İndirim Kuponu Veren Android Uygulamaları (Güncel)

Abone ol

E-ticaret dünyasında artık rakipler oldukça fazla ve her uygulama müşterilere daha iyi seçenekler sunmak için yarışta. Hal böyle olunca müşterileri çekmek ve onlara daha avantajlı alışveriş fırsatı sunmak için bazı aktiviteler yapmak gerekiyor. Gelirleri artırmanın, müşteri kitlesini tutmanın ve onları sadık birer müşteriye dönüştürmenin farklı yolları mevcut olsa da en çok tercih edilen yöntemlerin başında indirim kuponları gelmektedir. İndirim kuponu sunmak, satışların artmasına yardımcı olan bir e-ticaret stratejisidir. Fakat düzgün şekilde kurgulanması gerekir. Aksi takdirde marka ve kar marjına olumsuz etki yapabilir. Bu yazımızda “İndirim kuponu nedir, nasıl kullanılmalıdır ve faydaları nelerdir?” gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

İndirim Kuponu Nedir, Avantajları Nelerdir?

İndirim Kuponu

İndirim kodu veya indirim kuponu, satışları artırmak için kullanılan bir taktiktir. Yapılan alışverişte kullanıcılara belli bir yüzde de veya meblağda indirimler sunmanızı sağlar. Kupon üzerindeki kodu kullanan kişi, kuponun şartlarına uygun şekilde indirimden yararlanarak alışveriş yapabilir. Tabii ki doğru şekilde kurgulama ve geri dönüş sağlamak bu işlemde oldukça önemlidir. Kupon kullanmanın avantajlarını kısaca sıralamak gerekirse;

  • Öncelikle indirim kuponları müşteri kazanımı artırmanın en aktif yolları arasında yer alır. Daha önce uygulamanız üzerinden alışveriş yapmayan kişiler, böylelikle sisteminize dahil olur.
  • Mevcut müşterilerin sadakatini artırır ve ihtiyaç halinde ilk tercih edecekleri uygulama olmanız adına bilinç oluşturmanızı sağlar.
  • Uygulama bilinirliğini ve kullanma alışkanlığını artmasına yardımcı olur.
  • Uygulama içindeki satış ve dönüşüm oranlarının artmasını sağlar. Böylelikle uygulama trafiğine olumlu katkıda bulunur.
  • Stok fazlası veya elde çok bulunan ürünlerin daha hızlı satılması sağlar. Böylelikle stoklar hızlıca eritilir.

İndirim kuponları, oldukça güzel avantajlar getirse de doğru kurgulanmadığı zamanlarda bazı problemlere neden olabilir. Kar marjının düşmesi, kampanyasız satış dönemlerinde geri dönüşlerin azalması, sadık olmayan ve ucuz alışveriş yapmak isteyen müşteri kitlesi kazanımı ve ortalama alışveriş sepeti fiyatının düşmesi en çok rastlanan durumlardır. Bu durumları yaşamamak adına doğru kurgu ve zamanlama ile indirim kuponlarını kullanmak gerekir.

İndirim Kuponu Kurguları ve İndirim Kuponu Veren Uygulamalar

İndirim kuponu, farklı şekillerde kurgulanabilir bir sisteme sahiptir. Burada hedefinizi doğru belirlemeli ve nasıl bir kitleye ulaşmak istediğinize karar vermelisiniz. Aşağıda farklı kurgularda sunulan indirim kuponlarını bulabilir, size uyan sistemleri hayata geçirebilirsiniz.

  • İlk alışverişe özel indirim kuponu: Uygulamanız üzerinden ilk kez alışveriş yapacak kişilere tanımlanan indirim kuponu türüdür. Daha önce sisteminizde olmayan müşterileri çekmek için oldukça faydalıdır. Aynı zamanda yeni bir uygulama üzerinden alışveriş yapma riskinin de azalmasına yardımcı olur.
  • Alışveriş sonrası kazanılan kuponlar: Uygulama üzerinden alışveriş yapan kişilere, alışverişleri sonrası bir sonraki alışverişlerinde kullanabilecekleri indirim kuponları sunan sistemdir. Böylelikle ilk kez alışveriş yapan veya daimi müşteriler, ilerleyen dönemlerde uygulamanızı tekrar kullanabilir.
  • Bir ürün alana ikincisine özel indirim kuponları: Çok eskiden beri kullanılan “Bir ürün alana ikincisi bedava” stratejisinin kuponlara uygulanan versiyonudur. Bir ürün alana %x indirim sağlar ve sepete daha fazla ürün eklenmesine yardımcı olur. Burada önemli olan konu ikinci ürünü sepete ekleyen kişiye ne kadar bir kazanç sağlayacağını anlatabilmektir.
  • X TL üzeri indirim kuponları: Uygulama üzerindeki mağazaların daimi olarak kullandığı kuponlardır. Belli bir miktar üzerinde alışveriş yapıldığında kupon devreye girer. Örneğin; X mağazasında 100 TL üzerine 20 TL indirim kurgusunda kullanılır. Böylelikle sepet ortalama fiyatı yukarı çekilebilir.
  • Mağaza özel kuponları: Pazaryeri uygulamalarında bulunan mağazaların kullandığı ve müşteri çekmek için kullandığı kuponlardır. Mağazanın ürün yelpazesinde yer alan tüm ürünlerde geçerli olur ve belli bir miktar üzeri alışverişlerde indirim sağlar.
İndirim Kuponu veren uygulamalar

İndirim kuponu kurguları, doğru kullanıldığında oldukça başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Güncel olarak ÇiçekSepeti, Trenyol, Hepsiburada gibi alışveriş uygulamaları, kupon sistemini kullanmaktadır. Başarılı bir örnek olarak sunabileceğimiz ÇiçekSepeti kupon sistemi, tüm mağazalarda anlık ve güncel olarak indirim kuponları sağlamaktadır. Kuponları, ilgili ürünün sayfasında veya https://www.ciceksepeti.com/kupon sayfası üzerinden her zaman takip edebilirsiniz. Alışveriş yapmak ve fırsatlardan yararlanmak için ÇiçekSepeti mobil uygulamasını indirmeyi unutmayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler