31 Ağustos’ta Okullar Açılacak mı? Bakan Selçuk’tan Açıklama

Abone ol

Korona virüsü salgınının artış göstermesiyle birlikte okullarda ikinci dönem eğitime ara verilmişti. Okullarda yüz yüze eğitim yapılamaması durumunda, öğrenciler eğitimlerini online olarak EBA sistemi üzerinden gerçekleştirdiler. Korona virüs vaka sayılarının azalış gösterdiği şu günlerde, okullar ne zaman açılacak öğrenciler ve veliler tarafından merakla beklenen soruların başında geliyor. 31 Ağustos’ta okullar açılacak mı? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ne gibi açıklamalarda bulundu?

Birçok ülkede korona virüsü salgınından dolayı okullarda eğitime ara verilmişti. Türkiye’de de korona virüsü salgınını önlemek için tedbir amaçlı okullarda eğitime ara verilmişti. Birçok ülkede korona virüs vaka sayılarının azalmasına bağlı olarak bazı kısıtlamalar kaldırılmıştı. Normalleşme sürecine giren bazı ülkelerde okullarda yüz yüze eğitimin normal dönemde başlanacağı belirtilmişti. Korona virüs vaka sayılarının azalmasına bağlı olarak Türkiye’de 31 Ağustos’ta okullar açılacak mı? Konu ile ilgili açıklamalar Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk‘tan geldi.

Bakan Selçuk’tan Okullar 31 Ağustos’ta Açılacak mı Açıklamaları

31 Ağustos'ta okullar açılacak mı?

31 Ağustos’ta okullar açılacak mı? Sorusuna ilişkin Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız. Bizim niyetimiz, belirli bir riskin ortadan kalkması halinde eğitimi devam ettirmektir. Okulların açılma tarihi, şimdi tarihi bir karara dönüştü. O yüzden de şuna inansın toplum, böyle bir karar alınırken eğer riskle ilgili durumlarda bir sıkıntı varsa asla bir karar almayız.” açıklamasında bulundu.

CNN Türk’te açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Selçuk;

“Bizim aslında her kararımız zor. Verilen her karar bir çocuğun geleceği ile ilgili. Bir çocuğun geleceğine dokunuyorsunuz. Ve bu kararı vermenin kişisel bir sorumluluğu yok, ahlaki vicdani sorunu var. Emin olun en küçük kararlar da bile bunu danışalım soralım. Arkadaşlar bununla ilgili risklerimiz nelerdir? Bütün bunları konuşarak almaya çalışıyoruz. Hiçbir çocuğumuzun riske gireceği bir duruma asla müsaade etmeyiz. Çocuklarımızın sıkıntı yaşayacağı bir duruma onları sokarak ülkede karmaşa oluşturabilecek bir adım atmayız böyle bir şey söz konusu olmaz. Bilim Kurulu’na tekrar tekrar danışıyoruz.

31 Ağustos'ta okullar açılacak mı?

Biz meseleyi öyle güçlü tutuyoruz ki, bu tutmamızın sebebi şu; bu bizim dünyada savrulmamızı engelleyecek bir şey. Okulların açılma tarihi şimdi tarihi bir karara dönüştü. O yüzden de şuna inansın toplum, böyle bir karar alınırken eğer riskle ilgili durumlarda bir sıkıntı varsa asla bir karar almayız. Toplum buna şiddetle inansın ve verilecek kararı çok büyük bir dikkatle verdiğimize emin olsunlar. Şimdiden 2 ay sonrası için net bir şey söyleyerek hiçbir şeyi bağlamamak lazım. 2 ay sonrasında ne olacağını bilmiyoruz ki.

O yüzden de bu meseleyi bütünsel olarak düşünmek lazım. Biz gerçekten bilim kurulu ile ilişkilerimize baktığımızda öğretmenlerimize illerdeki yöneticilerimize baktığımızda öz güvenimiz yükseliyor. 31 Ağustos’ta okullar açılacak mı? Açmamak gerekiyorsa açmamak ile ilgili gereken yapılır. Açılması gerekiyorsa açmak ile ilgili gereken yapılır. Bizim amacımız okulları açmak. 31 Ağustos’ta okulları açmaya hazırız. Bizim niyetimiz sonuçta belirli bir riski ortadan kalkması halinde eğitimi devam ettirmektir.”

Yusuf Eşkikara
Yusuf Eşkikara
Gez, Gör, Yaz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En popüler