Hızlı Okuma Teknikleri Anlayarak Hızlı Okuma

Abone ol

Hızlı okuma nedir? İdeal okuma hızı nasıl belirlenir? Dakikada kaç kelime okumak gerekir? Yavaş okumak mı hızlı okumak mı anlamayı kolaylaştırır? Hızlı okuma eğitimi ve egzersizler işe yarıyor mu? Sınavlara hazırlanırken işime yarar mı? En etkili okuma egzersizleri nelerdir? Öğrencilik döneminde hızlı ve anlayarak okuma eğitimi almış birisi olarak aklınızdaki çeşitli soruları cevaplayarak ve pratik önerilerde bulunarak okuma ve anlama hızınızı arttırmayı hedefliyorum. Hem okuma sevgisi barındıran hem de sınavlarla içi içe olan bireylerin işine yarayacak düzeltmeler, öneriler ve okuma egzersizleri için okumaya devam edin.

AKILLARDA Kİ SORU: KAÇ KELİME OKUYORUM?

blank
Dakikada kaç kelime okuyorsun?

Çoğumuzun ilk hızlı okuma deneyimlerinden olan 1. sınıftaki okuma bayramları aslında en güzel tespit yöntemlerinden biridir. Ancak şuan sınıfla değil kendinizle ve anlama becerinizle yarış halindesiniz. Meşhur bir dakikalık okuma performansınızı hatırladınız mı? Bir sayfa belirleyin ve 60 saniye süre tutun hatta hemen şimdi yazımı okumaya ara vererek şuan ki seviyenizi tespit edin. Kısa süre içinde yanlışları düzelterek ve egzersiz devamlılığı neticesinde ne kadar gelişme kat ettiğinizi görünce şaşıracaksınız. Kişisel duruma göre okunan kelime sayısı ve anlama düzeyi değişmekle beraber normal seviyedeki bir yetişkin ortalama olarak 150-200 kelime okuyabilmektedir.

HIZLI OKUMA VE ANLAMA ENGELLERİ NELERDİR?

Hızlı ve anlayarak okumak
Yanlışlarla değil, anlayarak ve hızlı okuma egzersizleriyle yola çıkın.

İç ses, dudak kıpırdatma, her kelimeyi okuma çabası, başını sağa sola selam verir gibi okumak, bilinmeyen kelimeyi düşünmek, noktalamaya uymaya çalışmak, yanlış göz hareketleri, hızlı okursam anlayamam yanılgısı… Bazı okuma yanlışları olarak karşımıza sıkça çıkmaktadır. Sizin yanlışlarınız bunlardan hangisi?

İDEAL OKUMA YÖNTEMİ NEDİR?

En verimli okuma tekniğini gözle takip ederek okumaktır.

HIZLI OKUMA ANLAMA VE İLİŞKİSİ

Yanlış bir algıyı düzeltelim. Her kelimeyi yavaş ve tane tane okumanın daha iyi anlamayı sağladığına yönelik var olan inanç doğru değildir. Yapılan deney-kontrol çalışmaları bunu defalarca ortaya koymuştur. Cümlenin başından sonuna kelimelerin tek tek okunması okuma ve anlama hızımızı olumsuz etkilemektedir. Bu durumun nedeni ise düşünme ve anlama hızımızın okuma hızımızdan hızlı oluşudur. Eğer siz okuma hızınızı azaltırsanız okuma ve anlama arasında ki fark açılır. Bilinmeyen ya da kelime dağarcığınızda olmayan kelimeye takılmadan devam etmek süreci daha etkili kılar. Beyin ve göz iletişiminin hızına güvenin.

EGZERSİZ ÖNERİSİ

Başlangıç olarak en az 10 gün pratik yapmalısınız.Okuma egzersizleri
Başlangıç olarak en az 10 gün okuma egzersizi yapmalısınız.

1-) Çalışma masanıza ya da aynada sabit bir nokta belirleyin ve gün içinde bu noktaya 1 dakika gözünüzü kırpmadan bakmaya çalışın.

2-) Yatay olarak sabit iki nokta belirleyin. Sağ-sol yaparak göz ile sıçrama yapın. İki nokta arasında ki boşluk bir şey ifade etmediği için sıçrama göz hareketinin daha kolay öğreneceksiniz. Örnek: (.   .)

3-) At gözlüğü olarak tarif edilen göz hareketiyse; iki elinizi şakaklarınızda, gözünüzle sağ-sol yaparak görebilecek şekilde koyup, artan bir hızda avuç içinizi göz hareketiyle görmeyi amaçlayan hızlı okuma egzersizidir.

4-) Kelime ve rakam kartlarıyla görsel belleği güçlendirmek mümkün. Bu bilgiyi okunan cümleyi daha kolay ve tek seferde görebilmek için kullanabiliriz. Örnek: 55596131 sayısına 5 sn. bakın ve bir elinizle kapatın başka bir kağıda aklınızdan yazmaya çalışın. Rakam sayısı çok gelirse ya da az gelirse azaltabilir veya arttırabilirsiniz.

5-) Anlayarak okuma gücünüzü artırmak içinse kitabın ya da metnin bölüm sonlarında ve tamamını bitirdiğinizde zihninizden özetleme yapın ve önemli noktaları kendinize sorular sorarak hatırlamayı deneyin.

Hızlı okuma egzersizleri örnekler üzerinden arttırabilir.

*2009 yılında almış olduğum anlayarak hızlı okuma eğitimi içeriğinden yola çıkarak edindiğim ve %50 kalıcı gelişim sağladığım tekniklerin bir kısmıyla içeriğimizi oluşturdum. Bu aşamada başlangıç olarak en az 10 gün pratik yapmanızı ve daha kapsamlı bir içerik için profesyonel eğitim almanızı öneririm. Okumanın iyileştirici gücüne ulaşmanız dileğiyle iyi okumalar.

blank
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler