Cumartesi, Mayıs 15, 2021

Alkali Beslenme Nedir? Alkali Beslenme Faydaları

Abone ol

Alkali beslenme nedir? Alkali beslenme faydaları üzerine sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Özellikle son yıllarda birçok diyet programları karşımıza çıkıyor. Arınma kampları, sağlıklı yaşam okulları, beslenme koçları… (her şeyin bir ‘koç’unun olması da apayrı bir konu) şimdiye kadar duymadığımız birçok meslek ve program adlarına aşina olmaya başladık. Bunlarla ilgili tv programları, kitaplar, blog yazıları, videolar ve olmadı Instagram postları havalarda uçuşuyor. Belkide en popüler olanlarından biri de alkali beslenme nedir? Ben Türkçe ana dili olan biri olarak açıkçası ilk duyduğumda ‘alkali, alkalı.. ne demek ki?’ diye düşündüm.

Beslenmede Sorun mu Yaşıyorsunuz?

Bu beslenme şeklini Türkiye’deki bazı benimsemiş ve kendi çapında açıklamaya çalışan Instagram hesaplarından ve kitaplardan konuyu hafif çaplı bir araştırmaya başladım. Beslenme ve diyet programları tam bir dipsiz kuyu.. her uzman kendi söylediklerinin, önerdiklerinin doğru olduğunu belirtip, diğer meslektaşlarının hatalı olduğunu savunduğu bir ortam. Bunların en güzel örneklerini Instagram postlarının altındaki yorumlardan takip edebilirsiniz. İnsanı hayretlere sürükleyecek bir çok örnek mevcut. Çok doğal olarak da birçok kişinin kafası karışık durumda..

Alkali beslenme nedir
Sağlıklı beslenme

Evet kilo bir dert, kilodan ya da sağlıksız beslenmekten vücudumuzda birçok hastalık çıkabiliyor, hareketlerimizi, yaşam kalitemizi olumsuz etkiliyor. Ama malum Türk mutfağı da tüm ihtişamı ile karşımızda! Bol tereyağlı, hamur işlerinin bin bir çeşidi ile büyüyen bir neslin birden tüm alışkanlıklarını değiştirmesi tabii ki de çok zor. Ama gelişen teknoloji sayesinde insan bedeninin de kıymetini bilmesi gerektiğini anlıyor ya da sadece merak ediyor. Kimisi yakınını kaybettiğinde, kimisi ebeveyn olup çocuğu ile daha uzun yıllar geçirmek istediğinin idrakine vardığında ya da sadece birkaç fazla kilo vermek için farklı beslenme şekillerini denemeye başlıyor. Hangimiz hayatımız boyunca en az 1 diyet programı uygulamaya çalışmadık ki?

Gelelim konumuza Alkali beslenme. Alkali kelime anlamı olarak asidin zıddıdır diyor Dr. Ayşegül Çoruhlu, galiba en net anlatımı da bu. Her yiyeceğin belirli bir asit oranı var, vücudumuzun da PH dengesi 7.35 ortalamasındadır. Kişi fazla asidik ağırlıklı besleniyorsa, vücudu ph oranını koruyabilmek ve dengelemek için sürekli çaba harcamak zorunda kalır. Bi yerden sonra mide başta olmak üzere vücutta farklı hastalıklar ortaya çıkar. Fazla kilolardan bahsetmiyorum bile.. Bu yüzden yediklerimizin farkına varıp midemize giden her yiyeceğin asit oranını bilmek ve bazılarından vazgeçmek olarak tanımlayabiliriz bu beslenme şeklini.

Alkali Beslenme Diyet Programı Değil Beslenme Şeklidir

Alkali beslenme nedir diyet

Diyet

Evet aslında bir diyet programı değil beslenme şeklidir. Bu beslenme şeklinde ilk öncelik bol su içmek ve bu içtiğimiz suyu da alkali hale getirmektir. Bunun için yapılacak şey ise çok basit: içilecek suya birkaç damla limon ya da çok az karbonat eklemektir. Ayrıca yemeklerde tabağımızdaki asit oranı yüksek yiyeceklerden varsa bunların 3 katı kadar alkali besinde tüketmemiz gerekir ki vücudumuz ph dengesini koruyabilsin. Böylece sizde yedikleriniz üzerinde hakimiyet kurmuş oluyorsunuz. İç huzurdan bahsetmiyorum bile! İçeceklerde ise kahve, çay, kola, meyve suyunu tüketmemeniz gerekir. Yağ konusunda da tabii ki en başta zeytinyağı, avokado ve hindistan cevizi yağı yer alır.

Su Tüketimine Dikkat

Diyet
Beslenme için su tüketimi

Asitli yiyecekleri fazla kaçırdıysanız, içtiğiniz suyun miktarının çoğaltılması önerilir. Yemeklerden 20 dk önce ve yemeklerden 2 saat sonra su içilmesi gerekmektedir ki mide yediklerimizi öğütebilsin. Ve tabii ki liste başı çiğ sebze tüketimi. Farklı salata türleri yaparak, çiğ yemek başlangıçta sizi çok zorlayacaksa hafif haşlanmış yada fırında pişmiş şekilde tüketebilirsiniz. Bir de yine son dönemin trendi haline gelen SEBZE SULARI, bunlar da genelde hazır satılan katkı maddesi bulunduranlar değil, evde kendi yaptıklarınız. Bin bir çeşit tarif bulmanız mümkün internette. Alkali yapan besinlere örnek verirsek: limon, fasulye, salatalık, keten tohumu, biber, badem, tüm kırmızı ve yeşil renkli yiyecekleri sayabiliriz aslında. Az asitli olup tüketebileceğiniz gıdalar: tavuk, hindi, kuzu, tereyağı ancak çok asitli olup kaçınmanız gerekli besinler: tüm paketli hazır gıdalar, hazır soslar, alkol, kızartmalar, kömürde pişmiş etler, şeker, beyaz un, süt ve süt ürünleri, doymuş yağlar..

Alkali Beslenme Spor yapmanın Önemi

blank
Kadın Koşu

Ayrıca tüm beslenme ve diyet tariflerinde olduğu gibi sporu da hayatınıza sokmanız gerekmektedir. Unutmayın ki başlangıçta her yeni beslenmeye vücudunuz direnç gösterecek ve alışkanlıklardan vazgeçmek kolay olmayacaktır. Vücudunuz ve ona nasıl bakacağınız sizin elinizde. Sizlere alkali beslenme faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sağlıcakla kalın. ?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler