Pazartesi, Kasım 29, 2021

İnsanlar Neden Göç Eder? Türkiye’de Göç

Abone ol

İnsanlar neden göç eder? Türkiye’de göç alan ve göç veren bölgeler nerelerdir? İnsanlar geçimlerini sağlamak ve daha iyi yaşamak için bulundukları yerden başka yerlere gitmektedirler. Bu olaya göç denmektedir. İnsanlar tarih boyunca çeşitli nedenlerden “doğal afetler, sosyal ve siyasi olaylar, ekonomik nedenler” göç hareketinde bulunmaktadır. İnsanlar neden göç eder tarihteki en güzel örneği Kavimler Göçü olmuştur. Orta Asya’da bulunan kavimlerin Avrupa’nın kuraklık, sosyal, siyasi ve ekonomik nedenlerden dolayı göç etmesiyle bugünkü Avrupa’nın etnik yapısı oluşmuştur. Bu durum Orta Çağ’ın başlamasına neden olmuştur.

insanlar neden göç eder

Göçlerin Sınıflandırılması

İç Göçler

İç göçlerde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta iç göçler toplam nüfus miktarını etkilemez. Sadece ülkede nüfus dağılımda düzensizlik olur. İç göçleri dört başlıkla toplayabiliriz. Bunlar; kırdan kıra, kırdan kente, kentten kıra ve kentten kente şeklindedir. Türkiye’de iç göçler kırdan kente olarak tahmin edilse de, 2016 yılında büyükşehir yasası ile kentli nüfus oranı %92.3’e yükselmiştir. Hal böyle iken Türkiye’de en çok iç göç kentten kente şeklindedir.

Köyden Kente Göçün Nedenleri

İnsanlar neden göç eder sorusuna yanıt bulmak için köyden kente göçün nedenlerine göz atmak gereklidir. Bu nedenler; sosyal ve kültürel nedenler, iş imkanlarının kısıtlı olması, alt yapı yetersizliği, eğitim ve sağlık hizmetlerinin gelişmemiş olması, tarım alanlarının yetersizliği… olarak sayabiliriz.

Türkiye’de geçici olarak tarım ve turizm nedeniyle mevsimlik göçler yaşanmaktadır. Adana, Mersin, Hatay, Antalya… gibi şehirlerde bu göç şekli görünmektedir.

Türkiye’de en çok göç veren bölgelerimiz Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesi’dir.

Dış Göçler

insanlar neden göç eder

İnsanlar neden göç eder bunun nedenlerinden birini de dış göçlerde görebiliriz. Dış göçler ülkeler arasında yapılan göçlerdir. Ülke toplam nüfusunda değişiklik yaşanmaktadır. Ekonomik, sosyal, siyasi nedenlerle dış göçler yapılmaktadır.

Türkiye’ye 1923 – 1990 yılları arasında çoğunlukla Balkan ülkelerinden olmak üzere 2,2 milyon kişi göç etmiştir. Türkiye 1955 – 1960 yılları arası ekonomik nedenlerden dolayı işçi göndermiştir. Almanya başta olmak üzere 5 milyondan fazla vatandaşımız diğer ülkelere göç etmiştir.

Zorunlu Göçler

İnsanlar neden göç eder? İnsanlar kendi istekleri dışında savaş, baskı… gibi nedenlerden dolayı zorunlu göç ettirilmiştir. Lozan Antlaşması ile Anadolu’da Rumlar ile Yunanistan’daki Türklerin göç etmesi “Mübadele”, 1980’li yıllarda Balkanlardaki Türklerin baskılardan kaçarak özellikle Bulgaristan’dan Turgut Özal döneminde göç ettirilmişlerdir. 2012 yılından itibaren Orta Doğu’dan Türkiye’ye yapılan göçler zorunlu göçlere örnek verilebilir.

Beyin Göçü

insanlar neden göç eder

Bir ülkede akademik kariyere sahip kişilerin ülkelerinde istedikleri imkanı bulamayıp bu kişilerin diğer ülkelere göç etmesine beyin göçü denir. İnsanlar neden göç eder sorusunun en tehlikeli yanıtı beyin göçüdür. Çünkü, beyin göçü bir ülkenin kalkınmasını doğrudan etkilenmektedir. Beyin göçü ile başka ülkelere gidenler bilim adına koydukları her şey o ülkeye mal olmaktadır. Türkiye Avrupa ülkelerine ve ABD’ye beyin göçü verirken, Orta Doğu ülkelerinden beyin göçü almaktadır.

blank
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler