Çek Cumhuriyeti ABD’yi Seyahat Yasağından Muaf Tuttu

Abone ol

Çek Cumhuriyeti, ABD televizyon ve film yapımlarına Avrupa Birliği seyahat yasağından muafiyet verdi.

CBR (Comic Book Resources) Sitesi’nin haberinde bildirdiğine göre; Çek Cumhuriyeti ABD televizyon ve film yapımlarında çalışanları Avrupa Birliği koronavirüs seyahat yasağından muaf tuttu. Haberin detayları yazımızın devamında.

Çek Cumhuriyeti
Çekya

Bildiğiniz üzere Koronavirüs dolayısıyla ülkeler sınırlarını bir süreliğine kapatmıştı, bugün hala ülkeler arası seyahatlere tam anlamıyla başlanmış değil. Büyük ölçüde seyahat kısıtlamalarından başta turizm ve ticaret üzere sinema sektörü de nasibini aldı. Pek çok yapım ya yarım kaldı ya da ayrılan büyük bütçelere rağmen Koronavirüs Pandemisi’nin gelecek planlarının önüne belirsizlik seti çekmesiyle birlikte iptal edildi.

Çek Cumhuriyeti Film Komisyonu, ülkede çekilecek Hollywood filmleri ve televizyon yapımlarına yönelik ilgililere bir mektup gönderdi. Komisyon başkanı Pavlína Žipková, Hollywood yöneticilerine şunları yazdı: “Avrupa Birliği‘nin ABD‘ye seyahat yasağı ilan etmesiyle ilgili olarak, lütfen bunun sadece ekonomik işçiler için değil, turizm seyahatçileri için geçerli olduğunu beyan etmeme izin verin. Çek Cumhuriyeti.” Bahsi geçen muafiyet, Amazon’un Carnival RowFalcon ve Winter Soldier gibi yapımların virüs tarafından askıya alındıktan sonra nihayet çekimlere devam etmelerine izin verecek.

blank

Komisyon Başkanı Kovipková, Çek Cumhuriyeti Kültür Bakanı Lubomir Zaoralek ve Çek Film Fonu Direktörü Helena Bezdek Frankova ile birlikte ABD‘li oyuncu ve çekim ekiplerinin ülkeye daha sorunsuz girmesini sağlamak için iki belge imzaladığının da altını çizdi.

Seyahat yasağı ne zaman kalkıyor?

Mektup, Avrupa Birliği‘nin 1 Temmuz‘da yasağı kaldırıldıktan sonra Avrupa’ya seyahat etmeyi onaylayan 14 ülkenin bir listesini yayımlamasının ardından ortaya çıktı. Yasak artışı ABD, Çin ve Brezilya‘yı hariç tutuyor, zira her ülke COVID-19 vakalarında artış görmekte.

blank

Prodüksiyon başkanı David Minkowski, birkaç Hollywood stüdyosunun onu, Macaristan ve Romanya’nın da muafiyet sunacağı için yapımlarını Prag, Budapeşte ve Bükreş‘teki stüdyolarına taşıma konusunda aradığını söyledi. Yetkili, “ABD’deki ve ayrıca bazı Avrupa ülkelerindeki sıcak noktalardan güvenli yerler arıyorlar.” açıklamasında bulundu.

Dünya gündeminden daha fazla özgün film ve dizi içeriği için bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir; ayrıca film ve dizi haberlerini linklerden okuyabilirsiniz. Sağlıkla, film ve dizilerle kalmanız umuduyla!

KaynakCbr

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler