Cumartesi, Mayıs 15, 2021

İstanbul Havalimanı İçerisinde Güvenli Seyahat için Tedbirler

Abone ol

İstanbul Havalimanı içerisindeki güvenli seyahat tedbirleri neler? Yolcuların Coronavirüs tedbirleri kapsamında güvenli seyahat etmesi için yeni kurallar getirildi. Bu yazımızda İGA İstanbul Havalimanı’nda alınan önlemleri uyulması gereken kuralları listeledik. Sizlerde havalimanları’nda güvenli seyahat etmek için lütfen bu kurallara uyun. İGA resmi Youtube kanalında “İstanbul Havalimanı’nda Güvenli Seyahat İçin Her Şey Hazır!” adlı video yayınladı bu videoda alınan önlemleri tek tek gösteriyor. Kurallara uyduğumuz sürece havalimanları güvenli.

İstanbul Havalimanı İçerisinde Alınan Önlemleri Gösteren Video

Maske Takmak Zorunlu

İstanbul Havalimanı

İstanbul Havalimanı’nda Yolcuların terminal ve uçak içerisinde maske takması zorunlu. Maske takmayan yolcular uçağa ve terminale alınmayacak. Yani maskenizi takmadan kesinlikle gitmeyin içeri alınmazsınız.

İstanbul Havalimanı ’nda Terminale Sadece Yolcular Giriş Yapabilecek

İstanbul Havalimanı

Zorunlu refakatçiler haricinde, terminal binalarına sadece yolcular giriş yapabilecek.

Yolcuların Ateşlerine Bakılacak

İstanbul Havalimanı

Yolculara termal kamera kontrolü ve vücut sıcaklığı ölçümleri uygulanmaktadır.

Yeni Istanbul Havalimanı Hakkında

Üçüncü havalimanının inşası, İstanbul’un gezginler ve uluslararası havayolları için önemli bir merkez haline gelmesi nedeniyle büyüyen hava trafiğini ele almak için büyük bir havalimanı inşa etme kapsamında 2015 yılında başladı. Projenin ilk temeli 29 Ekim 2018’de açık uçlu durumdaydı ve daha sonra sivil hava trafiği tamamen Atatürk Havalimanı’ndan 2019 Mart ayındaki bu yeni trafiğe yönlendirildi.

Tüm fazlar 2027 yılına kadar tamamlanınca 6 pist ve yılda 200 milyon yolcu kapasitesi ile Avrupa’nın en büyük havalimanı olması planlandı. Proje, 25 yıl boyunca havalimanının yönetim haklarına sahip olarak ve daha sonra ücretsiz olarak Türk Devletine teslim edecek olan IGA adlı bir konsorsiyum tarafından yürütülmektedir.

Havalimanı, Karadeniz’in Arnavutköy ilçesinde, şehir merkezinin (Taksim Meydanı) 35 kilometre kuzeyinde yer almaktadır. Havalimanı terminallerinde, gecelik ve saatlik konaklama için toplam 451 oda, birkaç uluslararası ve yerel restoran, kafeterya ve bar, büyük bir Duty Free alanı, birkaç CIP – VIP ve diğer salonlar, büyük bir otopark, birkaç kiosklar, konferans salonları, sol bagaj, kuaför, fotoğraf hizmeti, ayakkabı parlatıcıları, haber standları, bakkal, çiçekçi, sağlık hizmetleri, eczane, araç kiralama, seyahat acenteleri, uçak bileti ofisleri, bankacılık ofisleri ve ATM’ler vb. şehir merkezine taksiler ve servis otobüsü. Şehre giden hafif demiryolu (metro) 2020’ye kadar tamamlanacak.

Uluslararası havaalanı kodu IST’dir.

İstanbul Havalimanı ’nda güvenli seyahat için alınan tedbirlerden birkaçını yazımızda paylaştık. Tüm tedbirlere ulaşmak için İGA’nın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu tedbirlere uyalım virüsün yayılım hızını yavaşlatalım. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Yorum yapmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler