Perşembe, Mayıs 6, 2021

Demo-2 Misyonu SpaceX ve NASA ortaklığında gerçekleşiyor

Abone ol

Tarihi Demo-2 Misyonu, SpaceX ve NASA ortaklığında 30 Mayıs 2020 Cumartesi günü gerçekleşiyor. Bu misyon ile 2011’den beri ilk defa ABD’den Uluslararası Uzay İstasyonu’na 2 astronot gönderilecek.

Görev süresinin daha sonra belirleneceği ifade edildi; ancak ‘Crew Dragon’ isimli uzay aracı, NASA talimatıyla en az 210 gün yörüngede kalabilir. Görev tamamlandığında, NASA’nın istasyonda gerçekleşen ve Dünya’daki insanlara fayda sağlayan araştırmaların ışığında gelecekteki Ay ve Mars keşfi için zemin hazırlayan araştırmalara devam edilmesi hedefleniyor. 2024’te ilk kadın astronotun ve bir erkek astronotun ay yüzeyine indirilmesi de sıradaki planlar arasında. Aşağıdaki bağlantıdan Demo-2 Misyonu’na kalan vakti ve canlı yayını izleyebilirsiniz.

Demo-2 Misyonu Hakkında

Tesla ile otomobil piyasasını alt üst eden ve otonom sürüş yazılımlarında edinilen tecrübeleri 2002 senesinde kurduğu SpaceX bünyesinde roket ve uzay aracı teknolojilerinde kullanan Elon Musk, yeniden kullanılabilir roketler yaparak uzaya uydu ve insan gönderme masraflarını ciddi şekilde azaltmayı başarmıştı. Demo-2 Misyonu hakkında konuşmadan önce, dilerseniz uzay aracını istasyona götürmek için kullanılmak üzere tasarlanan roketlerden biri dikey iniş yapabilmeyi nasıl başarmıştı bir görelim:

Hayalden gerçeğe giden yolculuğun ilk etabı olarak amaç; SpaceX firmasının üretimi roket ve üzerindeki uzay aracı içerisindeki iki NASA astronotunun Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilmesi. Demo-2 normal şartlarda 27 Mayıs Çarşamba günü gerçekleşecekti. Misyon, astronotları istasyona bırakıp geri döndükten sonra tamamlanmış olacaktı. Uçuş kötü hava şartları ve yıldırım düşmesi tehlikesi sebebiyle fırlatmaya 17 dakika kala 30 Mayıs Cumartesi gününe ertelendi.

En büyük hayali ticari uzay yolculukları gerçekleştirmek ve Mars’ta koloni kurmak olan Elon Musk, yeterli finansal güce ve uzay tecrübesine ulaştığında önce Ay’da, ardından Mars’ta ilk kolonileri kurmak istiyor. SpaceX’i benzeri kar amaçlı uzay firmalarından ayıran da, elde edilen kazancın nihai amacının Elon’un Mars hayalini gerçekleştirmek olması. Sanal alışverişi güvenli hale getiren PayPal’ı kurduğundan bu yana güneş enerjisi ve tünel kazıcılığı dahil elini attığı her sektörde devrim yaratan Musk’ın defalarca dile getirdiği üzere en büyük hayali, bir gün insanoğlunun çok gezegenli bir canlı türü olması. NASA 2010’dan bu yana SpaceX gibi özel kuruluşların tutunabilmesi ve büyüyebilmesi için 6 milyar dolar harcadı. SpaceX ve Boeing de bu bütçeden aslan payını alan iki şirket oldu.

Demo-2 ve Crew Dragon

NASA astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley, SpaceX’in ürettiği ‘Crew Dragon’ uzay aracında uçacak ve yerel saat ile 15:22’de taksi hizmeti veren ‘Falcon 9’ roketiyle fırlatılacaklar. Yaklaşık 24 saat içinde, ‘Crew Dragon’ buluşma ve uzay istasyonuna yanaşma pozisyonunda olacak. Uzay aracı bunu özerk olarak yapmak için tasarlandı. Ancak uzay aracındaki astronotlar istasyona yaklaşımı ve kenetlemeyi dikkatle izleyip bir aksaklık durumunda uzay aracının kontrolünü alıp kenetlemeyi gerçekleştirecekler. Bu uçuşun bir diğer önemiyse ilk defa özel şirkete ait bir uzay aracının astronot taşıyacak olması.

blank
Crew Dragon

Robert Behnken ve Douglas Hurley

NASA astronotları Behnken ve Hurley, uzay aracı sistemlerini yörüngede ilk kez test edecekler. Bu iki astronot, SpaceX’in yeni nesil insanlı uzay aracı üzerinde çalışmaya ve eğitime başlayan ilk astronotlar arasındaydı ve uzay aracı üzerindeki çeşitli görevler de dahil olmak üzere kapsamlı test pilotu ve uçuş deneyimleri için seçildi.

Demo-2 NASA
Demo-2 Astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley

Behnken görev için ortak operasyon komutanı olacak; buluşma, yerleştirme ve çıkarma gibi faaliyetlerden ve araç uzay istasyonuna yerleştirildiğinde Demo-2 faaliyetlerinden sorumlu olacak. Behnken, 2000 yılında NASA astronotu olarak seçildi ve iki uzay aracı uçuşunu tamamladı. Ayrıca Mart 2008’de STS-123 ve Şubat 2010’da STS-130’u uçurdu ve her görev sırasında üç uzay yürüyüşü yaptı. Missouri, St. Anne’de doğdu, Washington Üniversitesi’nden fizik ve makine mühendisliği lisans derecesi aldı ve California Teknoloji Enstitüsü’nden makine mühendisliği yüksek lisans ve doktora derecesi aldı. NASA’ya katılmadan önce Behnken, ABD Hava Kuvvetleri’nde bir uçuş testi mühendisiydi.

Demo-2 SpaceX
Nasa Astronotları Robert Behnken ve Douglas Hurley

Hurley, Demo-2’nin iniş ve kurtarma gibi faaliyetlerden sorumlu komutanı olacak. Kendisi 2000 yılında astronot seçildi ve iki uzay uçuşu yaptı. Hurley, Temmuz 2009’da hem STS ‐ 127 ve Temmuz 2011’de son uzay mekiği görevi STS ‐ 135 için pilot ve baş robot operatörü olarak görev yaptı. New York yerlisi olarak Endicott’ta doğdu. Louisiana’daki Tulane Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden ve Maryland’daki ABD Deniz Test Pilot Okulu’ndan mezun oldu. NASA’ya katılmadan önce ABD Deniz Piyadeleri’nde bir savaş pilotu ve test pilotuydu.

KaynakNASA
Bige Çaktı
Bige Çaktı
Yazma merakı çevirmenlikle buluşmuş, öğretmenlik eşlik etmiş...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler