Cumartesi, Kasım 26, 2022

Çay Nasıl Toplanır? Çay Kesme Motoru Nedir? Kürt Çay İşçileri Gürcülerin Yerini Alabilecek mi?

Abone ol

Çay Nasıl Toplanır?

Çay Nasıl toplanır
Çay toplayan çiftçi

Çay nasıl toplanır? Yazının kapak fotoğrafında çayın en son bardaktaki halini görmüştük, bir üst resimse çayın ilk hali çayın üretici ile buluştuğu ilk an. Çay bitkisi (Camellia sinensis) ‘çay makası’ adı verilen özel bir makas ile çay kesilir. Makas açılır, çay filizleri torbanın içine düşer, torba dolduğunda çay sergisi denilen bir çeşit bohçaya konulur. Yöre halkı bunu çay sergisi olarak adlandırır. Bir çay işçisi ortalama günlük 250 kg ile 600 kg arasında çay kesebilir ve günlük 250 lira civarında kazanır.

Çay Nasıl toplanır
Çay Sergisi

Çay sergileri sıkıca bağlanır ve çay alım yerlerine götürülür. Yalnız şöyle bir sorun vardır. Çay tarları genelde dağ yamaçlarında bulunur. Çay sergilerinin buralardan taşınması oldukça zahmetlidir.

blank
Çay tarlası

Yukarıdaki resimde çay tarlasındaki toplanan çayları arabaların girebileceği yollara kadar sırtında veya ilkel teleferiklerle taşırlar. Aşırı güneşli ve yağmurlu havalarda ortalama 30 – 50 kg olan çay sergilerini insan sırtında taşımak oldukça zordur. Yamaçlar çok dik ve engebeli olduğu için bu taşımanın hayvanlar ile yapılması mümkün değildir. Çayın macerası bitmedi devam ediyoruz. Çay sergileri en sonunda çay alım yerlerine götürülür.

blank

Çaylar, çay alım yerinde tartılıp satıldıktan sonra çay işçileri tarafından küreklenir. Bu bir çeşit havalandırmadır. Çay havalandırılmadan uzun özelliğini kaybeder. Bu yüzden küreklenir.

Çay Nasıl toplanır

Çay işçiler tarafından küreklendikten sonra, büyük kamyonlara yüklenir orada işlenir ve marketlerdeki yerini alır.

Çay Kesme Motoru Nedir?

Çay Nasıl toplanır

Pandemi nedeniyle işçi sorunu yaşayan üreticiler sorunu çay motoruyla çözmeye çalışsa da kullanımı çay üzerinde kimyasal madde bırakması nedeniyle yasaklanmıştır. Ayrıca kullanılabileceği arazi miktarı oldukça sınırlıdır.

Kürt Çay İşçileri Gürcülerin Yerini Alabilecek mi?

Çay üreticileri her yıl çaylarının toplama, taşıma ve satım işlerini Gürcistan vatandaşlarına yaptırmaya alışmıştı. Gürcüler hem çalışkan, anlayışlı hem de uygun ücretle çalışmaları nedeniyle üreticilerin gönlünde taht kurmuştu. Çay üreticileri, fındık üreticileri gibi Kürt vatandaşlarımızı tercih etmiyordu ve paramız yurt dışına gidiyordu. Burada 100 milyon dolar gibi ciddi bir rakamdan bahsediyorum. Bu yıl bu para ülkemizde kalacak ve kendi ülkemiz kalkınmasında kullanılacak. Ümit ederiz ki bu yıl milat olur. Bundan sonra fındık işçilerinde olduğu gibi yerli işçilerimizden faydalanmaya devam ederiz.

Yaş Çay Ödemeleri ve Budama Bedelleri

Mayıs ayında üreticilerdan ÇAYKUR tarafından alınan 107.021.926 Kg yaş çayın karşılığı olan 350 Milyon TL’nin ödemeleri 29 Haziran 2020 başlanılmış olup, ödemeler iki gün içerisinde tamamlanacaktır. Haziran ayı ödemeleriyse muhtemelen Ağustos ayında yapılacaktır. Özel sektör ödemeleriyse değişkenlik göstermektedir. Çay budama bedelleri ise 26 Haziran Cuma günü itibariyle üreticilerin banka hesaplarına aktarılmıştır.

Cüneyt Albayrak
Cüneyt Albayrak
Biyolog, Tıbbi Parazitoloji Uzmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler