Cumartesi, Kasım 26, 2022

Facebook, Giphy ‘i Satın Alıp Instagram İle Entegre Ediyor!

Abone ol

Amerikan haber sitesi Axios‘un bu hafta duyurduğuna göre Facebook, Giphy’i satın alıp Instagram ile entegre ediyor!

Sosyal medya platformları ve araçları bugün hayatlarımızın bir parçası olmuş durumda. Haliyle bu platformlarda en çok kullandığımız özelliklerden biri GİF özelliği. Popüler GIF yapımı ve paylaşımı sitesi olan Giphy, Facebook tarafından 400 milyon dolarlık bir fiyata satın alınıyor!

Duruma yakın bir kaynak, iki şirketin pandemiden önce konuşmaya başladığını, ancak bunun satın almadan ziyade daha çok bir ortaklık hakkında olduğunu belirtti.

Facebook Giphy’yi 400 Milyon Dolara Alıyor

blank
Giphy Logo

Giphy nedir?

Giphy, GIF oluşturmak, paylaşmak ve yeniden düzenlemek için araçlar sunan internetteki en büyük GIF sitelerinden biridir. New York merkezli Giphy, 2013 yılından bu yana Betaworks (şirketi kuluçkalayan), Lerer Hippeau, IVP, DFJ Growth, GGV Capital ve Lightspeed Venture Partners gibi şirketlerden 150 milyon dolarlık VC finansmanı sağladı. En son özel değerleme yaklaşık 600 milyon dolardı.

Facebook yıllardır uygulamalarında GIF tedarik etmek için Giphy’nin API’sine güveniyor. Instagram, ana Facebook uygulaması, Facebook Messenger ve WhatsApp zaten hizmetle çalışıyor. Facebook’a göre, Giphy’nin trafiğinin yüzde 50’si uygulamalarından geliyor, bunun yarısı sadece Instagram’dan geliyor.

Instagram’ın Bir Parçası Olacak

Yeni mülkiyeti altında, Giphy Instagram ekibinin bir parçası olarak yaşayacak; ayrıca Instagram hikayelerinde ve doğrudan mesajlarda GIF ve çıkartma göndermeyi daha da kolaylaştırmak amacıyla Facebook şimdilik Giphy kullanıcıları için her şeyin aynı kalacağını söylüyor.

blank
Instagram

“İnsanlar yine de GIF yükleyebilecek; geliştiriciler ve API iş ortakları Giphy’in API’larına aynı erişime sahip olmaya devam edecek; ve Giphy’nin yaratıcı topluluğu yine de harika içerikler yaratabiliyor. ”

Sorun yaşayabilir mi?

Twitter, Pinterest, Slack, Reddit ve daha fazlası dahil olmak üzere çok sayıda hizmet GIF sağlamak için Giphy’in API’sine güvenmektedir. Facebook’un duyurusu, bu hizmetlerin şu anda yaptıkları gibi hala Giphy’e güvenebileceğini gösteriyor gibi görünse de, en azından şimdilik, bu hizmetlerin birçoğunun doğrudan Facebook ile rekabet ettiği göz önüne alındığında, bazı ek gerginlikler olabilir.

blank
Facebook

Facebook, önceki satın alımları üzerinde muazzam bir geri tepme ile karşı karşıya kaldı. Bu anlaşma her ne kadar küçük olsa da çok fazla antitröst incelemesi ile karşı karşıya kalacak. Teknoloji devi şu anda federal ve eyalet milletvekilleri tarafından antitröst için soruşturma altında.

Olumlu taraftan bakıldığında; milyarlarca GIF’i paylaşan ve markalı içeriklerle gelir üreten, yüz milyonlarca günlük kullanıcının bulunduğu büyük bir video kütüphanesi olan Giphy’e Facebook’un reklam satışlarını ve pazarlama ateş gücünü eklemek, onu popüler bir hizmetten oldukça karlı bir hizmete dönüştüren bir şey olabilir.

Tröst nedir?

Tekel oluşturmak, piyasayı ve fiyat seviyelerini kontrol etmek amacıyla bir grup şirketin birleşerek veya kaynaklarını bir araya getirerek ortak hareket ettiği oluşuma tröst adı verilir.

İlk kez ABD’de ortaya çıkan tröstlerin, rekabeti engellemeye yönelik bir yapı olmaları nedeniyle ABD başta olmak üzere bir çok gelişmiş ülkede tröst karşıtı (antitröst) yasalarla yasaklanmış olmalarına rağmen, gizli anlaşmalarla bir çok sektörde varlıklarını sürdürdükleri bilinmektedir.

Güncel haberleri kaçırmamak için sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

KaynakAxios

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler