Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Duygusal Açlık Nedir ? Gerçekten Aç Mısınız ?

Abone ol

Bazı durumlarda oluşan üzüntü, kaygı, stres, sinir, depresyon gibi olumsuz duyguları bastırmak için daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissedebiliriz. Duygusal açlık, anksiyete veya sinirlilik gibi olumsuz duygulara tepki olarak aşırı yeme eğilimi olarak da tanımlanabilir. Bu gibi durumlarda bireyler yemekleri bir rahatlama aracı olarak kullanırlar. Fakat bu rahatlama sonrasında yemek yemenin verdiği suçluluk duygusuna dönüşebilir.

Duygusal açlık
Duygusal açlık durumunda yemek yerken geçici bir rahatlama hissederiz.

Depresyon – Duygusal Açlık – Obezite Döngüsü

Duygusal açlığımızı kontrol edemediğimiz zaman bu durum bize “Depresyon > Duygusal Yeme > Obezite” döngüsü olarak geri dönmektedir. Yani depresyona girdiğimiz zaman daha fazla yemek yiyerek kilo alımıyla karşılaşırız ve kilo alımı arttıkça bu durum bizi daha da depresyona sokar ve daha fazla yemek yeme ihtiyacı hissederiz gibi sonu gelmeyen bir döngüye girmiş oluruz. Duygusal beslenme; depresyon, anksiyete, vücut kitle indeksi ve kilo alımı arasında aracı görevi görebilir. Yapılan çeşitli çalışmalarda da duygusal yemenin obezite ve depresyon ile ilişkili olduğu gözlenmektedir. Duygusal yemeyi tedavi ettiğimiz zaman bunun depresyon ve obezite gelişimi üzerinde de tedavi edici bir etkisi olabilir.

blank
Duygusal açlık durumunda şekerli atıştırmalık ve abur cuburlara yöneliriz.

Duygusal Açlığı Kontrol Altına Almak İçin Tavsiyeler

Bireyler fizyolojik olarak mı açlık hissettiklerini yoksa duygusal olarak mı açlık hissettiklerini çoğu zaman anlayamazlar. Bu durum kontrol altına almanız için birkaç tavsiye verebilirim;

  • Duygusal yeme davranışınızın arttığını hissettiğiniz an dolabınızda bulunan kalorisi yüksek, hızlı kilo aldıran, haz veren besinleri bir kenara atmalısınız.
  • Duygusal yeme durumunda genellikle şekerli atıştırmalık ve abur cuburlara yöneliriz. Canımız bu gibi şeyler istediğinde tekrar düşünmeliyiz.
  • Bu durumda yemek yerken geçici bir rahatlama hissederiz. Duygusal boşluğumuzu yemek yiyerek doldurmaya çalışırız. Gerçekten aç mıyız yoksa duygusal olarak mı açız önce buna karar vermeliyiz.
  • Günlük olarak besin tüketim kaydı alabilirsiniz. Fakat bu besin tüketim kaydı biraz daha farklı olacak. Tükettiğiniz besinlerin yanına onu yerken, yemeden önce ve yedikten sonraki hislerinizi, duygu ve düşüncelerinizi yazınız.
  • Duygusal yemenize neyin sebep olduğunu bulun. Bu farkındalığa vardıktan sonra açlığın ayrımı daha iyi yapılabilir.
  • Yeme isteğinizi ertelemeye çalışın. Fiziksel açlık zamanla ortaya çıkarken duygusal açlık aniden ortaya çıkar.
  • Fiziksel açlık durumunda sabredebilirken duygusal açlığı hemen tatmin etmek isteriz.
  • Duygusal aç olduğunuzda yemek yemenin arkasından suçluluk duygusu gelirken fiziksel açlıkta bu durum ortaya çıkmaz.
  • Ne kadar açlık hissettiğinizi 1 ile 10 arasında skorlayın. Eğer ki 5’ten büyükse 15 dakika kadar bekleyip hala açlık hissediyor musunuz buna bakın.
  • Sıkılıp yemek istediğinizde bir miktar su için ve bekleyin.
Depresyon
Duygusal açlıkla başa çıkmayı öğrenin !

Duygusal yeme ile fizyolojik bir ihtiyaç olan açlığın farkına varın ve bu durumla baş etmek için gerekirse bir uzmandan yardım alınız. Herkese sağlıklı günler dilerim.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler