Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Dövüş Kulübü Bir Filmden Daha Fazlası

Abone ol

Değerli okuyucularımız, bir David Fincher filmi olan Dövüş Kulübü (Fight Club) filmini mercek altına alıyoruz. En çok izlenen psikolojik filmler arasında yer alan Dövüş Kulübü’ nü birlikte değerlendirmeye başlamadan önce filmi mutlaka izleyiniz. Başrolde Brad Pitt var.

Filmin Kaynağı:

Dövüş kulübü psikolojik filmler brad pitt David Fincher filmi ile
Chuck Palahniuk

Psikolojik filmler arasında en iyilerden birisi olan Dövüş Kulübü (David Fincher filmi), Chuck Palahniuk adlı yazarın 1996 yılında kaleme aldığı aynı isme sahip romanından uyarlanıp 1999 yılında sinemaya aktarıldı.

Dövüş Kulübü: Altın Harfler

“Sizler işiniz değilsiniz, sizler paranız kadar değilsiniz, sizler bindiğiniz arabalarınız değilsiniz, kredi kartlarınızın limitleri değilsiniz, sizler iç çamaşırı değilsiniz. Sizler dünyanın dans edip şarkı söyleyen pisliklerisiniz!”

“İhtiyacımız olmayan şeyleri alabilmek için nefret ettiğimiz işler yapıyoruz.”

“Bizim savaşımız kendi ruhumuzla. Büyük buhranımız kendi hayatlarımız.”

Fight Club Eleştiriler

Kapitalist düzene ve marka düşkünlüğüne yönelik yoğun bir eleştiri mevcut. Bu çerçevede film izleyicisine bilinç kazandırmayı amaçlamaktadır. Bu amaca uğruna düzeni yıkmaya çalışan kişisel ve kitlesel bir kaos projesi üzerinden farklı bir gerçeklik sunar. ”Tek kullanımlık, paketli, yapay ve sevimsiz şeyler elbette ki değersizdir” kısa mesajını sizlerin de alacağından eminim. Dövüş Kulübü, hayatımızdaki yapaylıktan kurtulmayı özgürlük olarak tanımlar.

Karakterler: Neyi Temsil Ediyor?

Dövüş Kulübü David Fincher filmi
“İhtiyacımız olmayan şeyleri alabilmek için nefret ettiğimiz işler yapıyoruz.”

Dövüş Kulübü: Jack: Edward Norton Marla: H. Bohem Carter Tyler: Brad Pitt Bob: Meat Loaf canlandırıyor. Olayları Jack’ in gözünden izlediğimizi hatırlatarak devam edelim.

Günlerce uyuyamayan, sisteme boyun eğen, çıkış noktası bulamayan bir karakterin dönüşen hayatını farklı bir bakış açısı olmadan anlamak mümkün değil. Tek beden içinde esrarengiz işler olurken mevzuya dümdüz bakamayız. Jack’a merhaba deseniz; bazen Marla olarak, bazen Tyler olarak cevap verir. Dövüş Kulübü’ndeki zihinsel karmaşayı anlama adına karakterleri inceleyelim. Tyler: Jack’ın güçsüz ve ezilmiş yanı bastıran; şiddet, güç, cinsellik ve karizma katan, seksi, saldırgan… kısacası olmak istenilen kişi imajına sahip. Bob: Rahatlık, huzur ve bebeksi uykuyu veren, erkeksi özellik barındırmayan koca memeli bir geçiş figürünü yansıtıyor. Marla: Ona, kısaca Tyler’ın dişi versiyonu denilebilir. İlgi çekici, kendince yaşayan, uyanık, sisteme rağmen ayakta kalan…

Güç Hayvanı: Jack, grup terapisi sırasında mağaraya yani iç dünyaya yolculuk yaptığında penguenle karşılaştı. Bu kısma dikkat edelim. İkinci defa iç dünya ziyareti sırasında güç hayvanı yerine Marla ile karşılaşır. O, kahramanın zihninde yaşıyor. İç dünyanın hakimi…

Dövüş Kulübü: Nasıl Yorumlamalıyız?

psikolojik filmler Fight club dövüş kulübü

Jack, Marla’ya bakarken (Brad Pitt) Tyler’ın görselinin bir anlık belirmesi dikkat çekici: Zihnindeki geçişin mini görseli belirdi şeklinde bir sonuç çıkarabiliriz. Zihinsel bir ayrışma ve karmaşa söz konusu. Dövüş Kulübü filmimizde; çoklu kişilik-zihin bölünmesi yaşayan bir kahramanımız olabilir. Bir beden kaos içinde ve farklı zihinsel geçişler mevcut. Gördüğümüzü sandığımız karakterlerin gerçekliğini sorgulamak şartıyla beraber ilerleyelim.

Dövüş Kulübü (Fight Club) Önemli Anlar:

Fight Club Dövüş Kulübü Filmin ilk sahnesinde brad pitt
“Bizim savaşımız kendi ruhumuzla. Büyük buhranımız kendi hayatlarımız.”

Filmin ilk sahnesinde; Jack’in her şeyin bir kadınla alakalı olduğunun söyler, bu bilgi zihin geçişi açısından kazananın Marla olacağına (son sahne) göz kırpar niteliktedir.

(12:36) Marla’ya bakarken Tyler’ın mini görselinin bir anlık belirmesi dikkat çekici, zihnindeki geçişin mini görseli karşınızda.

(23:22) Jack’in: ”İkimizin de çantası aynı” dediği anı kaçırmayın. Çantalar neden aynı?

(33:33) Paper St. gerçekte olmayan bir adresi ifade ediyor, bu bilgi ışığında, Tyler ve adreste yaşanan olay örgüsü (zihnindeki kişilik) gerçekte yok.

(48:56) Marla ile yaşadığı cinsel ilişki sahnesi ve rüyadan uyanış… o anın da gerçekliğinden şüphe edilmesi gerektiğini gösteriyor.

(57.31) Tyler, yangını kastederek ”ben yaptım desene” diyor? Buradan anlaşılıyor ki değişimi başlatan, zihnindeki karakterlere ayrı ayrı rol veren mülayim abimizdir. Tek gerçek(Jack) kendisi. Bu böyle biline.

(1:07:42) Otel duvarında yazıya dikkat edin, gizli mesaj olarak verilen myself (kendim) kelimesi 4 kez tekrarlanıyor. Kendim(Jack)- Kendim(Tyler)- Kendim(Marla)-Kendim(Bob).

(1:17:27) Kahramanımız kendini dövüyor. Araba kazası olan sahnede dananın kuyruğu kopuyor. Jack ve Tyler şoför kapısından binip içerideki 2 adamla beraber yol alırken bir süre sonra kaza yaşandı. Araba enkazından bir kişi çıktı, diğer üç kişi yok. O kişi elbette: Jack. Bu sahneye bakarak kaos projesi, iki adam ve Tyler’ ın gerçek olmadığı sonucunu bir kez daha çıkarabiliriz. Kaos projesi başlığı altında yaşananların hayali olduğuna buradan yola çıkarak ulaştık.

(2:12:21) Jack aslında bir zihin bölünmesi yaşadığını ve gerçeğin kendisi olduğunu fark etti. Sembolik olarak Tyler’ı öldürdü. Son sahnedeyse Marla ile uyum sağlayıp, her yeri patlatarak, zihindeki kaosu sonlandırdı. Değerlendirmemizi sonlandırırken filmin sonundaki cinsel içerikli bilinçaltı mesajını yakalamaya çalışmanızı öneririm. Dövüş Kulübü güzel bir tercih. Psikolojik filmler arasından incelemelerimiz devam edecek. İyi seyirler…

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler