Perşembe, Mayıs 6, 2021

Postpartum Depresyonu Nedir? Doğum Sonrası Depresyonu

Abone ol

Postpartum Depresyonu Nedir? Depresyon nedir? Postpartum belirtileri nelerdir? Postpartum tedavisi mümkün müdür? Depresyon tedavisi mümkün müdür? Doğum sonrası depresyonu nasıl anlaşılır? Postpartum ve depresyon riskini azaltan ve artıran durumlar nelerdir? Postpartum olarak literatürde yer alan doğum sonrası depresyonu (lohusalık depresyonu) anne ve çocuğun ruh-beden sağlığını koruma açısından dikkate alınması gereken önemli bir durumdur. Bütün çiftlerin bu konuyu önemsemesi gerektiğini düşünüyoruz. Annenin sağlığına ve bebeğin gelişimine olumlu katkı sağlamak isteyenlere yazımızda katkı sağlayacağız.

Depresyon Nedir?

doğum sonrası depresyon lohusalık depresyonu

İlk olarak ana kavramı tanımlayalım. Depresyon; derin üzüntü, fiziksel yavaşlama, değersizlik hissi, dikkat ve odaklanmada güçlük, isteksizlik, karamsarlık vb. duygu, düşünce ve davranışları belirti olarak içeren bir süreçtir. Bu belirtileri kısa süreli yaşamak depresyonda olduğunuz anlamına gelmez. Her iki cinsiyet için de depresyon riski mevcut ve yaygındır. Kadınlarda daha fazla gözüktüğü literatür taramalarından yola çıkarak söylenebilir. Depresyon ruhsal hastalıklar arasında en sık rastlananıdır.

Postpartum Nedir?

Doğum sonrası ortaya çıkan ruhsal ve bedensel çökkünlük her kadının yaşadığı normal bir süreçtir. Ancak, bu süreç zamanla dengeye ulaşmazsa durum ciddileşir. Süreç annenin hayatını ve bebeğe sağlanması gereken bakımı aksatmaya sebebiyet verir ve anne-bebek arasındaki bağın oluşmasını engellerse postpartum depresyonu oluşabilmektedir. Süreç genel haliyle depresyondan farklı değildir. Ortaya çıktığı dönem itibariyle kendine hastır. Belirti ortaklığı, teşhis ve tedavi sürecindeki benzerlikler söz konusudur.

Doğum sonrası depresyon: Hamilelik döneminde ve anneliğin biyolojik altyapısını oluşturmak için onlarca kat artan-azalan bazı hormonların seviyesi doğumdan sonra hızlı bir değişim yaşar. Ani değişim çeşitli ruhsal ve bedensel sonuçlara neden olur. Örneğin; östrojen üreme hormonu seviyesi hamilelikte yaklaşık elli katına çıkar ve doğumla beraber hızla düşer. Lohusalık depresyonu olarak da bilinen postpartum özetle doğumdan sonraki fiziksel, duygusal ve davranışsal olarak aniden beliren ve sürekliliği olan değişimlerdir. Bilimsel çalışmalar doğumdan sonraki ilk 4 haftanın kritik önem arz ettiğini göstermektedir. Ruhsal ve bedensel sağlık bu süre içinde dengeyi yakalayamazsa tedaviye başvurulmalıdır. Biyolojik sürece ek olarak bebek sahibi olmaya yönelik sosyal ve psikolojik durumlar da depresiflik düzeyini arttırabilir. Özellikle kaygı düzeyi yüksek, depresyon geçmişi olan, erken yaşta gebelik yaşayan, bebeğin sağlığından ve geleceğinden endişelenen, bedensel ve zihinsel olarak anneliğe hazır olmayan, istenmeyen gebelik süreci yaşayan, hamilelik ve doğum sürecinde destek görmeyen anne adayları daha fazla doğum sonrası depresyon riski barındırırlar.

Postpartum Depresyonun Belirtileri

Doğumdan sonra annenin içsel olarak fark edebileceği bir çökkünlük yaşanır. Bu durumun hormonal ani değişimden kaynaklanan kısmını ele aldık. Annede uyku eksikliği, iştah değişmesi, aşırı yorgunluk, gerginlik, azalan yaşam enerjisi, kendini değersiz hissetme, kendini-bebeğini önemsememe, bebeğiyle bağ kurmakta zorlanma ve ani değişen ruh hali ve davranışlarda değişim gözlemlenebilir.

Postpartum Riski Nasıl Artıyor?

Depresyon ve postpartum riski!
Depresyon ve postpartum riski!

Evrensel anlamda söylemek gerekiyor! Önümüzde olumsuz bir tablo mevcut. Hedefsiz ve plansız ilişki ve evlilik ilk büyük risk etmeni olarak karşımıza çıkıyor. Hayata dönük olan ya da olmayan her konunun eğitimi ve hazırlığı yapılırken evlilik-hamilelik, eş-anne-baba olmaya hazırlık diye bir eğitim programı yok. Deneme yanılma yoluyla başarılı ve sağlıklı süreçler oluşturmamız umuluyor. Bilgi eksikliğimiz, yanlış bilgilere sahip oluşumuz gebelik sürecinde ve doğum sonrasında anneye duygusal ve bedensel ilave yük bindiriyor.

Tedavisi Var Mı?

Postpartum ve depresyon ilaçla ve danışmanlıkla tedavi edilebilmektedir.
Lohusalık depresyonu (postpartum) ve depresyon ilaçla ve danışmanlıkla tedavi edilebilmektedir.

Depresyon tedavisinde ilaçlarla ve psikolojik destekle başarı sağlandığı net olarak bilinmektedir. Postpartum yaşayan kişiler de ilaçla ve psikolojik yardımla işlevsel hale gelebilmektedir. Annenin emzirme ve beslenme süreci dikkate alınarak planlanan ruhsal destek doğum sonrası depresyonunda başarılı tedavi sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Duygusal destek ve yeni doğuranlara özel destek gruplarına katılmak ilave iyileştirici etkiye sahiptir. Geleneksel yaklaşımda annenin doğumdan sonra yalnız bırakılmaması ve ihtiyaçlarının karşılanması gibi dikkat çeken bazı alışkanlıklar mevcuttur. Bu durum toplumun doğum sonrasında edindiği tecrübenin olumlu getirisidir. Aile ve çift danışmanlığı kapsamında gebelik öncesi ve sürecin devamında rehberlik hizmeti alınması da annenin direnç gücüne katkı sağlayacaktır.

*Güvenli bir bölgeden çıkarak travmatik bir süreç yaşayan bebeği doğuran, var eden ve onunla ilgilenmesi gereken annenin ruh halini ve bedensel sağlığını ne kadar önemsediğinizi eşler, eş adayları ve toplum olarak gözden geçirmeli eğitim ve destek planlaması yapmalıyız. Çocuk-anne-çift-aile-toplum sağlığı için buna ihtiyaç duyduğumuz apaçık bir gerçektir.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler