Hanta Virüs Nedir, Nasıl bulaşır, Belirtileri Nelerdir?

Abone ol

Dünya corona virüs ailesinden Covid-19 olarak adlandırılan virüsten korunmaya çalışırken Çin’den gelen haber ile sarsıldı. Çin’in Yunnan Eyaleti’nde otobüste hayatını kaybeden vatandaşın hanta virüs taşıdığı tespit edildi ve geriye kalan 32 yolcu karantina altına alındı. Bu yeni bir salgının başlangıcı mı? Hanta virüsü nedir, nasıl bulaşır? Belirtileri nelerdir? Kaç türü vardır? Ölümcül müdür? Küresel bir salgın oluşturabilir mi? Ülkemizde durum nedir? Tedavisi ve dikkat etmemiz gereken noktalar!

Hanta virüs nedir?

Hantacvirüsler Bunyaviridea ailesinde Hanta virus genusunda bulunan, başta fareler olmak üzere kemirici hayvanlardan insana bulaşan zarflı RNA virüsleridir. Hanta virüsler insanlarda  “böbrek yetmezliği ile seyreden kanamalı ateş” (Hemorrhagic Fever with Renal Syndrome = HFRS) ve “Hantavirus kalp-akciğer sendromu” (Hantaviral Pulmoner Sendrom = HPS)olmak üzere iki farklı hastalığa neden olmaktadır. 

blank
Virüs Temslili

Kaç türü vardır?

2011 tarihi itibariyle 45 farklı hanta virüs tanımlanmıştır. Ancak bunların 27 tanesi Uluslararası Virüs Taksonomi Komitesi tarafından sınıflandırmaya dahil edilmiştir.

Belirtileri nelerdir?

Hanta virüsle enfekte olan kişilerde yüksek ateş, böbreklerde fonksiyon kayıpları, baş ağrısı, ve vücudun çeşitli kısımlarda ağrı ve titreme, mide bulantısı, bazı durumlarda kusma, ishal, akut görme bozuklukları, öksürük, solunum bozukluğu, ciltte kanama ve deride yaralar.

Hanta virüs ölümcül müdür?

Hanta virüsün ölüm oranı %36 civarındadır. Bu SASR’da %10.9 MERS’de oran %34, Ebola virüsü için ise Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından %70 olarak kabuledilmiştir.

blank
Maske

Nasıl bulaşır?

Hastalık enfekte olan kemirgenlerin başta idrar ve dışkıları ile insanın temas etmesiyle bulaşıyor. Bir uyarıda bulunmak gerekirse fare bulunan apartmanlarda kömürlük gibi riskli yerlerde el temasımız olursa bulaşabilir. Direkt hayvanlarla temas halinde oldukları için özellikle çiftçiler risk altındadır.

Küresel bir salgın oluşturabilir mi?

Hastalık insandan insana bulaşmadığı için küresel bir salgın olması söz konusu değildir.

Hanta virüs
Virüs Temsili

Ülkemizde durum nedir?

Ülkemizde hanta virüs ilk tanısı 2009 yılında Bartın’da komfirme edilmiş olup, toplam vaka sayısı 31 civarındadır. Vakalarımızın maalesef 4 tanesi hayatını kaybetmiştir.

Hanta Virüs Tedavisi ve dikkat etmemiz gereken noktalar

Hastalığın güncel bir tedavisi ve aşısı henüz mevcut değildir. Hanta virüs bulaşan kişilere destekleyici tedavi uygulanmaktadır. Hastalıkla mücadele en önemli nokta yerleşim yerlerine yakın yerlerde kemirgenlerin kontrolü ve insanların hayvanların temas ettiği noktalara temas etmekten kaçınmalarıdır. Yiyecek ve içeceklerin hayvanlarla temas etmesi riski arttıracağı için, yiyecekler açıkta bırakılmamalı, kapalı kutularda saklanmalıdır. Ayrıca çiftçiler işleri bittikten sonra başta elleri olmak üzere tüm vücutlarını yıkamalıdır.

Cüneyt Albayrak
Cüneyt Albayrak
Biyolog, Tıbbi Parazitoloji Uzmanı

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler