Perşembe, Mayıs 6, 2021

Zübük Romanı Özeti Aziz Nesin Kitapları

Abone ol

Zübük Romanı Özeti Aziz Nesin Kitapları başlığıyla karşınızdayız. Bir nefeste bir kitap tanıtmaya devam ediyoruz. Zübük romanının; özeti, konusu, teması, türü, kahramanları, eserdeki olayın nerede ve ne zaman yaşandığı, olayın gerçek olup olmadığı, Zübük’ ün kim olduğu vb. merak edilen soruların cevapları için okumaya devam edebilirsiniz.

Eser Hakkında

blank
Zübük Romanı: Aziz Nesin tarafından kaleme alınmış olup ilk kez 1961 yılında yayınlanmıştır.

Zübük romanı Aziz Nesin tarafından kaleme alınmış olup ilk kez 1961 yılında yayınlanmıştır. Yazarın en çok okunan ve bilinen eserlerindendir. 272 sayfalık akıcı ve yalın bir dile sahip etkileyici bir memleket hikayesidir. Tür olarak; siyasi eleştiri ve komedi içeriğine sahiptir. Eser 1980 yılında sinamaya uyarlanmıştır. Filmin başrolünü sevilen oyuncu Kemal Sunal üstlenmiştir. Olay örgüsü Türkiye-İran sınırında bir kasabada geçmektedir. Yıllar sonra yazarın Sivas ziyaretinde ise herkes olayın kendi yöresinde geçtiğinde ısrarcı olmuştur.

Kitabın Özeti ve Değerlendirmesi

Aziz Nesin: "İt kağnı gölgesinde yürür de kendi gölgesi sanırmış."
Aziz Nesin: “İt kağnı gölgesinde yürür de kendi gölgesi sanırmış.”

Eser: Babadan oğula nesilleşmiş, gücü elinde tutan, para ve söz sahibi olan insanların (köy halkı) kendi elleriyle söz ve umut tüccarı hemşehrilerine (zübük) kandırılma sürecini içermektedir. Büyük bir aldanış ve yükseliş hikayesine şahit olacaksınız. Türlü oyun ve kandırmacalarla köylülerini aldatan İbrahim Bey’in yükselerek belediye başkanlığına oradan da vekilliğe kadar uzanış sürecinde; güvenin, doğruluğun, dostluğun, düzenin ve halkın çöküşü, tatlı dilli bir düzenbazın ise yükselişine tanıklık edeceksiniz. Köyde sözü geçen, köyün ileri gelenlerini hatta öğretmen dahil ayağına gelen herkesi kandırıp maddi-manevi kullanan Zübükzade uyanık oyunlarını sunmak için sizi bekliyor. Roman, bazen başvekilden geldiği söylenen bir mektupla bazen de yüksek perdeden vaatlerle halkı kandıran ve kandırılmaya doymayan ahalinin halini güldürerek bizlere sunuyor.

* Zübük bizden birisi, bu kitap bizim toplumumuzun ve yönetimimizin bir dönem özeti, tekrar tekrar okumak gerek.

Zübük Romanı Kahramanları:

Zübükzade İbrahim: Başkahramanımız. Olayların ve sürecin yöneticisi kendisidir.

Sabri Ağa, Terzi Cemali, Kalaycı Kör Nuri, Başgedikli İhsan Efendi… isimleri elbette arttırmak mümkün ancak bu gereksiz gayrete girmedik. Bir kişi yada yüz kişi hepsi aynı tutum ve davranışlarla defalarca aldanarak eserde karşımıza çıkmaktalar.

Romandan Alıntılar:

”Biliyorum çürümüş bir toplumumuz var. Nice uğraşsak da bu çürümüş toplum içinde bizler sağlam kişiler olarak kalamayız.”

”Oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onları biz, kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz.”

”Bu zübükler her yerde var, biz zübükler nerde varsak, onlar da orda…”

“İt kağnı gölgesinde yürür de kendi gölgesi sanırmış.”

Tanıdığınız Zübük Var Mı?

Şimdi çok iyi anladım ki, Zübük bir tane değil, biz hepimiz birer zübüğüz.
Şimdi çok iyi anladım ki, Zübük bir tane değil, biz hepimiz birer zübüğüz.

Geçerliliğini bazı yönleriyle hala koruyan zübüklük kavramı yaşanmaya ve uygulanmaya devam ededursun. Biz çevrenizde olup bitenleri daha iyi gözlemlemeniz için sorumuzu sormuş olalım.

…”Şimdi çok iyi anladım ki, Zübük bir tane değil, biz hepimiz birer zübüğüz. Bizim hepimizin içinde zübüklük olmasa, bizler de birer zübük olmasak, aramızdan böyle zübükler büyüyemezdi. Hepimizde birer parça olan zübüklük birleşip işte başımıza böyle zübükler çıkıyor. Oysa zübüklük bizde, bizim içimizde. Onları biz, kendi zübüklüğümüzden yaratıyoruz. Sonra kendi zübüklüklerimizin bir tek Zübük’te birleştiğini görünce ona kızıyoruz.”

Diğer kitap özetimizi okumak için tıklayabilirsiniz. Okuduğunu anlayanlara selam olsun.

Orhan Demir
Orhan Demir
Psikolojik Danışman

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler