Perşembe, Mayıs 6, 2021

EVS Nedir? ESC Nedir? AGH Nedir?

Abone ol

EVS nedir? ESC nedir? AGH nedir? Avrupa Gönüllülük Hizmeti (AGH) uluslararası bilinirliği ile European Voluntary Service(EVS)’dir. Bir zamanların (çok değil bir kaç yıl öncesinin) EVS’i, şimdilerin ESC’si yani European Solidarity Corps’u oldu.

Bir çoğumuzun Erasmus diye genellediği bu hareketlilik sadece üniversite öğrencilerini kapsamıyor. Erasmus kelimesinin yanına eklenen minik bir “+” işareti mevcut kelimenin anlamını daha da derinleştiriyor.

EVS Nedir? ESC Nedir? AGH Nedir?
Erasmus+

EVS Nedir? Yeni Adıyla ESC?

EVS nedir? EVS yani AGH adından da anlaşılacağı üzere bir Avrupa gönüllülük hizmetidir. AB ülkeleri ve AB aday ülkelerinde yaşayan, 17-30 yaş aralığındaki gençlerin AB ilgili komisyonu tarafından kabul görmüş projelerine başvurabildiği bir hareketliliktir.

Mezuniyet, dil yeterliliği gibi şartların aranmadığı, gönüllülüğün esas kabul edildiği bu hareketlilik günümüz gençlerine yeni ülkeleri ve kültürleri yakından tanıma şansı sağlıyor. Avrupa Gönüllülük Hareketi, 12 aya kadar katılım sağlayabileceğiniz bu gönüllülük projeleri ile iletişim becerilerinizi, yabancı dilinizi, insan ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı oluyor. Alışkın olduğunuz düzenin dışına çıktığınızda adaptasyon sıkıntısı yaşayacağınızı düşünebilirsiniz. Çok normal. Fakat şunu unutmayın ki; gitmeyi istediğiniz yahut gidecek olduğunuz şehirde/ülkede sizler gibi EVS projelerine başvurmuş ve Avrupa‘nın bir çok ülkesinden gelen gönüllüler ile tanışacaksınız. Sonra? Sonrası biraz kişisel gelişim, konfor alanı dışına çıkarak kendi sınırlarını zorlamak, bir parça dil eğitimi, belki de ekstra yeni bir dil (üstelik yerinde), ayrıca ağız tadınıza uygun olsun ya da olmasın ustalarından yöresel tatlar, mevcut hobilerinizi geliştirebileceğiniz şansınız ve isteğiniz varsa yenilerine “Merhaba” diyeceğiniz bolca zaman ve bir sürü fırsat…

Gönüllü Olmak İçin Ne Yapmalı?

EVS nedir? sorusuna meraklısı için bir nebze açıklık getirdiğimize göre sıra geldi başvuru kısmına. Projelere kimler başvuru yapabilir? Başvuru şartları nelerdir? Başvuruda hangi belgeler gerekmektedir? Gelin hep birlikte bu süreci inceleyelim.

blank
Nasıl gönüllü olunur?

EVS Proje Sürecindeki Kuruluşlar Kimlerdir? Görevleri Nelerdir?

EVS proje süresince karşılaşacağınız ve proje boyunca sizlerden ve proje süreçlerini yönetme konusunda sorumlu 3 temel kuruluş bulunmaktadır. Bunlar; Gönderici Kuruluş, Ev Sahibi Kuruluş ve Koordinatör Kuruluştur. Kısaca bu kuruluşlardan bahsedecek olursak;

1-Gönderici Kuruluş : Gönüllünün vatandaşı olduğu ülkede bulunan kuruluştur. Ülkenizden başka bir ülkeye gönderileceğiniz için “Gönderici Kuruluş” olarak adlandırılmış olsa gerek. Proje süreciniz gönderici kuruluşunuz ile birlikte başlıyor diyebiliriz.
2-Ev Sahibi Kuruluş : Gönüllünün proje kapsamında konaklayacağı ülkedeki kuruluştur. Proje süresince size ev sahipliği yapacaklar. Bu kuruluşun görevi size sadece kalacağınız adresi göstermeleri ile tamamlanmıyor. Proje bitip gönüllü ülkesine/evine dönene kadar gönüllüden sorumludurlar.
3-Koordinatör Kuruluş : Yukarıda adı geçen iki kuruluşun düzen ve uyumunu sağlayan kuruluştur. Gönderici kuruluş yahut ev sahibi kuruluştan herhangi birisi koordinatör kuruluş olabilirken üçüncü bir kuruluş da bu görevi üstlenebilir.

Mentör : Ev sahibi kuruluşunuz ile tanıştığınızda, sizi mentörünüz ile tanıştıracaklar. Bu kişi orada yaşayan ve sizlere adaptasyon döneminizde ve tabii ki proje süresince her konuda destek sağlayacak kişidir.

EVS nedir? sorusuna açıklık getirdiğimize göre gelin hep birlikte proje süreci nasıl ilerliyor ona bakalım.

EVS Nedir? Sorusuna Açıklık Getirdik mi? Öyleyse Proje Kabul Sürecine Bir Göz Atalım

Öncelikle kendinize bazı sorular sormanızda fayda var. Hangi şehirde ve/veya ülkede proje yapmak istiyorsunuz? Ne tür projelere katılmak sizi heyecanlandırır yahut teşvik eder? Bu liste uzar gider…
Ufak bir not: İlk aşamada kendinize soracağınız bu ve bunlar gibi sorular uzun vadede size fayda sağlayacaktır. Böylece proje döneminizde motivasyonu yüksek, konuya hakim ve en önemlisi mutlu olursunuz.

İkinci en mühim konu ise; başvurabildiğiniz kadar çok projeye başvurun. Neden? diye sorduğunuzu duyar gibiyim. 🙂 Unutmayın! Aynı projeye sizler gibi bir sürü gönüllü başvuracaktır ve her yerde olduğu gibi burada da kriterlere en uygun kişiler seçilir. Hayatın bir sınav olduğu konusu burada da peşimizi bırakmıyordu. Motivasyonumuzu kaybetmiyor ve olabildiğince çok projeye başvuruyoruz. Bir çok projeden kabul mü aldınız? Süper! Şimdi seçim yapma sırası sizde. EVS nedir? ESC nedir? AGH nedir? şimdi daha iyi anlaşıldı sanırım. Gönüllünün gücünü gösterin onlara! You Can Do It!!!

Başvuru Yaparken Hangi Belgeler Gerekli?
Gönüllülük Deneyimi
Hayal et. Çalış. Başar.

Başvuru Yaparken Hangi Belgeler Gerekli?

1- Özgeçmiş (CV) : Projelere başvuru yaparken özgeçmişinizi İngilizce hazırlamalısınız. Tabii ki özgeçmiş hazırlarken yararlanabileceğiniz bir sürü taslak ve internet siteleri bulunmakta.
Sizlere önerim özgeçmişinizi Europass‘ın internet sitesinden yapmanız. Bu siteden hazırladığınız belgenizi .pdf formatında kaydedebilir. Belgenizi güncelleme ihtiyacınız olursa; siteye belgenizi yükleyerek aynı belge üzerinden düzeltmelerinizi online olarak yapabilirsiniz.

2- Niyet Mektubu (Motivation Letter): Niyet mektubunu bir parçası olmak istediğiniz projeye, şehre, ülkeye göre yazmanızı tavsiye ederim. İnternette milyonlarca niyet mektubu taslağı bulmanız saniyelerinizi alacaktır. Nitekim yukarıda bahsettiğim gibi, projelere tek başvuru yapan gönüllü sizler değilsiniz maalesef. Özgün olmanız ve kendinizi anlaşılır ifade etmeniz projeye seçilme yüzdenizi arttıracaktır.
Niyet mektubunuzu da Europass üzerinden hazırlayabilirsiniz.

Kabul almak istediğiniz projelere bu iki belge ile başvurmanız yeterli olacaktır. Bazı projelerin getirisi olarak ilgili kuruluşun farklı belge beklentileri olabilir. Bu yüzden proje içeriğini dikkatlice okumanız lehinize olacaktır.

Son Olarak..

Skype Görüşmesi: Proje başvurularının ardından kuruluşların gönüllü ile Skype üzerinden yaptıkları sözlü mülakattır. Bu mülakat sonucu gerek sözlü gerekse mail ile seçilip seçilmediğinizi size bildireceklerdir.

Bazı endişeleriniz olacaktır. Bu gayet normal. Çünkü önünüzde yepyeni bir serüven olacak. Mezuniyet durumunuz ve yabancı dil seviyeniz projelerden kabul almanız için bir sorun değil. Özgeçmiş ve niyet mektubunuz için destek alabilirsiniz.
17-30 yaş arası bir gençseniz; bolca araştırma, sayısız başvuru, yüksek motivasyon ile bu deneyimi sizlerde yaşayabilirsiniz.

Konu ile ilgili merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

Son Olarak..
Sağlıkla ve Sevgiyle Kalın..
Gülay Işık
Gülay Işık
Gezmeyi ve dansın her çeşidini seven bir peyzaj mimarı 😀

8 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler