Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Chin Tucking Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Abone ol

Chin tucking yani çene germe egzersizi herhangi bir ekipman olmadan her zaman, her yerde yapabileceğiniz bir egzersiz. Bu dijital çağda, çene germe egzersizi her yaştan insan için bir zorunluluktur. Boyun stresini azaltmaya, postürü iyileştirmeye, kas gücünü arttırmaya ve kasları gevşetmeye yardımcı olabilir.

Bir ekranın önünde çok fazla zaman harcıyorsanız, bu egzersiz sizin için harika. Ayrıca boynun öne eğik olması durumunu (Forward Head Posture) ve kötü boyun duruşunu iyileştirir ve düzeltir.

Egzersiz oldukça basittir, çeneyi içe doğru sıkıştırarak vücudun geri kalanıyla aynı hizaya getirmek ile yapılır. Bu egzersiz daha önce hakkında yazdığım Mewing ile birlikte yapılırsa duruşunuza ve yüz gelişiminize de katkı sağlayacaktır.

Chin Tucking Nasıl Yapılır?

Chin Tucking, otururken veya ayaktayken yapılabilir. Yeni başlayanlar kolayca bu maddeleri uygulayarak yapabilirler.

  • Dik oturun ve kulaklarınızla omuzlarınız aynı hizada iken düz bir şekilde öne bakın.
  • Çeneye baş parmağınızı yerleştirin.
  • Parmağınızı hareket ettirmeden, çenenizi ve başınızı geriye doğru dümdüz bir şekilde bir gerginlik hissedene kadar çekin.
  • Mümkünse 5 saniye basılı tutun.
  • Başınızı yeniden düz bir şekilde öne bakar pozisyona getirin.
  • Toplam 10 kez tekrar edin.

Bu egzersizi, üst ve alt sırtı düz bir duvara yaslayıp başınızın arkası duvara değene kadar geriye doğru çekerek yapmak daha kolaylaştırabilir. Egzersizi tekrar etmeden önce vücudunuzun normal duruşuna dönmesine izin verin.

İlgili resim

İlk başlarda, düz bir şekilde geriye gitmek için parmağı bir referans noktası olarak almak yardımcı olabilir. Chin tucking, yapmak daha rahat hale geldikçe, parmağı çenenin ucunda tutmak artık gerekli olmayacaktır.

Chin tucking egzersizini günlük yaşamınızda nasıl uygulamanız gerektiğine dair kesin bir kural yoktur. Bazı kaynaklar, bir sette 10 kere chin tucking yapmanızı ve bunu her gün yaklaşık 5-10 kez tekrarlamanızı önerir. Bu da bana mantıklı bir rutin olarak geliyor.

Chin Tucking Egzersizinin Faydaları

Boyun ağrısını azaltır.
Boyundaki kas spazmını azaltır.
Beden duruşunuzu iyileştirir.
Boyun kaslarını gevşetir.

Chin Tucking Egzersizinin Düzeltebileceği Durumlar

Boyun ağrısı.
Boyun fıtığı.
Boyun kası spazmı.
Boyun sakatlığı.
Boynun öne eğik olması durumu.
Boyun artriti.
Servikal sinir tıkanıklığı.
Stres.
Baş ağrısı.

Eray Aydın
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler