Cumartesi, Kasım 26, 2022

İran’da Salgın Yükselişe Geçti! Son Dakika…

Abone ol

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan korona virüs bütün dünyaya yayıldı. Birçok Avrupa ülkesinde çok sayıda vaka gerçekleşti. Korona virüsün en çok etkisi altına aldığı ülkelerden birisi de İran. İran’da salgın sayısının artmasına bağlı olarak birçok kişi korona virüsten dolayı hayatını kaybetti.

Dünya genelinde vaka sayılarında azalma gösterirken İran’da salgın yükselişe geçmesiyle yeni bir dalganın korkusunu beraberinde getirdi. İran’da son yirmi dört saatte Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 179 artarak 13 bin 211’e yükseldi. Başkent Tahran’da artış gösteren koronavirüs vakalarına bağlı olarak eğlence yerleri ve yüksek risk seviyeli iş yerleri bir hafta kapalı kalacak.

İran'da Salgın

İran’da Salgın Yükselişi Açıklamaları

İran’da salgın yükselişe geçmesiyle Sağlık Bakanı Sözcüsü Sima Sedat Lari, korona virüs salgını sürecinde son yirmi dört saatte 179 kişinin hayatını kaybettiğini ve 2 bin 521 yeni vaka tespitinin yapıldığını açıkladı. Sağlık Bakanı Sözcüsü Sima Sedat Lari, bu durumda Covid-19 kaynaklı vefat sayısının 13 bin 211‘e çıktığını bildirdi. Covid-19 kaynaklı hastalardan 3 bin 389‘unun durumu ağır iken, tedavileri tamamlanan 225 bin 270 kişinin ise taburcu edildiği belirtildi. Sözcü Lari, İran’da salgın sürecinde yapılan toplam test sayısının da 2 milyon 23 bin 79 olduğu bilgisini aktardı.

Kırmızı ve Riskli Bölgeler Sayısı Arttı

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Sima Sedat Lari, Doğu ve Batı Azerbaycan, İlam, Buşehr, Rezevi Horasanı, Huzistan, Zencan, Kürdistan, Kirmanşah, Gülistan, Mazenderan ve Hürmüzgan eyaletlerinin “kırmızı bölgeler“, Tahran, Fars, Erdebil, İsfahan, Elburz, Güney Horasan, Sistan-Beluçistan, Kirman, Kohgiluye-Buyer Ahmed, Loristan, Hemedan, Yezd ve Kuzey Horasan’ın da “riskli bölgeler” kategorisinde yer aldığını belirtti.

İran'da Salgın

İran’da Salgın Yükselişi Kısıtlamaları Tekrar Başlattı

İran’da salgın yükselişe geçmesi ile birlikte Tahran Valisi Enuşirevan Muhsini Bendpey, devlet televizyonuna yapmış olduğu bildiride korona virüs kısıtlamalarının başkent Tahran’da bir hafta süre ile tekrar uygulanacağını belirtti. Bendpey, korona virüs ile mücadele kapsamında yüksek risk grubuna giren okullar, üniversiteler, kütüphaneler, ilim havzaları,kapalı havuzlar, kurslar, sinema ve tiyatro salonları, camiler, müzeler, kuaförler, güzellik salonları, spor salonları, kahvehaneler, yatılı okullar, hayvanat bahçeleri ve eğlence merkezlerinin bir hafta kapalı tutulacağı belirtildi. 

Güncel haberler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sitemizin “Haberler” kısmını inceleyebilir ve Google Haberler‘den bizi takip edebilirsiniz.

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler