Aşı Haftası! Aşı Karşıtlığı! Aşıların Zararları!

Abone ol

Aşı nedir? Ne için yapılır? Aşı haftası ne zamandır? Hangi hastalıklara karşı aşılar mevcuttur? Aşı takvimi. Aşı karşıtı kimdir? Aşı karşıtlarının argümanları! Aşı karşıtları dünyaya zarar veriyor mu? Hangi uzmanlara güvenmeli?

Aşı Nedir? Ne İçin Yapılır?

Dünyada yalnız değiliz ve gözle görünmeyen canlılar gözle görünenlerden çok daha fazladır. Çıplak gözle göremediğimiz pek çok canlı (bakteri, virüs, parazit vb.) insanlarda ve hayvanlarda hatta bitkilerde hastalık yapabilmektedir. İnsanoğlu bazı hastalıkları bir kez, bazı hastalıklarıysa pek çok kez geçirdiğini gördü peki bu nasıl oluyordu? Bu bağışıklık sayesinde oluyordu, aşılar hastalık yapan canlılara çeşitli uygulamalar yaparak bağışıklığı güçlendiren biyolojik maddelerdir. Bu tıpkı bir askerin çatışmalar ve savaşlardan önce çeşitli simülasyonlarla eğitimine benzer. Hastalığı gören bağışıklık hücreleri bununla savaşmayı öğrenir. Bu sayede insanlar hastalıklara karşı kendini çok daha iyi savunur.

Aşı haftası
Aşı

Aşı Haftası Ne Zamandır?

Aşı haftası 24-30 Nisan arasında düzenlenmektedir. Bu haftada bağışıklığın önemine vurgu yapılır ve aşı kapsayıcılık oranı arttırılmaya çalışır.

Hangi Hastalıklara Karşı Aşılar Mevcuttur?

Boğmaca HastalığıÇocuk Felci (Poliomyelit) HastalığıDifteri (Kuşpalazı) Hastalığı, Haemophilus influenzae Tip b (Hib) Hastalığı, Hepatit A HastalığıKabakulak HastalığıKızamık HastalığıKızamıkçık Hastalığı, Pnömokokal Hastalık, SSPE (Subakut Sklerozan Panensefalit) HastalığıSuçiçeği HastalığıTetanoz HastalığıTüberküloz (Verem) başta olmak üzere pek çok hastalığın aşısı mevcut olmakla beraber yeni aşı çalışmaları devam etmektedir.

Aşı Takvimi

blank
Aşı Takvimi

Türkiye’de 13 hastalığa karşı ücretsiz aşı yapılmaktadır. Bu aşılar: Difteri, Boğmaca, Tetanos, Çocuk Felci, Kızamık, Hepatit B, Verem, Kızamıkçık Kabakulak, Menenjit aşısı, Zatürre aşısı, Hepatit A ve Suçiçeği aşılarıdır. Toplum ve birey sağlığı için bu aşıların mutlaka yapılması gerekmektedir.

Aşı Karşıtı Kimdir?

Yapılması zorunlu olan aşıların yapılmasına karşı olan kişilere aşı karşıtı denir. Örneğin grip, Suçiçeği, rotavirüs gibi zorunlu olmayan aşıları yapmayan kişiler aşı karşıtı olmaz. Ancak BCG, Hepatit B, Kızamık gibi yapılması zorunlu olan aşıları yaptırmayan kişiler aşı karşıtı olarak kabul edilir.

Aşı Karşıtlarının Argümanları!

Salgınlarda hastaların çoğunun aşılı olması, hastalığa yakalanarak bağışıklık geçirmek, anne sütünün bağışıklık için yeterli görülmesi, hastalıkların kaybolduğunun düşünülmesi, aşıların içeriğinde civa bulunması, aşıların olası yan etkileri, olayın ekonomik boyutu aşı karşıtlarının başlıca argümanlarını oluşturuyor.

Ancak aşılar %’de 100 koruyucu değildir. 1000 kişilik bir popülasyonda 10 kişinin aşısı yok diyelim burada bir hastalık yayılırsa, 10 aşısız kişinin yanında 30 tane de aşısız kişi enfekte olabilir. Aşılıların daha çok hasta olduğu görülse, orana bakıldığında %’de kaç hayat kurtardığı görülür. Hastalığı geçirmek daha güçlü bir bağışıklık kazandırsa da daha geçtiğimiz yüzyılda çiçek hastalığından milyonlarca insanın hayatını kaybetmesi aşı insan hayatı için ne kadar önemli olduğunu göz önüne sermektedir. Anne sütü bağışıklık için önemlidir ama Covid-19’dan ölenlerin kaç tanesi anne sütü içmedi, veya çok felci olup ölen çocukların kaç tanesi anne sütü içmedi. Anne sütü koruyucudur ama aşı yerine geçmez. Hastalıkların pek çoğu pandemik ve endemik olarak görülmese de epidemik olarak görülmektedir. Bu nadir görülen hastalıklar aşılar sayesinde bir anda artış göstermemektedir. Aşıların içinde civa ve aleminyum bulunsa da bunlar insanları hasta edecek seviyede ve şekilde değildir. Kaldı ki alimünyum folyada pişen yemek yemeyen var mıdır? Yine akıl fikir dilediğim bir ünlü doktora aşıyı sormayı, kasaba veganlığı sormaya benzetmiştir. Halbuki hasta tedavi etmek aşı yapmaktan çok daha kazançlıdır.

Aşı Karşıtları Dünyaya Zarar Veriyor mu?

Aşı haftası
Aşı Çocuk

Evet veriyor, çocuk benim ister aşı yaparım ister yapmam dediğinizde diğer çocukların hayatını riske atıyorsunuz. Örneğin sizin aşısız çocuğunuza bulaşan bir hastalık, çocuğunuzdan organ nakli olmuş birine veya bağışıklık sistemi zayıf birine bulaştığında onun ölümüne neden olabiliyor. Bunu fark etmiyorsunuz bile! Unutmayalım ki günümüzde milyonlarca insanın ölümüne neden olan pandemiler aşılar sayesinde yok olma aşamasına gelmiştir.

Hangi Uzmanlara Güvenmeli?

Öncelikle işin uzmanına güvenmeli. Örneğin beslenme konusunda diyetisyene güvenmeli dahiliye veya kardiyoloji uzmanına güvenmemeliyken, virüslerle ilgili bir konuda deneysel tıp uzmanına güvenmemeli. Her uzman kendi alanında bilgi vermeli. Ayrıca uzman görüşlerinden ziyade kurum, enstitü, üniversite görüşleri dikkate alınmalı. Bir doktor veya uzmanın kafadan çatlak olma ihtimali göz ardı edilmemelidir. Son olarak aşı nedir mi

“Her Şeyin Başı Sağlık, Sağlığın Başı Aşı” 

Cüneyt Albayrak
Cüneyt Albayrak
Biyolog, Tıbbi Parazitoloji Uzmanı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler