de arkadaşlarımız yaptıkları araştırmalarda canlı faylar olduğunu gördüler. Bu fayların boyutlarını tam olarak araştıramadık ama canlı oldukları kesin. Olası bir depremde bu faylar harekete geçmek suretiyle kanalın Küçükçekmece’ye kadar olan her yerini tarumar eder. Bundan kaçış yok. Heyelanlar, bu faylar tarafından aşırı tetiklenebilir. Kaldı ki büyük bir tsunami tehlikesi var. Tsunami bu kanala girdiği zaman, o sırada kanalın içinde gemi falan varsa onu da sürükler götürür ve bir yerlerde taşıdığı malzemelerle kanalı tıkadığı an orada bir barajlanma olur. Bütün kanalın etrafını deniz basar. Bir daha da orayı kurtaramazsın.”

Prof. Naci Görür İstanbul’da 7.3’lük Deprem Açıklamaları

Cumhuriyet gazetesine konuşan Prof. Naci Görür İstanbul’da en az 7.3’lük deprem beklediğini ifade etti ve uyarılarını şu sözlerle sürdürdü:

Bunu anlatmak için daha ne yapalım? Bir bilim adamının isyanıyla bunu söylüyorum. Biz birilerine şirin gözükmek için bunları konuşmayacak mıyız? Kocaeli’de deprem oldu, 20 bin kişi öldü. Yarın İstanbul’da bunun kat be katı olursa, dönüp, “20 senedir bu adamlar bağırıyor, siz ne yapıyorsunuz” demezler mi? Bunun hesabını nasıl vereceksiniz? “Allah’tan geldi, ne yapalım” diyemezsiniz. 2000’lerin başındaki gibi hareket etseydik, bugün İstanbul’da deprem korkusu çekmeyecektik. Hiçbir şey yapmadınız, yapmıyorsunuz da…”

İstanbul'da en az 7.3'lük Deprem

Öngördüğü gibi İstanbul’da en az 7.3’lük deprem olması halinde meydana geleceklerle ilgili ise, Görür şu yorumu yaptı:

“Mesela İBB’nin yayınladığı deprem raporu var. Ben olsaydım yayınlamazdım. Kaldı ki ben de İBB’nin bilim kurulu üyesiyim. Ama biz seçilmeden bu yayınlanmış oldu. Çok iyimser arkadaşlarımız tarafından yapılmış olmalı. İnşallah onlar haklı çıkar, ben haksız çıkarım ama onların dediği gibi olmayacağından eminim.

Basit bir hesap: 1 milyon 600 bin bina var. İstanbul’da bütün ölümlü vakaları gel yüzde 1’e indirelim. Yüzde 99’unda insanların burnu kanamasın. 16 bin bina yapar. Her bina 4 katlı olsun, 64 bin kat demektir. Her kata iki daire koy 128 bin daire… Her daireye dört kişi koy, 400 binleri geçiyor mu? Yüzde 1 fazla oldu hocam de, gel bunu yüzde 0,25’e indirelim… 100 bin… Bu rapora bakarsan bütün İstanbul’da can kaybı 14 bin oluyor. Doğru değil.”

İstanbul’da en az 7.3’lük deprem hakkında tahminleri göz ardı etmemekte fayda vardır. Oluşabilecek depremler için gerekli tedbirleri almayı aklımızdan hiç ama hiç çıkarmayalım.

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler