Bubonik Veba Görüldü! Çin’de Yeni Pandemi Endişesi!

Abone ol

Covid-19 Pandemisinin çıkış kaynağı olarak kabul edilen ve şu anda bu pandemi ile mücadele eden Çin’de şimdi de yeni bir pandemi riski ortaya çıktı. Çin’e bağlı İç Moğolistan’da bubonik veba görüldü! Hastalık daha önce defalarca pandemiye yol açtı ve insandan insana bulaşabiliyor. Çin’de ortaya çıkan bubonik vebası, Covid-19 pandemisi gibi dünyada yayılıp etki bırakabilir mi?

Bubonik Veba Nedir?

Hastalığa Yersinia pestis adlandıralan bir çeşit enterobakteri neden olur. Hastalık Covid-19 gibi virüs değildir, bakteridir. Bu bakteri ilk olarak Çin’de görülmüş ve tarih boyunca defalarca pandemiye neden olmuştur. Yüz milyonlarca insanın ölümünden sorumludur. Özellikle Avrupa’da oldukça yıkıcı sonuçlar doğurmuştur.

Bubonik Vebanın ‘Hıyarcıklı Veba’ Belirtileri Nelerdir?

Pandemiye neden olabilen bakteri vücuda girdikten 3 ile 8 gün sonra belirti göster. Başlangıçta pek çok hastalıkta ortak olan Covid-19 olduğu gibi yüksek ateş, sıtma da olduğu gibi üşüme duygusu, pek çok hastalıkta başağrısı ve ishal. Ancak bubo adı verilen, lenf bezi şişmeleri karakteristiktir. Akla bubonik vebayı getirir.

Bubonik Veba Nasıl Bulaşır? İnsandan İnsana Bulaşır mı?

Bubonik veba
Rat

Bubonik vebanın insanlara hantavirüs gibi farelerden bulaştığı düşünülse de aslında tam olarak böyle değildir. Hastalık pirelerin sokmasıyla insanlara ve kemirgenlere bulaşır. Fareler de insanlar gibi bu bakterinin bir kurbanıdır. Ancak farelerden insanlara oldukça kolay bulaşır. Çiftçilik ve avcılıkla uğraşanlar bu hastalık için riskli grubu teşkil ederler. En kötüsü ise hastalık insandan insana rahatlıkla bulaşır ve pandemiye neden olabilir. Ancak Covid-19 gibi solunum yolu ile bulaşmaz ve bulaştırıcılığı oldukça düşüktür.

Bubonik Vebanın Tanısı Nasıl Konulur? Tedavisi Var mıdır?

Bubonik veba tanısı kan tahlilleri ve biyopsi ile rahatlıkla konulabilir ve çok uzun yıllardır da tedavisi vardır. İlk 20 saat içinde tedaviye başlanırsa, iyileşme oranı %100’de 100’dür. Tedavide çeşitli antibiyotikler kullanılır. Umut edelim ki Çin bubonik vabayı bir pandemiye dönüşmeden kontrol altına alır.

Güncel haberler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, sitemizin “Haberler” kısmını inceleyebilir ve Google Haberler‘den bizi takip edebilirsiniz.

Cüneyt Albayrak
Cüneyt Albayrak
Biyolog, Tıbbi Parazitoloji Uzmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler