Başarı Sıralaması Şartı Olan Bölümler Nelerdir?

Abone ol

Başarı Sıralaması Şartı Olan Bölümler Nelerdir? başlığıyla beraberiz. Ülkemiz genelinde milyonlarca genci kapsayan sınav hazırlıkları tüm hızıyla devam etmekte. Bu süreçte öğrencilerimizin dikkate alması gereken önemli başlıklar var. Tercih ve yerleşme sürecinde bölümlerin başarı sırası şartı kriter olarak karşımıza çıkacak. Konuyu netleştirmek için YÖK tarafından belirlenen başarı sıralamalarını ve ilgili bölümlere gelen son değişikliği inceleyeceğiz. Başarı sıralaması şartı nedir? Bölümlerin başarı sırası şartı hangi yıl geçerli olacak? Başarı sırası şartı olan bölümler hangileridir? Bu bölümlerden hangilerinde değişiklik oldu? Tıp fakültesi başarı sıralaması şartı var mı? Hukuk fakültesi başarı sıralaması şartı var mı? Kısacası hangi bölümler bu kapsamda! Birçok bölümle ilgili sizin de aklınızda var olduğunu düşündüğümüz soruları cevaplandıracağız.

Tyt ve Ayt sınavları neticesinde ortaya çıkacak olan sıralamalara göre tercihler yapılmaktadır. Basit manada bunu bütün öğrencilerin bildiğini düşünüyoruz. Başarı sırası şartı olan bölümlerde ise sıralama şartına sahip olmayan öğrenci istese de tercih ekranında o bölümü seçemeyecektir. Örnek: 80 bin sınırı olan bölümü tercih etmek isteyen 81 bininci adayın tercih hakkı yoktur. 2021 yılında sıralama sınırı bulunan bölümler: Tıp, Eczacılık, Diş hekimliği, Hukuk, Öğretmenlik, Mimarlık ve Mühendislik bölümleridir. Bu bölümler haricinde sıralama şartına sahip bölüm şimdilik yoktur. 2022 yılına yönelik ise şu anlık bir adet düzenleme kararı alınmıştır.

2021 Başarı Sıralaması Şartı

blank
BÖLÜMPUAN TÜRÜBAŞARI SIRALAMASI
HukukEşit A. En düşük 125000
Mühendislik (Orman, Ziraat,
Su Ürünleri, Ağaç İşleri hariç)
Sayısal  En düşük 300000
 MimarlıkSayısal En düşük 250000
TıpSayısalEn düşük 50000
EczacılıkSayısal  En düşük 100000
Diş HekimliğiSayısalEn düşük 80000
Öğretmenlik (PDR dahil)Say-Söz-Dil-Eşit A. En düşük 300000
-2021-

Adayların Resim-Müzik-Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümlerinin özel yetenek sınavlarına girebilmeleri için TYT 800000 sıralama sınırına sahip olmaları gerekmektedir. Bunlar haricinde özel yetenek gerektiren bölümlere ham 150 ve üzeri TYT puanı ile başvurulabilir.

Hukuk Fakültesi Başarı Sırası Şartı

2022 Yılında uygulanacak olan değişiklik ise Hukuk Fakültesi aittir. 125 bin olan başarı sıralaması şartı 100 bin olarak güncellenmiştir.
2022 Yılında uygulanacak olan değişiklik ise Hukuk Fakültesi aittir. 125 bin olan başarı sıralaması şartı 100 bin olarak güncellenmiştir.

Hukuk Fakültesi başarı sırası şartı deşikliği için resmi açıklama: “Yeni YÖK” olarak, ülkemizdeki “hukuk eğitimine” ulaşma imkan ve seçeneklerini arttırmak için “sosyal adalet ve fırsat eşitliği” ilkeleri çerçevesinde çalışırken, eğitim öğretimde nitelik ve kalitenin düşmemesi, bilakis yükseltilmesi temel hedefimiz. Hukuk fakültelerimizdeki eğitim ve öğretim programlarının niteliğini teminen; “Asgari Öğretim Üyesi Sayısı Şartı”, “Hukuk Meslekleri İcra Sınavı” ve “Başarı Sıralaması Şartı” gibi bir dizi tedbir aldık, almaya da devam ediyoruz. Bu kapsamda son olarak “Adalet Bakanlığı’nın ilettiği talebi de dikkate alarak” hukuk fakültelerine yerleştirmedeki başarı sıralaması şartını “bu sene değil, önümüzdeki sene (2022 YKS) yerleştirmelerinde geçerli olmak üzere” 125.000’den 100.000’ e yükseltme kararı aldık.(…)Bu kapsamda almış olduğumuz bu yeni kararın ülkemizdeki hukuk eğitimi açısından hayırlara vesile olmasını temenni ederiz.” açıklaması yapıldı.

Tüm bölümlerle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler; kazanan öğrencilerin profillerine, ortalama netlere ve diğer istatistiklere tıklayarak ulaşabilirler.

blank
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler