Dünyanın En Büyük Robotu Harekete Hazırlanıyor

Abone ol

Dünyanın en büyük insansı robotu için Japonya’daki “Gundam” bilim kurgu serilerinin sevilen robotundan modellenen prototip Tokyo‘da tasarlandı.

blank
Gundam RX-78-2

Tam Boyutlu Rekor Kopya

Ülkenin ünlü robot anime karakterlerinden Gundam’ın tam boyutlu bir kopyası olarak tasarlanan dünyanın en büyük insansı robotu önümüzdeki aylarda Tokyo’da harekete geçirilecek. Robot, 1979’da orijinal animasyon serisinde tanıtılan samuray esinli meka olan RX-78-2 Gundam’ın bir kopyası. Bu devasa robot için yapılan planlar, 2014 yılında Gundam Global Challenge projesiyle başladı. Robotun arkasındaki ekip, son basın toplantısında bununla ilgili ayrıntıları paylaştı ve robotun taslak bir modelini tanıttı. Önümüzdeki aylarda
ise test edilerek kamuoyu beğenisine sunulması planlanıyor.

Mühendislerin 25 Tonluk Dev Robotla İmtihanı

Japonya başkentinde yapılan açıklamada dev robot Gundam 18 metre yüksekliğinde ve 25 ton ağırlığında olduğu belirtildi. Robotun özellikleri arasında 24 derecelik hareket serbestliği, tamamen eklemli parmakları ile başparmakları olan elleri ve en önemlisi yürüme kabiliyeti bulunuyor. Tüm bu özellikler ile ilgili yapılan açıklamanın dikkat çekme amacıyla abartılı olduğu iddiaları kamuoyunda tartışma yarattı, zira üretimde görev alan Japon mühendislerin yaşadıkları en büyük zorluğun robotu harekete geçirebilmek olduğu
konuşuluyor. Rekor robot için başlangıçta hedeflenen hareket rotası, yükleme istasyonundan yalnızca birkaç adım ileriye kadar uzanıyor.

Dünyanın En Büyük İnsansı Robotu
Dünyanın En Büyük İnsansı Robotu

Çelik Yerine Alüminyum Alaşımı

Robotu hareket ettirebilmeyi hedefleyen mühendisler, her biri yaklaşık 600 kilo olması planlanan elleri 200’er kiloya düşürmeyi çözüm olarak gördü. Üretici ekip, Robot Gundam’ın parçalanma riskini ciddi oranda azaltmayı hedefledi. Buradan yola çıkarak, çelik yerine alüminyum alaşımı ve daha az motor kullanıp eklemlere çok fazla baskı uygulamaktan kaçındı.

Dünyanın En Büyük İnsansı Robotu Gundam Görücüye Çıkıyor

Robotun üreticileri, teknoloji ve robotik meraklılarını Temmuz ve Ağustosaylarında hafta sonları Japonya’nın Yamashita İskelesi’ndeki Gundam Fabrikası Yokohama Özel Deneyimi’ne uğramayı davet ediyor. Bu yer, dev robotun yanı sıra bir robot laboratuarı, mağazalar, kafe ve çeşitli etkinlikler için düzenlenmiş özel bir alandan oluşacak. Bununla birlikte, Gundam robotunun kendisi Ekim 2020’ye kadar sergilenmeye kapalı tutulacak. Onu görmek isteyenler için son ziyaret tarihinin ise Ekim 2021 olacağı planlandı.

Gundam ’dan Önceki Rekor: MONONFU

blank
MONONFU

Guinness Dünya Rekorları tarafından daha önce dünyanın en büyük insansı robotu olarak
tanınan MONONFU, 8.46 metre uzunluğunda ve 4 metre genişliğindeydi ancak kafası sökülmeden içinde bulunduğu hangardan çıkarılamamıştı. Eylül 2019’da Japonya’da Sakakibara Kikai isimli kişi tarafından üretilen MONONFU, Gundam’dan önceki dünyanın en büyük insansı robotu olma unvanına sahip. Proje ekibindeki kişilerden Massaki Nagumo’nun belirttiğine göre 6 ayda üretilen MONONFU, tıpkı Robot Gundam gibi Japon animelerinden
esinlenerek tasarlanmıştı. Robotun içinde tüm hareketlerinin kontrol edilebildiği bir kokpit de yer alıyordu. Nagumo, “Başlangıçta 5-6 metrelik bir robot yapmak istiyorduk. Ancak robota bir de kokpit yerleştirmeye karar verdik, bu yüzden boyunu uzatmamız gerekti” açıklamasında bulunmuştu.

blank
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler