Efendi Erkekler Aşk Hayatında Neden Başarısız Olurlar?

Abone ol

Yazıya başlamadan önce bilmemiz gereken iki şey var bunlardan birinci pareto prensibi diğeri ise hipergami. Öncelikle pareto prensibinden bahsedelim pareto prensibi yani pareto analizi bir nevi doğanın 80/20 kuralıdır. Buna ilerleyen bölümlerde insan davranışları üzerinden örnek vereceğiz. (efendi erkekler, alfa-beta ) Ama şimdilik günlük hayatımızda yaşadığımız birkaç örnek verelim:

  • Dolabımızdaki kıyafetlerin %20’sini %80 sıklıkla giyeriz,
  • Elde edilen başarın %80’i, yapılan işlerin %20’sinden elde edilir. Sorunların % 80’i, nedenlerin %20’sinden olur.

Pareto Analizi

blank

Pareto analizi dişilerin eş seçmesinde farkında olmadan dikkat ettikleri bir durumdur. Buna hayvanlar aleminden “aslanlardan” örnek verebiliriz.

ABD’deki Yale Üniversitesi’nde binlerce fosil üzerinden bir araştırma yapıldı. Yapılan araştırmaya göre günümüzden 200.000 yıl önce yaşamış panthera leo (aslan) dişilerinin yaklaşık %95’i erkeklerinin ise %20’si kadarının çiftleşebildiğini, günümüzde yaşayan tüm aslanların %20’lik erkek aslanların torunu olduğunu ve bu aslanların genetiği devam ettirdiği anlaşıldı. Üstelik aradan geçen 200.000 yıl geçmesine rağmen çok bir şey değişmedi. Erkek aslanların hala %20’si çocuk yapabiliyor.

Hipergami Nedir ?

blank

Pareto prensibini anladığımıza göre şimdi sıra hipergami nedir? Onu öğrenelim. Hipergami özetlemek gerekirse doğada bütün türler arasında olan ve erkek dişi uyumunu sağlayan mekanizmaya verilen isimdir. Bu sayede cinsel seçilimde tür içi farklılıklar oluşur. İzolasyon yeteri kadar sağlanırsa türler arasında ırklaşma meydana gelir. Evlilikte eş seçimi yapılırken kendinden daha varlıklı, sınıfça daha yukarıda, daha iyi bir statüde olan birini seçmek hipergamiye en iyi örnektir.

Hipergaminin Kadınlar Üzerindeki Etkisi

efendi erkekler Hipergami Pareto

Pareto analizi ve hipergamiyi öğrendiğimize göre yazımıza başlayabiliriz. Her erkeğin bileceği bir şey vardır ki o da kadın durduk yere bir adama aşık olmamasıdır. Kadınlar daima kendinden güçlü ve yüksek statülü birisini bulup kendisini ona armağan etme eğilimdedir, bu durum erkeklerde farklıdır. Kendinden yüksek statüde birini aramazlar. Binlerce yıl öncede durum böyleydi annelerimiz güçsüzdü ve yavruları koruyabilmek için güçlü erkeğe ihtiyaç duymuşlardı. Babalarımız ise pareto psenbinde ilk %20’lik dilimdeydi, geri kalan %80 güçsüz (beta) neslini devam ettiremedi .

Peki günümüzde kimlerdir bu %80’lik dilimde olanlar?

blank

Kısacası efendi erkekler kadınlar için betadır diyerek konuya derinlemesine girebiliriz artık.
Unutmayın ki kısa boylu, kel, çirkin ve şişman olmanız sizi beta yapmaz. Binlerce yıl önce kadınlara göre alfa erkek kaslı ve av yeteneği olan erkeklerdi ama günümüzde bu durum değişti.

Türkiye gibi ülkelerde hipergami farklı şekilde devam ediyor. Kızlar yarı özgür şekilde yetişiyorlar ve bu dönemde baskın gelen hipergami ile %20’lik erkeklerin peşinden koşuyorlar. Her ne kadar kültürlerimiz ve geleneklerimiz buna izin vermese de bu kızlarımız bahsettiğimiz %20’lik erkeklerin (alfa) cinsel ihtiyaçlarını karşılıyorlar. Fakat tam gelişemediğimiz için toplumun yarattığı evde kalmış kız baskısı, evlilik içinde çocuk yapma zorunluluğu gibi sebeplerle eskiden beğenmedikleri %80 grubundaki erkekler ile evleniyorlar.

Kadınlar ve Erkeklerin Cinselliğe Bakış Açısı

blank

Seks, kadın için çok kolay elde edilebilir bir şey ama külfeti de bir o kadar ağır. Ama erkekler rasyonel bir canlı ve kendi doğasına hakim olabilir. Duygularıyla değil de mantığıyla karar vererek kendisine sağdık kalacak, namuslu ve çocuğuna annelik yapacak kadını kendisine eş olarak seçebilir. Bu tutum yüzünden en seksi ve en güzel kadınla değil de çirkin ama iyi annelik yapacak eşine sadık kalacak kadını kendisine eş olarak kabul eder.

Ancak kadınların çoğu erkeğin bu fedakarlığını anlayabilecek donanıma sahip bir canlı değildir. Çünkü kadın mantığının değil kendi doğasının ve duygularının esiridir. Kadın kendisini seven, asla aldatmayacak, kendisine şiddet uygulamayacak, kendisini seks makinesi olarak görmeyecek, elini tutarken bile iki kere düşünecek erkeği değil duygularının ve içgüdülerinin esiri olarak züppe, kendisini yatağa atmayı planlayan, seks yaptıktan sonra ilk fırsatta ayrılacak erkeği (alfa) kendine eş seçmek istiyor. Kendisini ona beğendirmek istiyor. Kadınlar, hep tecrübeli bir erkeğin son kadını olmak istiyor ama erkeklerde bu durum tam tersi. Tecrübenin kaliteyi getirdiğine inanmasıdır, bir erkek ne kadar fazla kadınla birlikte olduysa kadınlar gözünde o erkeğin kaliteli olduğunu gösterir.

İnkar edilemez bir gerçek var ki kadın, doğası gereği en çok kaynağa sahip, fiziksel ve mental açıdan en güçlü erkekle çiftleşip en iyi genlerle neslini devam ettirmek ister.

Türkiye’deki Hipergami

efendi erkekler Hipergami Pareto

Hipergami bizde daha çok 18-25 yaş arasında etkilidir. Bu yaştan sonra kadınlar artık seks ihtiyacını toplumun kabul ettiği şekilde karşılamak, toplumda dışlanmamak, evde kalmış muamelesi görmemek adına evlenmek zorundalar. İşte burada %80 (efendi erkekler) erkeklerini koruyan tek eşlilik kanunu devreye giriyor. Kadınlar %20’lik (alfa) erkeklerle evlenemiyorsa bile artık 25 yaşından sonra %80’lik erkeklere mecbur kalıyorlar. Lakin gelişmiş ülkelerde bizdeki gibi toplum baskısı olmadığından oradaki %80’lik grupta yer alan erkekler daima yalnızlığa mahkumdur.

Yazımı çok uzatmadan noktalamak istiyorum ama unutmamanız gereken birkaç psikolojik tespiti paylaşmak istiyorum.

  • Eğer bir kadın senden daha iyi olduğunu düşünüyorsa sana saygı duyamaz. Eğer sana saygı duyamazsa seni sevemez.

Sonuç Olarak Efendi Erkekler

efendi erkekler Hipergami Pareto

Unutmayın ki kadınlar halktır, erkekler ise politikacıdır. Kadınlar kendisine en çok vaatte bulunan politikacıyı (erkeği) seçerler. Siz ne vaat ederseniz odur. Bu vaatler zenginlik, güç, karizma, üstünlük, koruyuculuk, saygı duyulma gibi şeylerdir. Özetle kadınlara verecek bir şeyiniz yoksa sakın aşık olmayın. Bakın sonra aşk acısı çeken siz olursunuz.

Sefa Şahin
Sefa Şahin
Psikolog

12 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler