Cumartesi, Mayıs 15, 2021

ASMR Nedir? ASMR Etkileri Nelerdir? Neden Popüler Oldu?

Abone ol

ASMR Nedir? ASMR etkileri nelerdir? ASMR videolarının popüler olmasının nedenleri nelerdir? Gelin birlikte bu yazımıza göz atalım. Son dönemlerde herkesin karşısına çıkan kavramlardan biri değil mi? İlla ki bu kavramla karşılaşmışınızdır. “Ya evet gerek Youtube gerekse diğer sosyal medya kanallarından gözümüze çarptı.” Diyenleri duyar gibiyiz. Evet, haklısınız sık sık karşımıza bu yerlerden çıkıyor. Sözü fazla uzatmadan bu konuya açıklık getirelim. Ne dersiniz? Evet, hadi başlıyoruz…

ASMR Nedir?

ASMR’nin açılımı “autonomous sensory meridian response”’tur. Türkçe çevirisi şu şekilde: “otonom duyusal meridyen tepki” yani ne demek bu şimdi! Diyenlerin seslerini kulaklarıma geliyor gibi. Bu diyen okuyucularıma hemen açıklık getiriyorum. ASMR olarak adlandırılan kavram “beyin orgazmı” ya da “iç gıdıklanma” şeklinde ifade edilebilir.

ASMR Etkileri Nelerdir?

ASMR Nedir

ASMR etkisi vücudumuzun herhangi bir uyarıcıya vermiş olduğu tepkidir. Bu tepki nasıl mı olur? Şöyle açıklayabiliriz: gündelik hayatta gördüğümüz, dokunduğumuz, duyduğumuz ya da izlediğimiz “yemek sesi, saç kesim sesi, fısıltı ile konuşma, herhangi bir eşya ile tırnaklarla temas…” sonrasında vücudumuzun başı, gövdesi veya herhangi bölgesinin vermiş olduğu tepki ya da endorfin salgılanmasıyla meydana gelen rahatlama hissi de denilebilir.

ASMR herkese farklı etki yapmaktadır. Bir uyarıcı A kişisine ASMR etkisi yapıyorsa, aynı etki B kişisine hiçbir etki yapmayabilir. Öncelikle hangi seslerin size ASMR etkisi yaptığını bulmanız gerekmektedir. ”Bana ne ASMR etkisi yapıyor?” diye kendi kendinize merak ediyorsanız, mesela şu kırılabilir eşyaları kapladıkları şeffaf bir plastik, üstünde küçük küçük hava baloncukları var ya, işte onları iki elinizle çevirip patlamak size adeta zevk hissiyatı veriyorsa, bu ASMR etkisi yapıyor olabilir. Şükürler olsun ki, yıllardır bunu yaşayıp da; kimseye niye yaşadığınızı anlatamadığınız bu hissin bir adı var: ASMR

ASMR nedir? Hakkında bilimsel araştırmalar da yapıldı elbette. Swansea Üniversitesi’nden mezun öğrenci Emma Barratt ve Dr. Nick Davis 500 ASMR meraklısı ile ilgili çalışmalar yürüttü ve “Sensory determinants of the autonomous sensory meridian response (ASMR): understanding the triggers (Otonom duyusal meridyen yanıtının duyusal belirleyicileri (ASMR): tetikleyicilerin anlaşılması)” adlı çalışmaları olmuştur. 

ASMR Videoları İzlenme Sebebi Nedir?

Bir Asmr Videosu

Araştırmalara göre insanlar özel olarak hazırlanan ASMR videolarını stresle başa çıkma, rahatlama ve uyumaya yardımcı olma amacıyla izliyor. Ayrıca ASMR’ın cinsel uyarılma amacıyla izlendiği de oluyormuş. Bu hissi yaşamak için özellikle Youtube’da birçok video mevcuttur. Bu videoları izleyip hangi uyarının size ASMR etkisi yaptığını görebilirsiniz. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, iyi günler dilerim.

Eray Aydın
Eray Aydın
Nextvery.com onaylı yazarı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler