Cumartesi, Eylül 18, 2021

Dünya Sağlık Örgütü’ ne Uluslararası Koronavirüs Soruşturması

Abone ol

Dünya Sağlık Örgütü’ne Uluslararası Koronavirüs Soruşturması başlatıldı. Birçok ülke Dünya Sağlık Örgütü‘ne (DSÖ), ABD ve Çin arasında 300 binden fazla insanı öldüren yeni tip koronavirüsün (Covid-19) uluslararası tepkisini ne denli iyi yönettiğine dair bağımsız bir soruşturma başlatmayı kabul etti.

DSÖ, dün internet üzerinden düzenlenen genel kurul toplantısında, pandemi sürecini nasıl yönettiğiyle ilgili bağımsız soruşturma çağrılarına olumlu geri dönüş yapmıştı.

ABD Dünya Sağlık Örgütü’nü Suçlamıştı

ABD, Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüs salgınına müdahalesini yetersiz bulmuştu. Akabinde ise örgüt bütçesine yaptığı katkıyı geçici bir süreliğine askıya almıştı. Çin’i, dünyayı virüsle ilgili geç bilgilendirmesi ve basına karşı açık olmamasıyla suçlayan ABD, ayrıca “Çin merkezli” davranmakla eleştirmişti.

blank
Dünya Sağlık Örgütü Binası

Trump Dünya Sağlık Örgütü’ nü Tehdit Etmişti

ABD Başkanı Donald Trump, DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus’a bir mektup göndermişti. Mektubunu sosyal medya hesabından yayımladı. Trump, 30 gün içinde ‘esaslı reform’ yapılmaması durumunda DSÖ’ye verilen fonların kalıcı olarak durdurulacağını söyleyerek sert bir şekilde uyarmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler