Google Akıllı Saat El İşaretleri Patent Dosyasında Gösterildi

Abone ol

Google Akıllı Saat el işaretleri yeni patent dosyasında Gösterildi. Google’ın Pixel saatleri tanıtması uzun zamandır beklense de firmadan gelen bir açıklama yok. Google’ın Wear OS işletim sistemini kullanan başka partnerleri bulunduğu için firma işi hiç acele getirmiyor.

ABD Patent Ofisi tarafından açıklanan yeni bir patent, Google’ın Pixel Watch ya da en azından Wear OS için yeni bir özellik geliştirdiğini gösteriyor. Bu özellik saatin ya da saatlerin farklı şekillerde kullanılacak hale getirebilir.

Google Akıllı SaatHareket Tabanlı Arayüz

blank
Google Pixel Watch

Akıllı saat alanında dünya lideri Apple, 2016 yılından beri jestlere dayalı olarak kullanılan saat arayüzü üzerinde çalışıyor. Firmanın çalışmaları daha ziyade saatlerin sağlık hizmetlerine odaklanmış olsa da bu arayüzü de aktif olarak güçlendiriyorlar.

El jestlerine geldiğimizde ise Google, Apple’dan önce hareket ederek bu teknolojiyi kullanmaya başladı. Soli projesi kapsamında Pixel 4 cihazlara Motion Sense adı verilen bir özellik gelmişti. Ancak bu özelliğin ne kadar verimli çalıştığı bir tartışma konusu tabii ki

Yeni ortaya çıkan patentlere göre Google bu özelliği akıllı saatlere de getirmeyi planlıyor. Saatin şasi denilen kısmına koyulan bir optik sensör, algoritma aracılığıyla parmak, el, bilek ve kol hareketlerinden yola çıkarak jestlere tepki verecek.

Google Akıllı Saat Kontrol Etme

blank
Akıllı Saat

Google’ın patentlerine baktığımızda kameranın küçük ve enerji açısından verimli olacağını ve kullanıcılara göre kendini ayarlayabileceği dikkat çekici özellikler arasında. Kameranın nasıl üretileceği konusunda ise herhangi bir bilgi basında yok.

Yeni jestler arasında ‘tut’, ‘dokun’ gibi farklı komutlar bulunuyor. Bu komutların tam olarak nasıl ve ne amaçla kullanılacağı bilinmese de artık jestlere dayalı arayüzler pek çok kişi tarafından yeni bir arayüz modeli olarak tanımlanıyor. Google’ın Ocak 2019’a ait bu patentleri de bu alanda yeni ve yaratıcı teknolojileri işaret ediyor. Gelecekte belki de proje yapan Iron Man gibi bilgisayar kullanacağız, kim bilir?

Peki ya akıllı saatlerde bulunan en yaygın özellikleri biliyor musunuz?

  • Telefon bildirimleri (çeşitli uygulama, mesaj bildirimleri vb.)
  • Telefon konuşması yapabilme
  • Nabız ölçme
  • Spor takibi yapma
  • Uyku kalitesi ölçme
  • Çeşitli uygulamalar açabilme (Spotify, Evernote, Shazam vb.)
  • Adım sayma, kalori ölçme gibi aktivite takibi
  • Çalar saat
  • GPS
  • Müzik kontrolü

Sizler de düşüncelerinizi yorumda belirtmeyi ve güncel haberleri almak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

KaynakWebtekno

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler