Corona Virüsü Nasıl Ortaya Çıktı? Önlem İçin Ne Yapmalıyız!

Abone ol

Evet arkadaşlar bir corona virüsü olan ve bilimsel olarak Covid-19 adlandırılan virüs hakkında konuşulmayanları konuşacak ve tartışacağız. Bu ABD’nin oyunu mu? Yarasa çorbası vitamin deposu mu? Pangolin de yenir mi? Maskeler? Sahi onlar bizi korur mu? Peki ya korumazsa? Sizce de sevdiklerimizle vedalaşma vakti mi geldi? SARS, MERS, EBOLA, Domuz ve kuş gribi bu hastalıklara ne oldu?

Corona virüsü

Corona Virüsü ABD oyunu mu?

Son yıllarda her şeyin altında ABD’yi arayıp arkasında da İsrail var diye düşünüp büyük oyunu görmek moda oldu. Büyük oyunu görmenin verdiği hazzı yaşamayı bende isterdim. Biraz verilere bakalım ve bu oyunu görmeye çalışalım. Bakalım bu hazzı yaşayabilecek miyiz? Başlıyoruz!!

ABD ve Çin ticaret savaşı içerisinde ABD Çin’e diz çöktürmek için bu virüsün pimini çekti ve Wuhan’a attı. Çok yüzeysel bakarsak mantıklı geliyor. Çin, ekonomik olarak büyük zarar etti de bu durum ABD’ye yaradı mı? 12 Mart tarihinde New York borsası 1987’den beri en sert düşüşünü yaşadı ve 16 Mart itibariyle Fed faizleri sıfırladı. Petrol fiyatları 2016’dan beri ilk defa 30 doların altında. Dünyanın en büyük petrol tüketicisi olan ABD petrolü kayalardan çıkarma maliyeti 50-55 dolar! Ve Çin ABD’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında geliyor. Çin ekonomisinin bu şekilde çökmesi, borsaların alt üst olması 3 Kasım 2020’de seçime girecek ABD’nin işine gelmez. Kim çöken bir ekonomi ile seçmenlerin karşısına çıkmak ister ki? Ayrıca, Amerika bunu yapacak olsa en büyük düşmanı olan Rusya’ya yapardı. Rusya, Kuzey Kore, İran gibi ülkeler dururken ticaret ortağı olan Çin’e bunu yapıp kendi ekonomisini zora sokması beklendik bir hamle olamaz.

O zaman suçlu Rusya mı?

Petrol fiyatlarının düşmesini isteyecek son ülke muhtemelen Rusya’dır. Durmuş bir dünya ekonomisi petrol ve doğal gaz ihracatıyla ayakta kalan Rusya’nın iflası demektir. Suçlu Rusya da olamaz.

blank

Peki Suçlu Kim?

Tüm bunlar Çin yarasa yerken yarasın demediği için mi oldu? Sanırım bu görüşte geçerli değil. Corona virüsler kedi, köpek, yarasa, yılan, pangolin vs. pek çok hayvanda hastalık yapar. Uzun zamandır bu bilinen bir gerçek. Ancak hayvanlardan insanlara bulaşmaz. En azından bu yıla kadar bulaşmazdı. Hatta insanlarda Human Corono Virüs oldukça sık görülür ve bu virüs de hayvanlara bulaşmazdı. Muhtemelen virüs Wuhan’da insanlara bulaşabileceği bir mutasyon geçirdi ve cin şişeden çıkmış oldu.

Yapılan DNA analizleri Covid-19’un pangolinlerde görülen corona virüs ile %99 benzerlik gösterdiğini görüyor. Muhtemel o ki; suçlu pangolin yiyenler ya da yakın temasta bulunanlar. Ayrıca kültür ortamında yetişmeyen tüm canlıları yemek tehlike arz edebilir. Yani her bakımdan Wuhan patlamaya hazır bir bombaydı. SARS ve Veba’nın da bu bölgede görülmesi tesadüf değildi. Kısacası, öküz altında buzağı aramaya gerek yok. Suçlu Çin mutfağı! SARS, MERS ve EBOLA dünya üzerinden şimdilik silinirken Domuz ve Kuş gribi endemikte olsa da hasta edebilmektedir. Umarız ki; Covid-19’da unutulanlar kervanına katılır.

blank

Maskeler! Sahi onlar bizi korur mu? Peki ya korumazsa?

Öncelikle maskenin koruyucu olması için mikrofiltrasyon özelliğinin olması gerekiyor. Covid-19 büyüklüğü 0.14 mikron ve altında olduğu düşünülürse, maskelerin çok önemli bir kısmı etkisiz. 50, 100 liraya satılan maskelerde bu özelliği beklemeyin. Ayrıca maske takmak el yüz temasını arttırdığı ve ağız bölgesinde virüslerin tutunabileceği nemli alan sağladığı için ayrıca bir risk oluşturuyor. Sağlıklı insanların maske takması görünen o ki riski arttırıyor. Ancak hasta olanlar takması bulaştırıcılığı azaltıyor. Tercih sizin gözleri açık bırakan 20 liralık maskeleri boşuna takmamanızı öneririm.

Corona virüsü

Corona Virüsü Ya bulaşırsa?

Endişelenmeyin! Risk büyük, ancak bulaşması da dünyanın sonunu getirmiyor. 40 yaş altında öldürme oranı 1000’de 2 ve ölenlerin %80’i kronik hastalığı olanlar. Gerekmedikçe dışarı çıkmayalım ama olursa da dünyanın sonu değil. Yine şunu söylemek isterim ki, hastaların %80’inin hastaneye dahi gitmesine gerek yok. Risk grubundakiler ayrıca dikkat etsinler mümkünse bir süre varsa şehirden uzaklaşıp köylerine gitsinler.

Özetlemek gerekirse, corona virüs hastalığı bir mutasyon sonucu ortaya çıktı, sosyal ve ekonomik olarak tüm dünyaya zor günler yaşatıyor.  Ancak bulaşması dünyanın sonunu da getirmiyor. Maskelerinde önemli bir koruyuculuğu yok ve bize düşen hastalık SARS gibi gündemden düşene kadar mecbur kalmadıkça dışarı çıkmamaktır.

Cüneyt Albayrak
Cüneyt Albayrak
Biyolog, Tıbbi Parazitoloji Uzmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler