Geocaching: Dünyanın En Büyük ve Gerçek Hazine Avı Oyunu

Abone ol

Geocaching, misyonu macera, keşif ve global etkileşimi artırmak olan en büyük açık hava hazine avı oyunudur. Yürüyüş ve trekking içerdiği için bir tür doğa sporu olarak tanımlanabilir. Bunun yanı sıra, zihinsel gelişimi desteklemesi sebebiyle de tüm dünyada her yaştan maceraperestlerce oynanmaktadır.

Geocaching mekan ve zaman özgürlüğü sağlar

Katılımcılar, Android ve Ios mağazalarından Geocaching uygulamasını ücretsiz indirebilir ya da bir GPS cihazı kullanarak Geocache adı verilen akıllıca gizlenmiş kutulara, yani hazinelere doğru ilerleyebilir.

Düşünün ki İstanbul’un her semtinde canınız ne zaman hava almak istese yakınınızdaki bir hazine sizden saklanarak beklemekte. Gecenin kör bir saatinde arkadaşlarınızla otururken bir anda karar verip keşfe çıkabileceğiniz bir macera fırsatı. Türkiye’nin birçok şehrindeki binlerce lokasyon da dahil olmak üzere toplamda 190’dan fazla ülkede keşfedilmeyi bekleyen milyonlarca hazine bulunuyor, hatta muhtemelen bir tanesi çok yakınınızda. Heyecanlı değil mi ama?

Geocaching

Geocaching 2000li senelerde oynanmaya başladı. Web sayfası açıldığında yalnızca 75 Geocache gizlenmişti. Ancak bugüne gelindiğinde dünya genelinde gizlenmiş 3 milyondan fazla Geocache ve milyonlarca aktif oyuncu, yani ‘Geocacher‘ var. Hazineler farklı şekil, boyut ve zorluklarda karşınıza çıkabildiği gibi hem kırsal hem de kentsel ortamlarda saklanabiliyor. Daha önce bir ormanda hazineye çok yaklaşıp da örümcek ağlarına daha fazla yaklaşamadığım için avlanmaktan vazgeçtiğimi burada itiraf edebilirim 🙂

Her yaştan insan için macera deneyimi

Geocaching, çocuklu ailelerden emeklilere kadar her yaş ve kesimden insana eğlenceli vakit geçirmeyi vadeder. Bazı oyuncular toplam kaç hazine avladıklarını görmek için oynarken, diğerleri kaç yeni bölge ya da ülkeyi ziyaret edebileceklerini görmek için oynar. Bu hazine avı, başka türlü keşfetmenin belki de aklınıza gelmeyeceği olağanüstü hedefleri bulmanın ve kıyıda köşede saklı doğal güzellikleri görmenin bir yoludur.

Geocaching

Uygulamayı indirdikten sonra başlamak için ücretsiz bir hesap oluşturun. Konum bilgilerinizi de açın ve evet, artık bulunduğunuz yerin yakınında saklanmış ‘geocache’leri harita üzerinden görebiliyor olacaksınız. Dilerseniz uygulama üzerinden, dilerseniz de Geocaching.com’u ziyaret ederek ilk avınızın peşine düşmek için kolları sıvayabilirsiniz. İster ilk, ister on bininci avınız olsun Geocaching® uygulaması her defasında size en baştan yol gösteriyor olacak.

Hazineler

Hazine Avı

Oyunun işleyişi şöyledir;

Web sitesi üzerinde çeşitli boyutlarda hazine kutuları ve katılımcıların kutuyu bulduklarında imzalamaları için liste formatında kayıt defteri (log kağıdı) satılır. Bunları satın alabileceğiniz gibi kutuyu ve kağıdı benim gibi kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Böylelikle sakladığınız kutuyu bulanlar size özgü bir şeyle karşılaşmış olurlar. Önemli olan, hava koşullarını göz önünde bulundurup mümkünse su geçirmeyen plastik bir kutu ayarlamanız.

Oyuna iki türlü katılım sağlayabilirsiniz: Kutu saklayarak ve kutu bularak. İlk defa oynayacaklara tavsiye edilen, ısınma turları için öncelikle birkaç kutu bulmaktır. Oyuna 2-3 kutu bularak başladığınızda sistemi kavrar ve kutular daha önce nerelere, hangi taktiklerle saklanmış analiz edebilirsiniz. Böylelikle kendinize özgü taktikler geliştirmek üzere tecrübe kazanırsınız.

Bir geocache bulduktan sonra onu açın ve log kağıdını imzalayın. Kutular içerisinde genellikle bulan kişi için bırakılmış sembolik bir hediye yer alır. Küçük oyuncaklar, anahtarlıklar, mumlar, biblolar, bozuk paralar (Geocoins) bunlardan bazılarıdır. Genel kural, hediyeyi alırsanız yerine eşit veya daha değerli bir şey bırakmaktır. Kağıdı imzalar, altına tarihi not eder ve yanınızda getirdiğiniz hediyeyi kutunun içerisine yerleştirirsiniz. Ardından da onu tam olarak nasıl bulduysanız aynı konuma geri yerleştirir ve deneyiminizi uygulama üzerinde ileti girerek paylaşırsınız. Kutuyu bulsanız da bulamasanız da yorum girmeniz tavsiye edilir; çünkü bir sebeple kutu yerinde yoksa, kaybolmuş ya da alınmışsa bunu sizden sonra geleceklere haber vermeniz herkesin faydasına olacaktır.

Geocaching’ hazine avı macera tutkunlarını bekliyor!

Hazine Avı

Kutuyu aramaya başlarken mutlaka dikkat edin; hakkında bölümünde sahibi tarafından paylaşılmış, konumu ve boyutuyla, yerden yüksekliği ve nasıl ulaşılacağıyla ilgili ipuçları mevcuttur. Bunları okumanız size hayli vakit kazandırır. Ayrıca kutuyu daha önce avlamış olanların yorumlarına dikkat etmelisiniz. Bu kişiler size tüyo verme amacıyla gizlendiği yerden fotoğraflar paylaşabilir, gözünüz bu fotoğrafları arıyor olmalı. Hazineler, ufak bir log kağıdından başka bir şey sığmayan “mikro kutular” ya da çok daha büyük boyuttaki “makro kutular” içerisine yerleştirilmiş olabilir. Eğer bir kutu zarar gördüyse ya da çalındıysa “zarar görmüş, talan edilmiş” olarak duyurulur. Katılımcılar bir kutunun zarar gördüğünü tespit ettiklerinde web sitesi üzerinden ya da e-mail ile saklayan kişiyi haberdar etmelidir. Böylece kutu ya onarılır, ya yeri değiştirilir ya da kaldırılır. Sanıyorum ki tüm bildiklerimi sizler için özetledim. Eğer sorularınız oluşursa yorumlar bölümünde bana sorabilirsiniz. Ayrıca merak ettikleriniz için Geocaching Türkiye Youtube Kanalı’na göz gezdirebilir ve Geocaching Türkiye sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Şimdiden keyif dolu avlanmalar!


Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler