Free Rice Nedir? Açlıkla Mücadele Ederken İngilizce Öğrenmek

Abone ol

Free Rice, Birleşmiş Milletler alt kolu bir gıda yardım kuruluşu olan Dünya Gıda Programı tarafından oluşturulmuş eğlenceli ve öğretici bir projedir. Dünya Gıda Programı (WFP), küresel boyuttaki savaşlar ve iklim değişikliğinin etkisiyle açlık çeken insanlar için gıda güvenliğini teşvik ederek onlara daha iyi bir gelecek inşa etme amacı gütmektedir. Bu anlamda dünyanın en büyük insani yardım kuruluşudur.

Dünya Gıda Programı neler başarıyor?

83 ülkede her yıl ortalama 91.4 milyon kişiye gıda yardımı sağlayan WFP, Roma’daki genel merkezinden ve dünyanın dört bir yanındaki 80’den fazla ülke ofisinden kendileri ve aileleri için yeterli gıda temin edemeyen insanlara yardımcı olmak için çalışmaktadır. Birleşmiş Milletler Kalkınma Grubunun bir üyesi ve yürütme komitesinin bir parçasıdır.

Free Rice ile ingilizceniz gelişir mi?

Free Rice

Evet. QuizUp gibi bilgi yarışmalarını biliyor ve oynadığınızda keyif aldıysanız, bu projeye destek olmamak için bir bahaneniz yok diyebilirim. Siteye girdiğinizde ister profil oluşturarak gelen ingilizce soruları cevaplar ve liderlik panosunda rakiplerinizin önününe geçmek için mücadele edersiniz; isterseniz de profil oluşturmadan sadece kendinizi sınamak ve geliştirmek için oynarsınız. Üyelik oluşturarak dilediğiniz takıma girebilirsiniz. Ayrıca üye olun ya da olmayın, sol üst panele girdiğinizde karşınıza çıkmasını istediğiniz soruların kategorilerini ve zorluk seviyelerini belirleyebilirsiniz.

Peki Free Rice sayesinde nasıl yardım ediyoruz?

Freerice.com’dan erişebileceğiniz gibi Android ve Ios mağazalarından da ücretsiz olarak indirebildiğiniz oyunda, karşınıza çoktan seçmeli sorular çıktıkça hemen yanında bir reklam görünür. Siteye ilk kez geldiğinizde (veya uygulamayı açtığınızda) kişiselleştirilmiş reklamları görmek için onay vermeniz istenir. Ayarlarınızı değiştirebilir ve istediğiniz zaman reklamları devre dışı bırakabilirsiniz. Her bir doğru cevapladığınız soruda bu reklamlardan elde edilen gelirin temsili olarak hemen aşağıda yer alan kaseye 10 pirinç eklenir. Böylelikle, dünyanın her yerindeki iş tasarrufunu ve insanların kötü yönde değişen hayatlarını desteklemek üzere Dünya Gıda Programı’na (WFP) destekte bulunmuş olursunuz.

Pirincin beslenmede temel parçalardan olduğu ülkelerde, WFP günde ortalama yaklaşık 400 gram pirinç sağlar (çocuklar ve yetişkinler dahil). Elde edilen gelir, ihtiyaçların ivediliğine bağlı olarak yalnızca pirinç sağlamaz, dünya çapında çeşitli WFP projelerini de finanse eder. Yardım türü fark etmeksizin Free Rice tarafından oluşturulan fonların %100’ünün Dünya Gıda Programı’na gittiğinin, Dünya Gıda Programı tarafından alınan her ödemenin de %93,5’inin doğrudan çocuklara ve ailelerine yardım için kullanıldığının garantisini siteleri üzerinden vermekteler. Buna inanmak elbette bir gönül işi; yapılan yardımların tamamının takibi mümkün değil.

Dünya Gıda Programı

Reklamlar nereden geliyor?

WFP, Free Rice üzerinde görebileceğiniz herhangi bir reklam tarafından temsil edilenler de dahil olmak üzere hiçbir şirketi, ürünü ya da hizmeti desteklemez. Buradaki reklamlar, Rubicon Projesi adlı bir reklam borsasından gelir. Reklamverenler önceden Free Rice veya Dünya Gıda Programı ile herhangi bir sözleşme yapmaz, ortaklık kurmazlar.

Site, yasaklanmış endüstrilerin ve reklamverenlerin kapsamlı bir listesine sahip olup sitede ve uygulamalarda hiçbir uygunsuz reklama izin vermemektedir. Ancak uygunsuz olduğunu düşündüğünüz bir reklam görürseniz [email protected] adresine e-posta gönderebileceğiniz gibi facebook.com/freerice adresinden söz konusu reklamvereni yasaklamalarını talep edebilirsiniz. Bu konuda özellikle titiz davrandıkları ve şikayetleri dikkate aldıkları da yine sitelerinde duyurduklarından biri.

Son olarak belirtmek isterim ki Free Rice’i öneriyor olma sebebim; bireylerin sosyal yardım duygusunu perçinlemek için etkili bir fikir olmasının yanı sıra, çocukların ve ergenlerin bir yandan ingilizce pratik yaparken bir yandan da böylesine anlamlı bir sağduyuyu oluşturmalarına imkan tanımasıdır. Dilerseniz bu projeye sizler de şans verebilirsiniz!

Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler