Fransızca Neden Öğrenilir? Fransızca Nerelerde Konuşulur?

Abone ol

Fransızca neden öğrenilir ?

Fransızca İngilizceden sonra en çok öğrenilen yabancı dildir. Fransızca neden öğrenilir? Fransızca nerelerde konuşulur? Dünyanın herhangi bir bölgesine gittiğinizde çoğunlukla anlaşabileceğiniz iki dil vardır: Fransızca ve İngilizce. Fransızca’dan daha çok konuşulan diller var elbette. Çince, Hintçe gibi diller dünyada Fransızca diline kıyasla daha çok kişi tarafından konuşulmaktadır. Allah için şimdi kim dünyanın herhangi bir noktasına gidip de Hintçe ya da Çince konuşur. Vallahi ben konuşamam. O yüzden ben İngilizce ve Fransızca öğrendim. Bu iki dili öğrenmekten hiçte pişman değilim.

Fransızca Nerelerde Konuşulur?

Fransızca neden öğrenilir Fransızca Nerelerde Konuşulur?

Fransızca 5 kıtada 220 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Coğrafi yayılım olarak dünyada en çok konuşulan ikinci dil konumundadır. Ayrıca, dünyada da en çok konuşulan dillerden birisidir.

Avrupa’da Fransızca; İsviçre, Belçika ve Lüksemburg gibi ülkelerin resmi dillerinden biridir. Bu yüzden Avrupa’da bu ülkelerde seyahat etmekten çok zevk almıştım. Barcelona’ya gittiğimde biri kalacak yerimi bulmak için birisine İngilizce sorduğumda beni anlamamıştı. Fransızca konuştuğumda kendisiyle kolaylıkla iletişim kurabilmiştim. Yani işinize İspanya’da bile yarayabilir Fransızca.

Kanada’nın resmi dilleri İngilizce ve Fransızcadır. Özellikle Kanada’nın Quebec bölgesinde sadece Fransızca konuşulduğunu söylersek yanlış olmaz. Bunlara ek olarak; Afrika’da Fas, Cezayir, Tunus, Madagaskar, Seyşeller, Senegal… gibi ülkelerde yaygın biçimde Fransızca konuşulmaktadır.

Fransızca Neden Öğrenilir? Fransızca Hangi Dillerin Öğrenimini Kolaylaştırır?

Fransızca Hint – Avrupa Dil Ailesi’nde Roman (Latin) dilleri grubunda yer almaktadır. Bu grupta İtalyanca, İspanyolca, Portekizce, Fransızca, Rumence gibi diller yer almaktadır. Yani bu grupta yer alan diller birbirleriyle benzerlik göstermektedirler.

Fransızca öğrenen birisi bu grupta yer alan diğer dilleri kolaylıkla öğrenebilmektedir.

Fransızca Bir Kültür Dilidir

blank
Jean Paul Sartre

Fransızca genel olarak kültür ve sanat dili olarak kabul edilmektedir. Birçok edebi akımlar ve sanat anlayışı neredeyse çoğunlukla Fransa’da ortaya çıkmıştır. Avrupa’da Sanayi İnkılabı’na kadar dünya dili Fransızca’ydı. Sinemadan edebiyata, bilimden mimariye kadar pek çok konu hakkında Fransızca metin okursunuz. Victor Hugo, Marcel Proust, Descartes, Sartre, Albert Camus… gibi birçok dünyaca ünlü yazar Fransızca eser üretmişlerdir. Ek olarak, “Organisation Internationale de la Francophonie (Fransızca konuşan ve Fransız kültürünü yaşayan ülkeler birliği)” adlı uluslararası örgüte toplam 77 ülkenin üye olduğunu biliyor muydunuz?

Fransızca Bir Diplomasi Dilidir

blank
Birleşmiş Milletler

Fransızca Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler, UNESCO, NATO (OTAN), UNICEF, Uluslararası Olimpiyat Komitesi gibi birçok uluslararası örgütün resmi dillerinden biridir. 25’ten fazla Afrika ülkesinde ticaret ve iş hayatının resmi dilidir. Son yıllarda Afrika ile ticaret yapmaya başlayan şirketlerde artış yaşanmaktadır. Yani kariyer hayatınız için de bulunmaz bir nimet Fransızca öğrenmek. Au revoir…

blank
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler