Cumartesi, Kasım 26, 2022

Hayvan Çiftliği (Animal Farm) : Bir Nefeste Bir Kitap

Abone ol

“Hayvan Çiftliği (Animal Farm): Bir Nefeste Bir Kitap” başlığı altında nobel ödüllü yazar George Orwell‘ ın efsane eserini mercek altına alıyoruz.

Hayvan Çiftliği (Animal Farm) İçerik:

george orwell hayvan çiftliği animal farm

Hayvan Çiftliği, George Orwell tarafından fabl türünde yazılan, kara mizah içeren bir romandır. Hayvanların davranışlarını çocuksu ve eğlenceli bir dille anlatır. Karakterler üzerinden; insanları, devletleri, devlet adamlarını, devrimleri, isyanları, kanunları ve insanın insanı kullandığı pek çok durumu eleştirir. Taşı gediğine oturtan birçok olay anını hayvanlar üzerinden aktarır. Seçilen hayvan türleri ve davranışları ince göndermeler içerir. Dikkatle okuyun. Özetlemek gerekirse hayvanlara zulmeden bir insana karşı birlik olan hayvanlar yönetimi ele geçirir, çok kısa olsa da huzurlu yaşarlar. Elbette bu tablo çok uzun sürmez. Uyanık, çıkarcı ve art niyetli bazı hayvanlar yüzünden süreç bozulur. Hayvanlar eziyet görmeye, aç kalmaya ve infaz edilmeye başlar. Gelen, gideni aratır. Hayvanlar zalim insanı arar noktaya geleceklerini nereden bilebilirdi?

Yazar Hakkında:

blank

George Orwell, 1984 ve Hayvan Çiftliği kitabı başta olmak üzere dünya ve ülkemiz çapında çok okunan bir yazardır.

Ne Zaman Yayımlandı?

“Hayvan Çiftliği” ülkemizde ilk olarak 1954 yılında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Halide Edip Adıvar’ ın çevirisiyle basılmıştır.

Hayvan Çiftliği: Önemli Karakterler

george orwell hayvan çiftliği özet
George Orwell: Hayvan çiftliği

Bay Jones (İnsan): Hayvan Çiftliği’ nin isyandan önceki sahibi, hayvanların sevmediği bir insandır.
Koca Reis (Domuz): Sevilen, sözü dinlenilen, hayvanlara çiftliği ele geçirme fikrini sunan ve bunun için uğraş veren yaşlı domuzdur.
Napoléon (Domuz): Sevilmeyen, baskıcı, uyanık ve gaddar. Ayrıca insanlara taş çıkartacak zalimlikler yapan bir figür.
Snowball (Domuz): Hayvanların eşitliğini savunan ve daha sonra bu fikri yüzünden Napolyon tarafından çiftlikten uzaklaştırılan figür.
Benjamin (Eşek): Asık suratlı, her şeye olumsuz bakan, alaycı ve tembel bir figür.
Boxer (At): Çalışkan, özverili, güçlü ve pek zeki olmayan bir figür.

Hayvan Çiftliği: Altın Harfler

Animal Farm: “Bütün hayvanlar eşittir, fakat bazı hayvanlar ötekilerden daha fazla eşittir.”
Animal Farm: “Bütün hayvanlar eşittir, fakat bazı hayvanlar …”

“Bütün hayvanlar eşittir, fakat bazı hayvanlar ötekilerden daha fazla eşittir.”

“İnsan, üretmeden tüketen tek yaratıktır. Süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. Yine de, tüm hayvanların efendisidir.

Romanda İşlenen Gerçekçi Başlıklar:

1) Toplumsal Vaatler:
Hayvan Çiftliği’ nin yasaları ilk kez hazırlanırken, emeklilik yaşı belirlenir. Atlar ve domuzlar için on iki, inekler için on dört, köpekler için dokuz, koyunlar için yedi, tavuklar ve kazlar için de beş olarak belirlenmişti. (hiç gerçekleşmedi)

2) Toplum Bireyden Daha Çok Hata Yapar!
Bir gün ambarın anahtarı kaybolunca, bütün çiftlik Snowball’un anahtarı kuyuya attığı söylentisine inandı. İşin garibi, kaybolan anahtar un çuvalının altından çıktığında bile, hayvanlar bu söylentiye inanmaktan vazgeçmediler.

3) Hükmedilenlerin Hafıza Sorunu:
“Yıllar geçti, mevsimler devrildi, hayvanların kısa ömürleri bir bir sona erdi. Artık ayaklanmadan önceki günleri Clover, Benjamin, Moses ve birkaç domuzdan başka anımsayan kalmamıştı.”

4) Türler Değil Sınıflar Farklı:
“Sizler aşağı kesimlerden hayvanlarınızla uğraşmak zorundaysanız,” dedi, “Bizler de bizim aşağı sınıflardan insanlarımızla uğraşmak zorundayız!”

5) Güçlü Olan Hak Eder:
“… Akşama doğru, Napoleon bütün hayvanların avluda toplanmasını emretti. Herkes toplandığında, göğsünde madalyalarıyla (Bir süre önce, kendisine hem “Birinci Dereceden Kahraman Hayvan”, hem de “İkinci Dereceden Kahraman Hayvan” nişanlarını vermişti)…”

6) Hayvan Çiftliği ve İdeal Toplum:
“Güçlülerin zayıfları koruduğu bir toplum vardı. Oysa, nedendir bilinmez, kimsenin düşüncesini açıklamaya cesaret edemediği, her yerde azgın, yabani köpeklerin hırlayarak kol gezdiği bir toplum çıkmıştı ortaya.”

7) Kraldan Çok Kralcı Olanlar: Sizler Suçlusunuz!
“Önderimiz Napoleon olmasaydı, altı günde beş yumurta yumurtlayamazdım.” Gölden su içmekte olan iki inek: “Napoléon olmasaydı, gölün suyu bu kadar tatlı olur muydu? diyor.

Son Söz: Hayvan Çiftliği

Domuzlar ile insanlar arasında en küçük bir çıkar çatışması yoktu, olması için bir neden de gözükmüyordu. Önemli olan sistemin tıkır tıkır işlemesiydi. Kimlerin sistemin çarkında ezilip un ufak olduğu kimsenin umurunda değildi. Zira herkesin yeri dolabilirdi.
Animal Farm: Bu değerli eseri günümüz gerçekleri ve gündemlerini düşünerek okumanızı tavsiye ederim. Okuduğunu anlayanlara selamlar…

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler