Dünyada Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılır?

Abone ol

Uçmak, tarih boyunca insanların hayalleri arasında hep vardı. Kuşlar gibi gökyüzünde uçmak. Tarihin çok eski zamanlarında insanlık uçmak için hep yeni yollar aradı ve sonunda buldu da. Uçmak eylemi mitolojik kaynaklarda bile yer almaktadır. Mitolojide uçmak eylemi Ikarus ve Pegasus ile karşımıza çıkıyor. Uçmak için 1100’lü yıllarda Çinli bilim adamların, 1495’te Leonardo da Vinci’nin çizmiş olduğu ilk paraşüt karşımıza çıkmaktadır. Hezarfen Ahmet Çelebi Türk Havacılık Tarihi açısından önemli bir yer tutar. İnsanlık uçmak için kendi geliştirdiği ve kendi kontrol ettiği araçlardan birisi yamaç paraşütüdür. Rüzgarın ahengiyle gökyüzüne dokunmak! Bu yazımızda dünyada yamaç paraşütü yapılan popüler yerlere değineceğiz.

Yamaç paraşüt hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, bağlantıya “Yamaç Paraşütü Nedir? Yamaç Paraşütü Nasıl Yapılır?” tıklayabilirsiniz.

Dünyada Yamaç Paraşütü Yapılan Popüler Yerler

1. Fethiye, Türkiye

Dünyada yamaç paraşütü

Fethiye, adeta yamaç paraşüt yapanların mabedi konumundadır. Burada uçuş yapınca hacı olursunuz dersek hiç yanlış bir kelime kullanmış sayılmayız. Babadağ, Fethiye yamaç paraşüt sporu için Türkiye’nin ve dünyanın en ünlü yerlerinden biridir. Dünyada yamaç paraşütü için bir cennet. Dünyada en çok uçuş yapılan noktalarından birisidir. 1700 m yükseklikten Ölüdeniz’in mükemmel manzarasını seyrediyorsunuz. Bölgede her yıl Uluslararası Fethiye Ölüdeniz Hava Oyunları düzenlenmektedir.

2. Dune de Pilat, Fransa

Dünyada yamaç paraşütü

Dune de Pilat, Atlas okyanusuna paralel olan kum tepesidir. Gerçekten görülmeye değer bir doğa harikası. Burası benim Bordeaux‘ya gitme nedenimdi. Dune de Pilat, Arcachon Körfezi bölgesindeki La Teste de Buch‘te yer almaktadır. Daha çok yelken (soaring) uçuşlara elverişli olan Dune de Pilat, akrobasi çalışmaları içinde tercih edilen yerlerin başında yer alıyor.

3. Wengen, İsviçre

blank

İsviçre’de çikolata yemek dışında ekstrem duygular yaşayabilirsiniz. Yamaç paraşüt gibi mesela! İsviçre, genel olarak dağlık bir Alpler ülkesi ve uygun coğrafik yapının olmasından dolayı çok dünyada yamaç paraşütü için tercih edilen ülkelerden birisidir.

Wengen, dünyada yamaç paraşütü ve diğer doğa sporları için en önemli noktalardan birisidir. UNESCO tarafından bölge koruma altına alınmıştır. Birçok profesyonel ve amatör yamaç paraşütçülerin uğradığı önemli noktalardan birisidir.

4. Danyang, Güney Kore

blank

Yönünüzü Uzak Doğu’ya çevirmek istiyorsanız, yamaç paraşüt sporcuları için önerebileceğimiz yer Danyang. Bölgede bulunan Mt. Yangbangsan ve Mt. Dusan Dağları dünyada yamaç paraşüt yapmak isteyenlere ev sahipliği yapıyor. Ayrıca, Danyang’da ulusal ve uluslararası yamaç paraşüt yarışmaları da düzenlenmektedir.

5. Julian Alpleri, Slovenya

blank

Ülkenin başkenti Ljubljana’ya bir saat uzaklıkta bulunan Bled Kasabası, Julian Alpleri’nin merkezi konumundadır. Dünyada yamaç paraşütü için uğranılan noktalardan birisidir. Kasaba ile aynı adı taşıyan Bled Gölü‘nün ise eşsiz bir görüntüsü bulunmaktadır. Slovenya’ya giderseniz, hem yamaç paraşüt için hem de Bled Gölü’nün ortasındaki adada yer alan tarihi kilise için Bled’i listenize eklemenizi öneririz. Sağlıcakla kalın…

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

2 YORUMLAR

  1. Dostum, yazdığın yazı gayet hoş ve bilği verici. Ancak Dünya da daha fazla uçulması gereken takeoff lar var. Biraz daha araştırmanı öneririm.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler