Cin Tonik Kokteyl Nasıl Yapılır? En Kolay Kokteyl Tarifi

Abone ol

Yaz aylarının boğucu sıcaklarında pratik buzlu alkol ve kokteyller yapmayı çoğumuz isteriz. Bu yazımızda yapımı en kolay olanlardan Cin Tonik Kokteyl tarifini vereceğiz. Cin Tonik, yapımı hem malzeme hem de hazırlanış bakımından belki de en pratik kokteyldir. Peki bu kokteyl nedir? Cin ve Tonik veya halk arasında Cin tonik, büyük miktarda buzun üzerine dökülerek yapılan bir highball bardak kokteylidir. Cin tonik oranı tada, cinin kuvvetine, eklenen diğer içeceklerin oranına göre değişir. Genellikle bir dilim veya parça limon dilimi ile süslenir. Öncelikle belirtmek istiyorum ki normal limon kullanmanızı tavsiye etmem. Farkı yaratan misket limon.

Cin Tonik Kokteyl Malzemeleri

Kokteyl Malzemeleri

Yapılması en kolay kokteyl olan Cin Tonik için fazla malzeme gerekmiyor. Tonik olarak Schweppes Tonik tavsiye ederim. Hem eski bir marka hem de içeceklerini kesinlikle lezzetli buluyorum. Limon olarak da dediğim gibi normal limon yerine misket limon kullanmaya çalışın. Bu tarif için 3 adet limon yeterli. Buzların da büyük boy olmasına dikkat edin.

Cin Tonik Kokteyl

Cin Tonik Kokteyl tarifimizin son ürünü adından da görüldüğü üzere Cin. Cin için herhangi marka vermek istemiyorum çünkü pek çok marka her bir kişi için lezzetli ya da çok kötü olabilir. Bu tamamen size özgü damak tadına bağlı tercihlerden. Evet, yalnızca bu 3 ürünle pratik ve leziz bir kokteyl hazırlayabilirsiniz.

Peki ya cin nedir? Cin, ilk olarak 1600’lü yılların ortalarında Hollanda’da Dr. Franciscus de la Boe tarafından üretilen, adını ana aroması olan Genever kelimesinden türetilen ardıç meyvesinden almıştır.

Hangi Bardak Kullanılmalı? Highball Bardağı

Cin Tonik Kokteyl

Cin Tonik Kokteyl için çok tercih edilen Highball Bardağı kullanmanızı tavsiye ediyorum. Peki bu Highball Bardağı nedir? 240-350 mililitre hacmindeki düz tabanlı bir bardak çeşidi olan Highball, kokteyllerin ve bazı karışımların servisinde kullanılır. Bu bardak, Old Fashioned bardaktan daha uzun olup, Collins bardağından daha kısa ve geniş yapılıdır. Highball Bardağını incelemek isteyenleriniz için link bıraktım. Ürüne göz gezdirip beğendiğiniz takdirde Trendyol üzerinden satın alabilirsiniz.

Cin Tonik Kokteyl Nasıl Yapılır?

Cin

Yazının başında dediğimiz gibi yapımı çok basit. Gerekli malzemeleri söyledik. Kısaca malzemeler; Cin, Tonik, Misket Limon ve Buz. İlk olarak Highball Bardağımızın içine bolca buz küpleri atıyoruz. Jigger ölçeğimizin küçük tarafıyla 2 ölçek cin koyuyoruz ardından yarım misket limon sıkıyoruz. Misket limonu sıktıktan sonra toniği bardakta 1 – 1,5 parmak boşluk kalacak şekilde dolduruyor ve karıştırıyoruz. Son olarak 3 çeyrek misket limonunu içine ekliyoruz. Ardından afiyetle içiyoruz.

Dilerseniz en güzel yaz aylarında içilebilecek 10 kokteyl tarifi verdiğimiz yazımızı da okuyabilirsiniz. Sağlıcakla kalın!..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler